איחודים, פיצולים - וחזרות מפתיעות: חודש לבחירות - תמונת מצב

מפת המפלגות השתנתה מאז פיזור הכנסת. בימין התאחדו, ללא עוצמה יהודית. גשר חברה לעבודה, ושפיר פרשה ממנה לטובת ברק ומרצ. וליברמן? עשוי להכריע שוב מי יהיה רה"מ • כל האירועים בדרך לקלפי

זמן צפייה: 05:39

ישראל בוחרת: יותר מארבעה חודשים עברו מאז הבחירות האחרונות, וכחודשיים וחצי חלפו מאז שפוזרה הכנסת שכיהנה למשך התקופה הקצרה בהיסטוריה. מי שחשב שבזמן הקצר שעבר, המפה הפוליטית לא תשתנה - התבדה. מפלגות רבות ביצעו שינויים, בניסיון להביא לקלפיות מספר גדול יותר של קולות, ולשנות את מפת הגושים. נכון לעכשיו, על פי הסקרים, נראה שגם לאחר הבחירות יהיה קשה מאוד עבור כל מועמד להרכיב ממשלה, ונראה כי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שוב עשוי להיות לשון המאזניים שיכריע את זהות ראש הממשלה הבא. חודש לפני הבחירות, הכנו עבורכם סקירה של האירועים הגדולים בדרך אל הקלפי.

9.4.19 - הסיבוב הראשון של בחירות 2019 - תיקו בין הליכוד לכחול לבן; יתרון לגוש הימין

לאחר סגירת הקלפיות וספירת הקולות עלה כי מפלגות הליכוד וכחול לבן קיבלו 35 מנדטים כל אחת. עם זאת, גוש הימין הוביל עם 65 מנדטים לעומת 55 מנדטים לגוש המרכז-שמאל. עם פרסום המדגמים הכריזו הן גנץ והן נתניהו על ניצחונם. גנץ הצהיר: "אנחנו מתכוונים לחבר את כולם, להקים קבינט פיוס לאומי. נלמד איך מחברים ולא איך רבים. אני אהיה ראש הממשלה של כולם, ולא רק של אלה שהצביעו לנו". מנגד, ראש הממשלה נתניהו אמר: "זאת תהיה ממשלת ימין. אבל אני מתכוון להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל ימין ושמאל יהודים ולא יהודים כאחד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהרמת כוסית עם חברי הליכוד

17.4.19 - נתניהו קיבל את המנדט להרכבת הממשלה - והחל בשיחות עם "השותפים הטבעיים"

לאחר ש-65 חברי כנסת המליצו עליו, הטיל הנשיא ראובן ריבלין את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו. מפלגות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, איחוד מפלגות הימין וכולנו המליצו על נתניהו. מפלגות כחול לבן, העבודה ומרצ המליצו לנשיא על בני גנץ, ואילו הרשימות הערביות, רע"ם-בל"ד וחד"ש-תע"ל, החליטו שלא להמליץ על אף מועמד.

חברי סיעת הליכוד ממליצים על נתניהו בבית הנשיא
חברי סיעת הליכוד ממליצים על נתניהו בבית הנשיא | צילום: לע''מ

29.5.19 - ליברמן הקשיח עמדות, נתניהו נכשל בניסיון להקים ממשלה - הכנסת ה-21 התפזרה

גם לאחר שקיבל הארכה מהנשיא, נתניהו לא הצליח לגבש מתווה לחוק הגיוס שיהיה מקובל על המפלגות החרדיות ועל ליברמן, וכשל במשימה להרכבת קואליציה. בשל כך, הוחלט לפזר את הכנסת, והחוק עבר בקריאה שנייה ושלישית. 74 חברי כנסת, שהושבעו רק חודש וחצי לפני כן, הצביעו בעד סגירת האורות על הכנסת ה-21 ותחילת מערכת הבחירות לכנסת ה-22. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה שנערכות בחירות לאחר שחבר הכנסת שניתן לו המנדט להרכיב את הממשלה כשל במשימתו.

רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת
רה''מ נתניהו במהלך הצעת החוק לפיזור הכנסת | צילום: רויטרס

30.5.19 - סקר חדשות 13: ליברמן מתחזק, הליכוד מובילה

מסקר חדשות 13 עלה כי אם הבחירות היו מתקיימות יממה לאחר פיזור הכנסת, ישראל ביתנו הייתה עולה משמעותית בכמות המנדטים שלה וזוכה לתשעה - ארבעה יותר ממה שקיבלה בבחירות האחרונות. עוד עולה כי הליכוד תקבל 36 מנדטים. כמו כן, עולה כי כחול לבן תיחלש ותעמוד על 33 מנדטים, שניים פחות ממה שזכתה לו בבחירות האחרונות. לשבעה מנדטים יזכו ש"ס, איחוד מפלגות הימין, יהדות התורה וחד"ש-תע"ל. מרצ תזכה לשישה מנדטים, והעבודה ובל"ד-רע"מ ינועו סביב אחוז החסימה עם ארבעה מנדטים כל אחת. תמונת הגושים מצביעה על כך שגוש הימין עומד על 66 מנדטים, בעוד גוש השמאל עומד על 54 מנדטים בלבד.

סקר מנדטים - חדשות 13 - 30.05.19
סקר מנדטים - חדשות 13 - 30.05.19 | צילום: חדשות 13

2.6.19 - נתניהו פיטר את השרים בנט ושקד

לאחר שלא עברו את אחוז החסימה, פיטר ראש הממשלה את השרים נפתלי בנט ואיילת שקד ממשרדי החינוך והמשפטים (בהתאמה). נתניהו הסביר את ההחלטה ואמר כי היות שהשניים כבר לא מיוצגים בכנסת, הרי שהם חסרי גיבוי פוליטי לכהן בתפקידים הבכירים.

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד
השרים נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: Mark Neyman

5.6.19 - אמיר אוחנה מונה לשר המשפטים החדש

שעות לפני המועד האחרון למינוי שר המשפטים הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי החליט למנות את ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד - ובכך הפך אוחנה לשר הגאה הראשון. אוחנה הגיב למינויו, ואמר: "זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים. תודה לרה"מ על האמון העצום, ותודה למברכים. ריגשתם מאוד".

שר המשפטים אמיר אוחנה
שר המשפטים אמיר אוחנה | צילום: תקשורת שר המשפטים

12.6.19 - ראשי מפלגת העבודה, גבאי ורוסו, פרשו מהחיים הפוליטיים

לאחר הכישלון בבחירות, אלוף במיל' טל רוסו, שהיה מספר שתיים בעבודה, הודיע כי הוא מסיר את עצמו מרשימת המפלגה לכנסת ה-22, וכי לא יתמודד על תפקיד יו"ר המפלגה. בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות כתב רוסו כי "איני רוצה להיות שותף לקרבות הירושה". כמה ימים לאחר מכן הודיע גם יו"ר המפלגה, אבי גבאי, על פרישתו מהחיים הפוליטיים. "אני מאמין שמפלגה שלא יכולה להתאחד וללכת קדימה, לא יכולה לבוא לציבור ולהציע לו שתנהל את המדינה", כתב. "בסוף מדובר בחיים ובאיכות החיים של אזרחי המדינה ולא רק במשחק פוליטי פנים מפלגתי".

אבי גבאי וטל רוסו
אבי גבאי וטל רוסו | צילום: החדשות 13

16.6.19 - ראש עיריית טבריה, רון קובי, הקים מפלגה חדשה

ראש עיריית טבריה, רון קובי, הקים מפלגה בשם "הימין החילוני". קובי, שעד לפני פחות משנה היה איש עסקים אנונימי, הצליח לכבוש את ראשות העיר בשידורים חיים ופרובוקטיביים בפייסבוק, בניחוח דונלד טראמפ, שהצליחו למכור לטבריינים את חזון לאס וגאס שעל שפת הכינרת. כראש עיר הוא מוביל קו אנטי חרדי מוצהר, בעקבותיו מקבל איומים על חייו באופן תדיר. קובי פתח בסוג של מהפכה חילונית בעיר, כאשר הפעיל עסקים ותחבורה ציבורית בשבת על מנת להנגיש את טבריה לתושביה ולמבקריה. קובי מרבה לתקוף את שר הפנים דרעי, והוא שואף להחליפו במשרד.

