"ירו לעבר יהודים - וניסו להחביא את הנשק": תושבי לוד מואשמים בפיגוע ב"שומר החומות"

כתב אישום בגין עבירות טרור הוגש נגד שני גברים קרובי משפחה בשנות ה-20 לחייהם, שבו נפצע באורח קל-בינוני מתנדב מד"א במהלך סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה. "שימוש בנשק מתוך מניע לאומני ואידיאולוגי"

זמן צפייה: 00:16

הותר לפרסום: בעקבות חקירה של שירות הביטחון הכללי, הוגש הבוקר (חמישי) כתב אישום כנגד אמסלם חסונה ועייד חסונה, קרובי משפחה תושבי לוד בסוף שנות העשרים לחייהם, שביצעו פיגוע ירי שבו נפצע באורח קל-בינוני אזרח יהודי מתנדב מד"א במהלך מבצע "שומר החומות" ברחוב אקסודוס בעיר לוד. לאחר מכן ניסו להסתיר את הנשק ואף היו מעורבים בהתפרעויות נוספות שאירעו בעיר.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד תומר שטיינברג, במהלך מבצע "שומר החומות" החלה התקהלות מחוץ לביתם של הנאשמים, אשר נכחו במקום כשהם רעולי פנים ומצוידים באקדחים. משהבחינו כי חלק מן המתקהלים הינם יהודים, שלף אמסלם את אקדחו וירה באוויר שתי יריות במטרה להפחיד את התושבים היהודים שהגיעו למתחם.

לאחר מכן הלכו הנאשמים לבניין מגורים סמוך המשקיף למתחם ההתקהלות, והחלו לירות יחדיו מספר רב של יריות לכיוון התושבים היהודים אשר נכחו במתחם. אמסלם זיהה כי אחד הנוכחים במתחם משתייך למד"א, וירה לעברו ממרחק 10 מטרים כדור שפגע ברגלו של המתנדב ופצע אותו. בשלב זה ברחו שני הנאשמים מן הזירה והסתירו את האקדחים במקום מסתור.

במועד אחר במהלך "שומר חומות", אמסלם סבר כי רכב אשר התקרב לביתו הינו רכב של יהודים, ומשכך ירה שלושה כדורים באוויר במטרה להפחיד את השוהים ברכב. בהמשך אותו הערב יצא הנאשם מביתו והסתובב ברחבי העיר כשהוא נושא את אקדח טעון ורובה קלאצ'ניקוב באופן גלוי. כמה ימים לאחר מכן, מכר אמסלם את הקלאצ'ניקוב לאדם אחר בתמורה ל-45 אלף שקלים.

נוסף על האמור, היה אמסלם מעורב באירוע התפרעות בעיר בעת הלווייתו של מוסא חסונה ז"ל, במסגרתו יידה מספר אבנים אל עבר כוחות משטרה אשר נכחו במקום. בהמשך יצא אמסלם את גבולות הארץ לטורקיה, בין היתר בכדי להקשות על איתורו ושב לישראל זמן רב לאחר מכן – במהלך חודש נובמבר 2021.

במקביל לכתבי האישום, הוגשה נגד השניים בקשת מעצר עד לתום ההליכים, בה כתב עו"ד שטיינברג בהתייחסו לכל אחד מן הנאשמים כי: "במהלך התקופה הרלוונטית למעשים החזיק המשיב מספר כלי נשק, אשר היו זמינים עבורו לשימוש, והוא אף לא היסס להשתמש בהם לצורך פגיעה ביהודים על רקע מהומות חודש מאי"

"נגישותו של המשיב לאמצעי לחימה ובחירתו להשתמש בהם מתוך מניע לאומני ואידיאולוגי ממחישות את מסוכנותו המופלגת כלפי אדם, כלפי הציבור וכלפי המדינה", הוסיף עו"ד שטיינברג.