הורוביץ: מחויבים להחלפת נתניהו – נדרוש להיות חלק מהקואליציה

יו"ר המחנה הדמוקרטי התקבל בקריאות עידוד לאחר תוצאות המדגמים, וקרא למפלגת העבודה-גשר לחבור אליו • שפיר: "הצלנו את מחנה השמאל" • ברק: "התוצאות מראות שזהו תחילת הסוף של נתניהו כר"מ"

זמן צפייה: 01:14

ישראל בוחרת: יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, נאם הערב (שלישי) לאחר תוצאות המדגמים, וקרא למפלגת העבודה-גשר לחבור אליו כדי ליצור מפלגת שמאל גדולה שתוכל להשפיע.

"אנחנו מחויבים לקחת חלק מרכזי במאמץ להחלפת נתניהו, נעשה הכול כדי למנוע ממנו להמשיך לכהן כראש ממשלה", אמר הורוביץ. "נדרוש להיות חלק מהקואליציה בכנסת הבאה נעמוד חזקים מול ניסיונות ההדתה והסיפוח – לא ניתן להרוס את החזון הציוני לא ניתן להפוך את ישראל לטורקיה".

לעוד כתבות בנושא:

מדגם חדשות 13: כחול לבן – 33, הליכוד – 31; יתרון לשמאל-מרכז

נסגרו הקלפיות – צפו בנתוני המדגמים מכל הערוצים • שידור חי

מסעות שכנוע בשוק, ברחוב ובים: כך עבר יום הבחירות על המועמדים

אהוד ברק, ניצן הורוביץ' וסתיו שפיר לאחר תוצאות המדגם
אהוד ברק, ניצן הורוביץ' וסתיו שפיר לאחר תוצאות המדגם | צילום: חדשות 13

"ההליכה שלנו יחד במסגרת אחת הייתה הדבר הנכון לעשותו", הוסיף יו"ר המחנה הדמוקרטי. "אנחנו בעיצומה של דרמה פוליטית גדולה  מדינת ישראל יכולה וצריכה לשנות כיוון - נוצרה הזדמנות. אני קורא לגנץ להקים ממשלת שינוי ותקווה, לא עוד ממשלת ימין שתמשיך במדיניות נתניהו - אלא ממשלת שינוי אמיתית. המחנה הדמוקרטי רואה עצמה שותף משפיע בממשלה כזאת".

סתיו שפיר, שותפתו של הורוביץ ומספר 2 ברשימת המפלגה, התייחסה אף היא למדגמים: "הקמנו את המחנה הדמוקרטי מתוך תחושת אחריות כבדה וחשש שמחנה השמאל עומד לקרוס - וברור שהצלנו אותו". לדבריה, "הדרך להקמת אלטרנטיבה שלטונית עוד תגיע". שפיר הוסיפה כי "הציבור הישראלי הוא לא נתניהו, אלא ציבור שרוצה מדינה שיש בה שוויון, אחווה, וכזאת שתילחם עבורו גם בתקופות קשות. אנחנו צריכים לקום מחר בבוקר ולהתחיל לבנות את האלטרנטיבה".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-elections-2019-20190917-2336' autoplay='0' credit='' desc='דבריה של סתיו שפיר לאחר פרסום המדגמים' kid='1_5aug2thj' duration=''']

השותף השלישי להנהגת המפלגה, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, אמר כי "נתוני המדגמים פחות טובים ממה שקיווינו, אך יותר טובים ממה שחששנו". לדבריו, "הדבר הברור הוא שמה שנדרש בשמאל הישראלי הוא איחוד כוחות כדי שיהיה משקל נגד לימין". ברק התייחס גם לתוצאות המדגמים באופן כללי: "התוצאות מסמנות שלאף אחד מהצדדים לא יהיה קל להקים ממשלה, אבל זה גם מסמן שזה מתחילה להיות סוף דרכו של נתניהו כראש ממשלת ישראל".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-elections-2019-20190917-2324' autoplay='0' credit='' desc='דבריו של אהוד ברק לאחר פרסום המדגמים' kid='1_rhdulfay' duration=''']

מדגם חדשות 13: המחנה הדמוקרטי - 6 מנדטים

כזכור, מתוצאות מדגם חדשות 13 עולה כי כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד מקבלת 33 מנדטים, והליכוד בראשות בנימין נתניהו עומדת על 31 מנדטים. הישג לרשימה המשותפת עם 13 מנדטים, ואחריה - ש"ס עם 9 מנדטים. יהדות התורה וישראל ביתנו מקבלות 8 מנדטים. אכזבה לימינה עם 6 מנדטים, והעבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי גם כן עם 6 מנדטים כל אחת. עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה.

גוש השמאל ביתרון עם 58 מנדטים, בעוד שגוש הימין עומד על 54 מנדטים. ישראל ביתנו, כאמור עם 8 מנדטים, מהווה לשון מאזניים. המדגם נערך על ידי סוקר החדשות 13, פרופסור קמיל פוקס. בתוך כך, החלה ספירת הקולות בקלפיות.
תוצאות מדגם חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13 | צילום: חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13 | צילום: חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13 | צילום: חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13
תוצאות מדגם חדשות 13 | צילום: חדשות 13

ממדגם חדשות 12 עולה כי כחול לבן היא המפלגה הגדולה ביותר עם 34 מנדטים, ואחריה הליכוד עם 33 מנדטים. במקום השלישי הרשימה המשותפת עם 11 מנדטים. ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו וימינה עם 8 מנדטים כל אחת. העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטית עם 5 מנדטים כל אחת. גם בסקר חדשות 12 עוצמה יהודי לא עוברת את אחוז החסימה. גוש הימין, על פי מדגם זה, ביתרון עם 57 מנדטים - בעוד שגוש השמאל-מרכז עומד על 55 בלבד.

ממדגם כאן 11 עולה כי כחול לבן והליכוד בשוויון עם 32 מנדטים כל אחת, ואחריהן - הרשימה המשותפת עם 12 מנדטים. ישראל ביתנו אחריה עם 10 מנדטים, ימינה עם 7, והעבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי עם 5 מנדטים. עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה. גוש הימין עומד על 56 מנדטים, בעוד שגוש המרכז-שמאל - 54 מנדטים.

תוצאות הגושים במדגמים השונים
תוצאות הגושים במדגמים השונים | צילום: חדשות 13

בבחירות שנערכו באפריל האחרון, קיבלו הליכוד וכחול לבן 35 מנדטים. אחריהן, ניצבו יהדות התורה וש"ס עם 8 מנדטים כל אחת, העבודה וחד"ש-תע"ל (שרצו אז בנפרד) עם 6 מנדטים, וישראל ביתנו – עם 5 מנדטים.  מרצ, רע"ם-בל"ד וכולנו קיבלו 4 מנדטים כל אחת.