רון קובי, ראש עיריית טבריה
רון קובי, ראש עיריית טבריה | צילום: חדשות 13

17.6.19 - פרץ מונה לשר החינוך – סמוטריץ' לשר התחבורה וחבר בקבינט

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה את יו"ר איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ לשר החינוך וכמשקיף בקבינט, ואילו מספר 2 במפלגה מונה לשר התחבורה ולחבר קבינט. מטעם ראש הממשלה נמסר כי הצדדים "סיכמו על שמירה מלאה של הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה כפי שהיה נהוג בישראל זה עשרות שנים". פרץ וסמוטריץ' אמרו לנתניהו כי "השותפות העמוקה בין הציונות הדתית לבין הליכוד תימשך גם במערכת הבחירות ולאחריה". מינוי סמוטריץ' לתפקיד שר וחבר קבינט עורר ביקורת רבה בקרב מפלגות השמאל.

השרים הרב פרץ וסמוטריץ' חותמים על אשרור הסכם איחוד מפלגות הימין
השרים הרב פרץ וסמוטריץ' חותמים על אשרור הסכם איחוד מפלגות הימין | צילום: חדשות 13

26.6.19 - ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הקים מפלגה חדשה

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הכריז על הקמת מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות הקרובות. המפלגה, שכעבור שבועיים קיבלה את השם "ישראל דמוקרטית", כללה בעת ההכרזה, בין היתר, את סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן והפעילה החברתית, פרופ' יפעת ביטון. במהלך מסיבת העיתונאים אמר ברק כי מטרתו "להפיל את נתניהו, שהתנהלותו מפלגת ומסיתה את כל חלקי החברה הישראלית".

אהוד ברק במסיבת עיתונאים
אהוד ברק במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

26.6.19 - סקר חדשות 13: לאחר שובו של ברק - גוש המרכז-שמאל מנצח

מסקר חדשות 13 עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות לאחר שובו של אהוד ברק לפוליטיקה, הייתה מפלגתו החדשה מטה את הכף לטובת גוש המרכז-שמאל – שהיה זוכה ל-61 מנדטים. גוש הימין, ללא ליברמן, היה מקבל 52 מנדטים. מפלגת הליכוד ביחד עם כולנו הייתה זוכה ל-32 מנדטים – בדומה למפלגת כחול לבן שהייתה גורפת אף היא ל-32 מנדטים. רשימה ערבית משותפת בראשות איימן עודה הייתה זוכה ל-12 מנדטים, ישראל ביתנו – 7, ש"ס – 6, יהדות התורה – 6, מפלגתו של ברק – 6, מרצ – 6, העבודה – 5, איחוד מפלגות הימין – 4, הימין החדש – 4 מנדטים.

סקר מנדטים - 26.6.19
סקר מנדטים - 26.6.19 | צילום: חדשות 13

27.6.19 - ניצן הורוביץ גבר על תמר זנדברג ונבחר ליו"ר מרצ

חבר הכנסת לשעבר, ניצן הורוביץ, ניצח בבחירות הפנימיות לראשות מפלגת מרצ, ונבחר ליו"ר המפלגה. הורוביץ זכה ב-459 קולות, ואילו תמר זנדברג קיבלה 383 קולות. מתוך אלף חברי המפלגה נרשם שיעור הצבעה של 81%. לאחר ניצחונו הודה הורוביץ ליו"ר המפלגה היוצאת זנדברג, ואמר: "תמר הובילה את המפלגה בתקופה לא פשוטה וניהלה קמפיין ראוי ואידיאולוגי עד לשנייה האחרונה. אני שמח שאת חלק מהמפלגה הזו ואפעל לשיתוף פעולה עם כל החברים, גם עם אלה שלא תמכו בי במרוץ הזה".

