מה עושים כשהילדים לא רוצים ללכת לקייטנה?

לילדים נמאס ממסגרת ולא בא להם להתרגל שוב למערכת חדשה כשהמסכים והמזגן בבית מספקים אותם, אבל אתם רוצים לדעת שהם בידיים טובות והרחק ממסכים. אז מה עושים?

זמן צפייה: 04:37

מאת: איריס אורבך

זה קורה בהרבה משפחות, לפעמים כי הילדים פשוט גדלו ולפעמים כי סתם לא מתאים להם,  והסיבות והטענות הן מגוונות ורבות. החל מ"בא לי חופש", "החברים שלי לא הולכים", "שונא להיות בלי חולצה בבריכה", "רוצה לישון בבוקר ולא לרוץ להסעות" או "רוצה להחליט על הזמן שלי", בגילאים הבוגרים יותר.

ומה אנחנו ההורים בסך הכול רוצים? התשובה היא די ברורה לכולנו: ללכת לעבודה בשקט ולדעת שהילדים במסגרת, בידיים טובות, שהם מוגנים, שהם פעילים פיזית ועם חברים, הרחק מהמסכים והגאדג'טים. לילדים נמאס ממסגרת מנוהלת עם חוקים ולא בא להם להתרגל שוב למערכת חדשה כשהמסכים והמזגן שבבית מספקים אותם. אין להם עניין לרוץ אחרי כדור בחום הכבד, ולמען האמת, אני השתכנעתי מהרצונות של שני הצדדים.

_____

איך נגרום לילדים שלנו להתאמן?

כך נראה לוח החופשות של התלמידים שמתיש את ההורים

איך מחנכים ילדים להתמודד עם שעמום?

_____

אז איך מנהלים את הקונפליקט הזה?

הסירוב שלו, מזמין אותנו לעצור לחשיבה ובירור מה חשוב לכל אחד מאתנו ואיך למצוא גשר בין הצרכים שלנו לצרכים של הילד. לנו יהיה חשוב - ביטחון והגנה, בטיחות, סדר יום סביר, שקט, נוחות, קלות, פשטות ועוד. בעוד מה שחשוב לילד יהיה בדרך כלל - הנאה, בטחון, נוחות, חופש, ביטוי עצמי, בחירה, שקט, מנוחה, עצמאות ונוספים. אז מה עושים?

1.שינוי פרשנות - קייטנה אינה בהכרח הנאה לכל הילדים. הסירוב שלהם לא נגדנו, יש לו כנראה צורך חשוב.

2. הקשבה - מה הוא זקוק וממה הוא רוצה להימנע? שקפו את הסירוב ותנו לגיטימציה לקושי שלו דוגמת "אני שומע שאתה לא אוהב בקייטנה את הרעש והחום, אני מבין אותך.."

3. הסבריו מה חשוב לכם – דברו איתו בגובה העיניים והסבירו לו שחשוב לכם לדעת שהוא בטוח, שיהיה בפעילות טובה, וכי לפי החוק ילד מתחת לגיל 12 לא נשאר לבד בבית ( מגיל 10-12 לא יותר משעתיים רצוף לבד)

4. פתיחות וסיעור מוחות - קייטנה היא דרך להשיג בטחון, שקט ונוחות. היא אומנם פתרון זמין וקל אך לא הפתרון היחיד ולא קו אדום. תנסו ביחד למצוא עוד רעיונות לפתרונות שיענו על הביטחון וגם על הצרכים החשובים האחרים. כך מפתחים אחריות ושיקול דעת.

קייטנה
קייטנה | צילום: shutterstock

5. בחירה - מתוך הרעיונות המקובלים עליכם תנו לו לראות קייטנות, להתרשם ואז לבחור.

6.פשרות - למצוא פשרות והתחשבות. לדוגמה: בימי שישי לא הולכים לקייטנה, כל יום אחרי הקייטנה עושים פעילות ביחד, הציעו להסיע אותו לקייטנה במקום ההסעות, אולי חשבו על קייטנת הורים תורנים, בייביסיטר, וכד'

7. תוכניות לחופש - שתפו אותו בתוכניות המשך לחופש ואפשרו לו להיות חלק מעיצוב התוכנית כך שירגיש שלוקחים אותו בחשבון וכמובן שהוא לא מחמיץ כלום.

כשהילדים מתקרבים לגיל 10, הם מרגישים גדולים ומבקשים עצמאות ובחירה. כאן שאלת העצמאות מחייבת אותנו לבדיקת בשלות הילד וליכולתו להישאר לבד מבלי לסכן את עצמו, וגם להדריך וללמד אותו את כללי הבטיחות וחוקי הבית. אם אין ברירה ונמצא שהקייטנה היא הפתרון היחיד עבור ילדכם, אל תוותרו על השלבים שהוצעו כאן. יש בהם כדי להסיר מכשולים והתנגדויות ולעשות את ההבדל בתחושת הילד.

שתהיה חופשה נעימה ובטוחה.

איריס אורבך, מנחת קבוצות הורים ומשפחות במכון אדלר.

החופש הגדול

איך תבחרו את הקייטנה לילד שלכם?

לקראת הקיץ: איך להוזיל את עלויות הקייטנה?

האם נמצא פתרון לשכחת ילדים ברכב?

תובנות קטנות: אל תפחדו לחלום בגדול