המאמות מגלות: 5 טיפים לקציצות דגים רכות כמו ענן

באיזה דג אסור להשתמש, מה להוסיף לתערובת, ואיך ליצור את הרוטב המושלם? הטיפים החשובים באמת לקציצות דגים מושלמות

Orufte
הקפידו על איזון בין טעמי הרוטב לתיבול הקציצה. קציצות דגים | צילום: ירון גיל

למרות הפופולריות הרבה והיותן המנה המנצחת על שולחן השבת, קציצות דגים הן עניין טריקי. גם אם הדג טרי והתיבול מנצח, לא פעם האווריריות נפגמת, הטעם דומיננטי מדי, ומשהו בשילוב עם הרוטב לא צולח. וכך נותרת לה בצד חלה עצובה שרק חיכתה לטבילה הגונה ברוטב, ונאכלת בלית ברירה עם שאר הסלטים שמוגשים לשולחן.

עוד ביאמיז:

המאפה הממכר מפורטוגל הגיע לישראל

האיטלקית המפתיעה בנתניה

עוגת יום הולדת בריאה וטעימה

כדי לפצח את הנוסחא ולהצליח להכין את סיר הקציצות המושלם, ביקשנו מ-3 בשלניות ותיקות את הטיפים שלהן לקציצות הדגים המושלמות. מסוג הדג דרך סוגיית הלישה ועד לרוטב עצמו, השגנו אחלה טיפים לסיר קציצות הדגים המושלם. רק אל תשכחו להכין חלה טרייה בצד.

סוג הדג: הדגים שמתאימים לקציצות או קבב הם דניס, לוקוס ולברק. לסלמון יש טעם דומיננטי שיכול להשתלט על שאר טעמי הקציצה, וטונה היא דג יקר שחבל לבזבז על קציצה.

הקיצוץ: אם אתם מהמשקיעים ורוצים לזכות במרקם חלומי, במקום לקנות דג טחון, חתכו את את פילה עם סכין לחתיכות קטנות אך לא קצוצות. חיתוך ידני במקום במטחנה, ישמור על מרקמו הנעים של בשר הדג וישמר את העסיסיות גם בצורת קציצה. לא תאמינו להבדל במרקם בין דג טחון לדג קצוץ על הסכין.

קציצות דגים
לא כל דג טעים כקציצה. קציצות דניס | צילום: מאגר תמונות רשת

התיבול: לא משנה אם בחרתם להגיש את הקציצות עם או בלי רוטב, עשבי תיבול ישדרגו משמעותית את קציצות הדגים. כוסברה, נענע ופטרוזיליה יחמיאו לכל סוג דג, צ'ילי אדום במסה יוסיף חריפות מרעננת, ויש כאלה שמוכנים להישבע בקסמה של 1/2 כפית ממרח לימון כבוש בתערובת, שירענן את הקציצה.

כוסברה
קיק שמקפיץ את הביס. כוסברה | צילום: אימאג'בנק

המרקם: מהותן של קציצות דגים היא באווריריות האלגנטית שלהן. על כן הקפידו על לישה קצרה ועדינה של התערובת כדי לשמור על האווריריות הנחוצה. בנוסף - בעת הכנסת הקציצות לסיר יש לעשות זאת בעדינות, ובכל פעם להוסיף בזו אחר זו קציצה נוספת לסיר כדי לא למעוך אותן. בעת העירבוב והכיסוי ברוטב, כדאי לוותר על שימוש וכף ולהשתמש בטריק המאמות הוותיק והמוכר: הזזת וניעור הסיר בעדינות מצד לצד.

3mqydb
מרקם אוורירי ורוטב מחמיא. קציצות דגים של הו מאמא | צילום: דודי אייזנטל

הרוטב: היות שקציצות דגים מאופיינות לרוב בטעמים דומיננטיים, חשוב לשמור על איזונים: אם מבשלים את הקציצות בתוך רטבים עזי טעם על בסיס קארי לדוגמה או חלב קוקוס, כדאי להקפיד על תיבול עדין יותר של הקציצה עצמה. כלומר: פחות עשבי תיבול ופחות חריפות. אלו יורגשו בעוצמה ברוטב עצמו ויאזנו עם טעמיה העדינים של הקציצה.

4scrmd
חובה לארגן חלה טרייה בצד. קציצות הדגים של הו מאמא | צילום: דודי אייזנטל