ניצן הורוביץ לאחר הזכייה בראשות מרצ
ניצן הורוביץ לאחר הזכייה בראשות מרצ | צילום: החדשות 13

1.7.19 - נעה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, הצטרפה למפלגה של ברק

נעה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, הודיעה על הצטרפותה למפלגה החדשה שהקים ברק, וכי תתמודד עמו בבחירות לכנסת ה-22. "ההחלטה להצטרף לעשייה הפוליטית לא הייתה פשוטה", מסרה רוטמן, "אבל אי אפשר עוד לשבת מנגד. אני מכירה מקרוב מאוד את מחיר השנאה וההסתה. אסור להשלים עם ההקצנה בחברה הישראלית והיא איננה גזירת גורל".

נעה רוטמן ואהוד ברק
נעה רוטמן ואהוד ברק | צילום: חדשות 13

2.7.19 - עמיר פרץ גבר על שפיר ושמולי - ונבחר ליו"ר העבודה

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, גבר על איציק שמולי וסתיו שפיר - ונבחר ליו"ר מפלגת העבודה. פרץ השיג 47% מהקולות ולא נזקק לסיבוב שני. למקום השני הגיעה שפיר עם 26.9% מהקולות, ואחריה - שמולי עם 26%. פרץ החליף בתפקיד את אבי גבאי, שהוביל את המפלגה בבחירות, ופרש מהחיים הפוליטיים.

עמיר פרץ מצביע בפריימריז של מפלגת העבודה
עמיר פרץ מצביע בפריימריז של מפלגת העבודה | צילום: דניאל חג'בי, חדשות 13

3.7.19 - סקר חדשות 13: הליכוד וכחול לבן נחלשות

מסקר חדשות 13 עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות בתחילת חודש יולי, גוש הימין, ללא ליברמן, היה גובר על גוש המרכז-שמאל עם 57 מנדטים, בעוד הגוש המתחרה היה מקבל 55 מנדטים בלבד. זאת, בניגוד לסקר הקודם שחזה 61 מנדטים לגוש המרכז-שמאל. מפלגת הליכוד ביחד עם כולנו הייתה זוכה ל-31 מנדטים, ומפלגת כחול לבן הייתה מקבלת 29 מנדטים - ירידה מהסקר הקודם שבהן זכו המפלגות ל-32 מנדטים כל אחת. לאחר הפריימריז לראשות העבודה, שבהן ניצח עמיר פרץ, מתחזקת המפלגה ומקבלת 7 מנדטים, זאת בעוד מפלגתו של אהוד ברק זוכה באותו מספר מנדטים כמו בסקר הקודם - 6. הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה הייתה זוכה ל-9 מנדטים, ישראל ביתנו – 8, ש"ס – 7, יהדות התורה – 6. לפי הסקר, הימין החדש נכנסת לכנסת עם 5 מנדטים, וכך גם מפלגת זהות של משה פייגלין שזוכה ב-4 מנדטים. מרצ זוכה בסקר ל-4 מנדטים, ואיחוד מפלגות הימין זוכה ב-4  גם כן.

סקר מנדטים - 3.7.19
סקר מנדטים - 3.7.19 | צילום: חדשות 13

11.7.19 - הפריימריז במרצ: זנדברג, גילאון ופריג' בצמרת

בתום הבחירות המקדימות שנערכו במפלגת מרצ, תמר זנדברג נבחרה למקום הראשון ברשימה (שני אחרי היו"ר, ניצן הורוביץ). אחריה, ניצבים ברשימה אילן גילאון, עיסאווי פריג', מוסי רז ומיכל רוזין. שיעור הצבעה עמד על 85.3%. "הציבור התפכח מאשליות הבחירות הקודמות, השמאל התעורר, מתחזק וחוזר הביתה", אמר יושב ראש המפלגה ניצן הורוביץ. "זה ניכר היום באחוז ההצבעה, בשטח, באלפי פניות שאנחנו מקבלים ובפעילות בכל הארץ".

תמר זנדברג במחאת האופוזיציה בתל אביב
תמר זנדברג במחאת האופוזיציה בתל אביב | צילום: החדשות 13

16.7.19 - שלי יחימוביץ' לוקחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה) הודיעה כי החליטה לקחת פסק זמן מהפוליטיקה ולא תכהן בכנסת הבאה. יחימוביץ, שנכנסה לפוליטיקה בשנת 2006 ושימשה אף כיו"ר המפלגה, הסבירה את החלטתה: "אני אסירת תודה על הזכות שניתנה לי לשרת את הציבור ברוח אמונותיי. לרגע לא הפסקתי לאהוב את העבודה הפרלמנטרית ואני גאה בהישגיי בה, אך עייפתי מאוד מהחלק הפוליטי".

