"מלחמת הכוכבים" לעניים: סרטו החדש של זאק סניידר פשוט לא טוב

זאק סניידר עושה זאת שוב - ומפשל בענק: העלילה של "ירח המרד" כל כך מסורבלת, שקשה לאמ;לק אותה לכדי ביקורת קצרה - אז רק נסכם ונאמר שהדמויות לא מעניינות, האפקטים טעוני שיפור - ועל הכול שוררת אווירה כללית של אופל כבד. משעמם | ביקורת סרט

"ירח המרד"
"ירח המרד" | צילום: נטפליקס

לפני המון המון שנים, בגלקסיה לא כל כך רחוקה, זאק סניידר חלם על יקום סרטים בסגנון מלחמת הכוכבים המתפרס על פני שלל מדיות: משחקי מחשב, משחק לוח, קומיקס ועוד. לפחות על פי השעתיים הארוכות מדי של הסו-קולד אפוס "ירח המרד - חלק 1", החלום של סניידר לקונטרה שתתן פייט ליקום של ג'ורג' לוקאס מעמידות אותו בפני קשיים - וזה עוד לפני שראינו את גרסת הבמאי הארוכה יותר אלוהים ישמור - מה שהפך לתירוץ הקבוע של מעריצי סניידר לסירוס היצירתי שמעבירים אותו בהוליווד.

הרעיון של סניידר לברוא יקום המושפע ממספר סרטים, ביניהם אלו של אקירה קורוסאווה וכמובן סרטי "מלחמת הכוכבים", הוצע בעבר לחברת לוקאס פילם ונדחה. גם אולפני וורנר ברוס, שהיו כבית לסניידר דחו את הסרט, עד שהוא התגלגל לפתחה של נטפליקס. רשת הסטרימינג ראתה בהצעה של סניידר הזדמנות פז לפתח יקום סרטים פרטי וגרנדיוזי משלה. הבעיה היא שמדובר במשהו שנשמע טוב רק בדמיון. התוצר הסופי שנקרא "ירח המרד" הוא לא יותר מחיקוי חיוור של היקום שברא ג'ורג' לוקאס בגאונות. יקום "מלחמת הכוכבים" הוא מוצלח הודות לכתיבה וסיפור מעולים, ובעיקר בזכותם של אפקטים ודמויות מוזרות שהפכו עם השנים למיתולוגיות. היצירה של סניידר רחוקה מזה שנות אור.

לכתבות נוספות בתרבות ובידור:

העלילה של חלקה הראשון של סאגת "ירח המרד" כל כך מסורבלת, שקשה באמת לתאר אותה על הכתב בלי לעקוף את כמות המילים שהוקצתה לביקורת הזו. סניידר כהרגלו מסרבל את הסרט ומעמיס עליו דמויות, שחלקן לא רלוונטיות ולא תורמות כהוא זה לעלילה. הוא ממטיר על הצופה מגוון אקלקטי של דמויות לא מעניינות, שאת רובן סביר להניח שלא תזכרו בסופו של הסרט.

בכל אופן, את העלילה אפשר לסכם כך: בגלקסיה רחוקה שולטת אימפריית "עולם האם" (מי אמר "מלחמת הכוכבים" ולא קיבל?) הנלחמת בקבוצת מורדים, אותה מובילים האחים בלאדאקס. בינתיים, בחווה מסוגננת בסטייל סקנדינבי בכוכב מרוחק, מסתתרת קורה (סופיה בוטלה), עריקה של האימפריה. השקט בכוכב השליו מופר כאשר שליחי האימפריה, בהובלתו של אדמירל נובל (אד סקריין), סייבורג סטייל דארת' ויידר לעניים, מגיעים אל החווה ודורשים את רוב התוצרת המשמשת להזנת התושבים. קורה מחזירה מלחמה, הורגת מספר חיילים ובלית ברירה יוצאת לגייס לוחמים נוספים (קורוסאווה מישהו?) שיעזרו לה להגן על החווה שהייתה לה לבית. בתווך נפגוש עוד כמה דמויות ועלילות משנה חסרות עניין.

"ירח המרד"
משמיםםםםם. "ירח המרד" | צילום: נטפליקס

כבר בפתיחת הסרט אפשר להרגיש את האווירה המלנכולית שסניידר אוהב למרוח איתה את הסרטים שלו. הכול אפל, משעמם וכבד. לאחר מכן, אנחנו מתוודעים לקורה, הגיבורה הראשית. מהרגע הראשון היא לא מצליחה לייצר סנטימנט אחד או רגש של אכפתיות בקרב הצופה. במהלך הסרט נחשפים עוד ועוד פרטים לגביה, אבל גם אלו לא תורמים להבנת הדמות שלה ולא עוזרים לפתח כלפיה איזושהי סימפתיה. דמות סתמית בעולם סתמי. מנקודה זו ואילך, הסרט מרגיש כמו הלחמה מאולצת של מספר סרטים, ז'אנרים וסיפורים טחונים ולעוסים לעייפה. הוא לא מציע שום דבר חדש שלא ראינו כבר בעבר ונראה כמו חיקוי של החיקוי והופך ל"שבעת המופלאים" לעניים.

בפן הטכני, האפקטים של "ירח מרד" לא טובים. קשה להגיד שהם גרועים, אבל התפאורה בצבעים כתומים שחורים, ה-CGI הבלתי מרשים והפיצוצים בסגנון מייקל ביי לא עוזרים לכל הדבר הזה להיראות יותר טוב מכפי שהיה מגיע לו. גם חרבות האור המזויפות לא הצליחו להאיר את הסרט החשוך הזה. אני בטוח שמעריצי "מלחמת הכוכבים" ימצאו בסרט הזה עוד שלל רפרנסים לחומרים של האדמו"ר ג'ורג' לוקאס. נטפליקס ביקשה יקום "מלחמת הכוכבים" משלה ולבסוף קיבלה צילום זירוקס דהוי שעבר דרך מדפסת סוג ב'. בפן האמנותי, התסריט לא טוב, הנבל מעייף, השחקנים משעממים והקונפליקטים הדרמטיים מצומצמים וחסרי כל עניין.

 

הבמאי המושמץ נכשל פעם נוספת ביצירת סרט מעניין, קוהרנטי, מרתק וסוחף. כהרגלו, הוא ממטיר על הצופים מיליון ואחד אירועים ודמויות במקביל, בונה עולם בצורה חפוזה ומתבל את הכול עם אקשן מוגזם והילוכים איטיים ומתישים, שלא תורמים לבנייה של הסצנה. השימוש של סניידר באפקט הזה תכוף, כך שאפשר כבר לצפות אותו מראש (זה יכול להיות משחק נחמד כשאתם מארחים חברים). זה עבד טוב ב"השומרים" וב-"300", אבל השטיק הזה מוצה כבר מזמן.

לא היו כאן ציפיות גדולות ובהתאמה גם לא אכזבות. סניידר ממשיך בקו האמנותי שמאפיין אותו וזה פשוט לא עובד. באפריל הקרוב יגיע אלינו חלקו השני של "ירח המרד". אם הוא יהיה כקודמו (וסביר שיהיה), ואף על פי שהתסריט לסרט השלישי נכתב בזמן כתיבת שורות אלו, עדיף לכולנו שהוא גם יהיה האחרון בסאגה.

"ירח המרד": 2 כוכבים | בימוי: זאק סניידר | 2023