שלי יחימוביץ' מודיעה על פרישתה מהחיים הפוליטיים
שלי יחימוביץ' מודיעה על פרישתה מהחיים הפוליטיים | צילום: שי שפיגלמן, חדשות 13

18.7.19 - אורלי לוי-אבקסיס ו"גשר" הצטרפו למפלגת העבודה

יו"ר העבודה עמיר פרץ הודיע כי חברת הכנסת לשעבר אורלי לוי-אבקסיס תרוץ לצדו בבחירות הקרובות - כפי שפורסם לראשונה בחדשות 13. פרץ החליט כי מפלגתו לא תתאחד עם מפלגות נוספות, אלא רק עם אישים. "הסתכלתי על אורלי וידעתי שמדובר במנהיגה מעוררת השראה" אמר פרץ במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב, "מנהיגה שילדים רבים וצעירים מביטים אליה ואומרים 'גם אנחנו יכולים לשבור את תקרת הזכוכית'". החיבור בין המפלגות נעל למעשה את הדלת לאיחוד כולל בשמאל, וגרר ביקורת רבה הן בתוך העבודה והן במרצ וברשימתו של ברק.

עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס במסיבת עיתונאים
עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 3

21.7.19 - איילת שקד תעמוד בראשות "הימין החדש"

איילת שקד ונפתלי בנט כינסו מסיבת עיתונאים, ובמהלכה הודיעו כי שרת המשפטים לשעבר תעמוד בראשות מפלגת הימין החדש. "המפלגה בראשותי לא רצה בצילה של מפלגה אחרת, אלא כמפלגה המבקשת לאחוז במושכות ההנהגה הלאומית ולהבטיח את ניצחון הימין", אמרה שקד, שקראה לאיחוד גדול בימין. "המחלוקות בינינו בטלות בשישים. חיבור הוא תעודת הביטחון של הימין הערכי והאידיאולוגי". בכך, הפכה שקד לאישה היחידה במערכת הבחירות הנוכחית שעומדת בראש מפלגה.

איילת שקד
איילת שקד | צילום: חדשות 13

24.7.19 - אלונה ברקת הודיעה כי לא תתמודד בבחירות

אלונה ברקת, בעלי הפועל באר שבע בכדורגל, שהוצבה במקום השלישי ברשימת "הימין החדש" בבחירות לכנסת ה-21, הודיעה כי לא תתמודד בבחירות הקרובות. ברקת כתבה בחשבון הטוויטר כי "בעקבות מספר פניות אליי, אני רוצה להבהיר כאן, שקיבלתי החלטה, משיקוליי האישיים, שלא להתמודד בבחירות הקרובות". לדבריה, "אני מאחלת לעם ישראל בחירות הוגנות, עם אהבת חינם, למען העם והדמוקרטיה בישראל".

איילת שקד ואלונה ברקת הגישו הבוקר את רשימת המפלגה לכנסת
איילת שקד ואלונה ברקת הגישו הבוקר את רשימת המפלגה לכנסת | צילום: החדשות 13

25.7.19 - "המחנה הדמוקרטי": ברק התאחד עם מרצ; סתיו שפיר הוצבה במקום השני ברשימה

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, ח"כ סתיו שפיר ויו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, החליטו בתום פגישה לילית לרוץ תחת רשימה אחת בבחירות, שתיקרא "המחנה הדמוקרטי". במקום הראשון הוצב הורוביץ, במקום השני שפיר, ובמקום העשירי יהיה אהוד ברק. "יוזמי האיחוד מאמינים שהקמת ׳המחנה הדמוקרטי׳ מהווה צעד ראשון והכרחי במשימה להחזיר את מדינת ישראל למסלול", נמסר מטעם הצדדים. פרישת שפיר מהעבודה גררה גם את התפטרותה מהכנסת, וגרמה לכך שארבעה מתוך ששת הח"כים שנבחרו, לא יתמודדו בבחירות הקרובות כחלק מהמפלגה - גבאי, רוסו, שפיר ויחימוביץ'.

שפיר, הורוביץ', ברק
שפיר, הורוביץ', ברק | צילום: רויטרס

25.7.19 - סקר חדשות 13: כחול לבן צונחת; המחנה הדמוקרטי - 12 מנדטים

מסקר חדשות 13 עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות בסוף חודש יולי, לאחר הקמת "המחנה הדמוקרטי", מפלגת השמאל הייתה מקבלת 12 מנדטים. מפלגת כחול לבן ירדה ב-6 מנדטים מהסקר הקודם, וקיבלה 23 מנדטים בלבד; ואילו, מפלגת הליכוד הייתה מקבלת 28 מנדטים – ירידה של מנדט אחד מהסקר הקודם. מפלגת "הימין החדש" בראשות איילת שקד קיבלה בסקר 10 מנדטים. מדובר בעלייה של 5 מנדטים מאז הסקר הקודם, אז עמד נפתלי בנט בראשות המפלגה. איחוד מפלגות הימין בראשות רפי פרץ נותרה במקומה מהסקר הקודם וקיבלה 4 מנדטים. גם מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ נותרה במקומה, לאחר האיחוד עם "גשר" בראשות אורלי לוי אבקסיס, וקיבלה 7 מנדטים.

סקר מנדטים - חדשות 13
סקר מנדטים - חדשות 13 | צילום: חדשות 13

28.7.19 - איציק שמולי הודיע כי יישאר במפלגת העבודה

לאחר קריאות מצד חברת הכנסת סתיו שפיר, שביקשה ממנו להצטרף למפלגתה החדשה "המחנה הדמוקרטי", הודיע ח"כ איציק שמולי שיישאר במפלגת העבודה, ואמר כי "מפלגת העבודה היא הבית שלי וגם אם יש בו מחלוקות וויכוחים אני נותר מחויב לו ולא אנטוש אותו - בטח לא ברגעים קשים".

איציק שמולי במסע''ת
איציק שמולי במסע''ת | צילום: חדשות 13

28.7.19 - המפלגות הערביות ירוצו ברשימה משותפת

מפלגת בל"ד החליטה בתום הצבעה לחבור למפלגות הערביות ולרוץ כחלק מהרשימה המשותפת. זאת, לאחר שיממה קודם לכן הודיעו ראשי המפלגות חד"ש, רע"ם ותע"ל במסיבת עיתונאים רשמית בנצרת על ריצה משותפת בבחירות הקרובות תחת ה"רשימה המשותפת".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה
איימן עודה | צילום: חדשות 13

29.7.19 - "הימין המאוחד": מפלגות הימין ירוצו יחד בבחירות

בתום פגישה שהתקיימה בין יו"ר הבית היהודי ושר החינוך הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' לבין ראשי הימין החדש איילת שקד ונפתלי בנט, סוכם כי שתי המפלגות ירוצו יחד כבלוק טכני בבחירות הקרובות, תחת השם "הימין המאוחד". דרישת הימין החדש לא התקבלה, והמפלגה המאוחדת תתחייב להמליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשות הממשלה.

פרץ, סמוטריץ שקד ובנט לאחר האיחוד
פרץ, סמוטריץ שקד ובנט לאחר האיחוד | צילום: חדשות 13

1.8.19 - הרשימות לכנסת נסגרו; עוצמה יהודית תרוץ בנפרד

ההרשמה לכנסת ה-22 הסתיימה, ו-32 מפלגות הגישו את רשימותיהן לוועדת הבחירות המרכזית. זמן קצר לפני נעילת השערים, נכשלו סופית המגעים בימין, לאחר שהימין המאוחד בראשות איילת שקד לא הצליחה להגיע לסיכום עם איתמר בן גביר, בכיר מפלגת עוצמה יהודית - שירוץ לבחירות בספטמבר ברשימה עצמאית. מפלגת זהות בראשות משה פייגלין נרשמה מיד כאשר התאפשר לה לעשות זאת, וגם היא אינה חלק מהאיחוד בימין.

בכירי עוצמה יהודית
בכירי עוצמה יהודית | צילום: החדשות 13

1.8.19 - סקר חדשות 13: 50% רוצים ממשלת אחדות

מסקר חדשות 13 עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות עם סגירת הרשימות המפלגתיות לכנסת, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה מובילה את גוש הימין עם 30 מנדטים. מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ מתחזקת ל-29 מנדטים - בהשוואה ל-23 מנדטים בסקר הקודם. הימין המאוחד בראשות איילת שקד, הייתה זוכה ל-11 מנדטים. על פי תוצאות הסקר, גוש המרכז-שמאל היה עומד על 55 מנדטים לעומת 54 מנדטים לגוש הימין, ללא מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן - שהייתה זוכה ל-11 מנדטים, עלייה של מנדט לעומת הסקר הקודם. בכך למעשה, מהווה יו"ר ישראל ביתנו לשון מאזניים בכל הנוגע לזהות ראש הממשלה, ונראה כי שוב יהווה הגורם המכריע בנושא.

הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה הייתה מקבלת 11 מנדטים, המחנה הדמוקרטי 9 מנדטים ויהדות התורה 7 מנדטים. ש"ס ומפלגת העבודה היו זוכות ל-6 מנדטים. 50% מהנשאלים אמרו כי הם מעדיפים ממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן - ללא המפלגות החרדיות, ואילו 13% ענו כי היו רוצים ממשלת אחדות כזו עם החרדים.

סקר מנדטים - 1.8.19
סקר מנדטים - 1.8.19 | צילום: חדשות 13

4.8.19 - חברי רשימת הליכוד חתמו על עצומה שקוראת לתמוך בנתניהו

ח"כ דוד ביטן שלח הודעה לכל מועמדי רשימת הליכוד לכנסת, ובה ביקש שיתחייבו שבנימין נתניהו הוא "המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה". "אנו החתומים מטה, המועמדים ברשימת הליכוד לכנסת ה-22, מדגישים כי לא נקבל שום תכתיב משום מפלגה אחרת. ללא תלות בתוצאות הבחירות, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד של הליכוד לראשות הממשלה - ולא יהיה שום מועמד אחר. אבקש את אישורך בהודעה חוזרת כדי לצרף את שמך לעצומה", נכתב בהודעת הטקסט ששלח ביטן לחברי המפלגה, שחתמו כולם על ההתחייבות. המהלך גרר ביקורת רבה בקרב גורמים פוליטיים, וליברמן אף אמר כי מדובר בהצהרה "נוסח קוריאה הצפונית".

נתניהו
נתניהו | צילום: חדשות 13

5.8.19 - סרטון החרדים של לפיד: הביקורת מחוץ וההתנערות מהבית

בכיר כחול לבן ח"כ יאיר לפיד העלה סרטון שהציג את ראשי המפלגות החרדיות, ליצמן ודרעי, כרודפי בצע. השניים מתחו ביקורת חריפה על הקמפיין, וטענו כי הוא בעל מאפיניים אנטישמיים. בהמשך, בסיעת תל"ם התנערו מהסרטון, כאשר חברי הכנסת משה (בוגי) יעלון ויועז הנדל טענו כי זו לא דרכם. גם ראש הממשלה נתניהו לא פספס את ההזדמנות לתקוף, וחזר על הטענה כי מדובר בתוכן בעל נימה אנטישמית. מעט לאחר מכן, יו"ר כחול לבן בני גנץ התנער גם הוא מהקמפיין, ואמר כי "אנו צריכים לאמץ סגנון שונה מזה של נתניהו, ולהרבות באהבת חינם". לפיד עצמו טען כי מדובר בסרטון הומוריסטי, שהביקורת בו מופנית בכלל כלפי נתניהו. יום לאחר מכן, יישרו במפלגה את ההדורים, כאשר במהלך ביקור בדרום הפגינו חברות. גנץ הודה כי במפלגה ישנם ויכוחים, אך הוסיף כי הדבר טבעי, ואינו מהווה מכשול.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190805-1531' autoplay='0' credit='עמוד הפייסבוק של ח"כ יאיר לפיד' desc='הסרטון שעורר סערה' kid='1_v65vyqm5' duration='54'']

12.8.19 - סמוטריץ' תקף את נתניהו - ונאלץ להתנצל

בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי לאסור על קיום אירוע עירוני בהפרדה מגדרית בעפולה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' תקף בחריפות את נתניהו וכתב עליו: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות". בעקבות דבריו, טענו שרים בליכוד כי נתניהו קיים דיונים בלשכתו בשאלה אם לפטר את סמוטריץ'. אולם, למחרת, במהלך פגישה שנערכה בתיווכו של רפי פרץ, הוחלט כי שר התחבורה לא יפוטר, אך ייאלץ להתנצל על הביקורת. כמה שעות לאחר מכן, סמוטריץ' אכן התנצל על סגנון דבריו והבהיר כי הוא לא היה במקום. "מותר שתהיה ביקורת, אבל היא צריכה להיות עניינית ומכובדת ולא לגלוש לפסים אישיים ואת זה אני בהחלט מקבל", אמר שר התחבורה.

בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו
בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו | צילום: רויטרס, Shutterstock

12.8.19 - "הימין המאוחד" תרוץ תחת השם "ימינה"

מפלגת הימין המאוחד הודיעה במהלך השקת הקמפיין שלה כי תרוץ לכנסת תחת השם החדש "ימינה". במהלך האירוע, הודיעה המפלגה כי סיסמת הבחירות שלה תהיה "ישראל רוצה ימינה". על פי גורמים במפלגה, מדובר בשם שנשקל עוד לפני האיחוד בין שקד ובנט לפרץ וסמוטריץ'. עוד אמרו הגורמים, כי ב"ימינה" טרם החליטו אם לתקוף את נתניהו במהלך הקמפיין, וכי ההחלטה תתקבל גם בהתאם ליחס הליכוד כלפיהם. במהלך השקת הקמפיין, אמרה שקד כי "הבנו שרק ביחד נוכל לפעול להסדרת התיישבות ביהודה ושומרון אחת ולתמיד; רק ביחד נוכל לפתוח את בית המשפט העליון לקולות אחרים ולהחזיר את הדמוקרטיה לעם; רק ביחד נשמור על מסורת ישראל ועל תורת ישראל, כנגד הברית הצינית של ליברמן ולפיד".

ימינה
ימינה | צילום: חדשות 13

14.8.19 - ועידת הבחירות קבעה: עוצמה יהודית תוכל להתמודד בבחירות

ועידת הבחירות הכריעה כי מפלגת "עוצמה יהודית" תוכל להתמודד לכנסת. זאת, לאחר שההצבעה הנושא הסתיימה בתיקו, בשל היעדרות נציג מפלגת העבודה מהדיון. מאוחר יותר, אושרה בנפרד ריצת חברי המפלגה - איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין. זאת, בניגוד לעמדת היועמ"ש שפורסמה לראשונה בחדשות 13, שביקש לפסול את השניים האחרונים. ההחלטות אינן סופיות, וההחלטה צפויה להתקבל בסופו של דבר בבג"ץ. במהלך הדיון סערו הרוחות, כשחברת הכנסת סתיו שפיר סירבה לבקשת יו"ר הוועדה לרדת מדוכן הנאומים, ועשתה זאת לבסוף בליווי סדרנית, אחרי שהמיקרופון שלה נסגר.

מרזל, גופשטיין ובן גביר
מרזל, גופשטיין ובן גביר | צילום: רויטרס

15.8.19 - סקר חדשות 13: הליכוד וכחול לבן בתיקו; ימינה - השלישית בגודלה

מסקר חדשות 13 עולה כי אם הבחירות היו נערכות חודש לפני מועדן המקורי היה שיוון בין הליכוד בראשות בנימין נתניהו וכחול לבן בראשות בני גנץ – כשכל אחת הייתה מקבלת 31 מנדטים. ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן ממשיכה להיות לשון המאזניים עם 11 מנדטים. גוש הימין היה עומד על 56 מנדטים מול 53 במרכז שמאל, זאת ללא 11 המנדטים של ליברמן.

סקר מנדטים - 15.8.19
סקר מנדטים - 15.8.19 | צילום: חדשות 13