פנייה לשר לשירותי דת: "לפטר לאלתר את הרב הראשי"

אחרי שפורסם בחדשות 13 כי הרב לאו יקפיא הליכי גיור של יוצאי אתיופיה כדי למנוע את הרפומה של כהנא, במפלגת ישראל ביתנו קראו לפטרו את הרב לאו, ואף להעמיד לדין משמעתי. "חציית קו אדום"

זמן צפייה: 01:13

מפלגת ישראל ביתנו קראה הערב (שלישי) לשר לשירותי דת מתן כהנא לפטר את הרב הראשי לישראל דוד לאו, בעקבות חשיפת חדשות 13. "הניסיון להפוך את המתגיירים לבני ערובה של הממסד החרדי שהשתלט על הרבנות הראשית הואחציית קו אדום ועומדים בניגוד מוחלט לכללי מנהל תקין", נכתב בהודעה מטעם המפלגה. "אנו קוראים לשר הדתות לפטר לאלתר את הרב הראשי לישראל ולהעמיד אותו לדין משמעתי".

בנוסף, השר כהנא מסר כי הוא כואב ומצר על כוונתו של הרב הראשי להפסיק את הגיור בישראל רק בשל אי הארכת כהונה של פקיד. "המהלך יפגע בעולים מאתיופיה, בחיילים המבקשים להתגייר ובאלפי מתגיירים נוספים", הסביר השר. "מתוך כוונה להגיע להסכמה רחבה ככל האפשר מקדמות הממשלה והקואליציה בימים אלו חוק גיור שיאפשר לישראלים הרוצים בכך להתגייר על פי ההלכה".

מוקדם יותר הערב פורסם לראשונה בחדשות 13 כי בימים האחרונים הרב לאו, האמון על מערך הגיור, הקפיא את הגיורים של כ-100 יוצאי אתיופיה הממתינים לחתימתו. במקביל, העביר הרב לאו מסרים לגורמים מרכזיים בממשלה לפיהם אם לא יעצרו את מתווה הגיור של השר לשירותי דת, לא יחתום עוד על גיורים.

מבדיקת חדשות 13, המסרים הועברו לגורמים בקואליציה ולכמה שרים, בהם שרת הקליטה פנינה תמנו שטה. לפי אחד השרים ששוחח עם חדשות 13, תמנו שטה הבהירה שהיא "תעמוד על הרגליים האחוריות", נגד המהלך של הרב לאו.

לאחר הפרסום בחדשות 13 הרב לאו שלח מכתב לראש הממשלה: "אם יקודם מתווה הגיור ותופסק כהונתו של ראש מערך הגיור, אאלץ להסיר אחריותי מכל הנעשה במערך הגיור. יישום מתווה הגיור המוצע יגרום לפיצול של העם היהודי; שתי מדינות לשני עמים, יהדות מפולגת במקום יהדות מאוחדת".

הרב הראשי המשיך וכתב כי "לצערי צעד זה הוא חלק מהמגמה המסוכנת של קידום מתווה הגיור שעומד על הפרק בימים אלו. אני חוזר ומדגיש, מתווה הגיור המוצע יגרום לקרע משמעותי בעם ישראל שלא יהיה ניתן לאיחוי. יישום מתווה הגיור המוצע יגרום לפיצול של העם היהודי, שיאלץ להתמודד בעתיד עם השאלה הקשה ״מי הוא יהודי״, עם מי אפשר להתחתן ועם מי חס וחלילה לא".

בסיום מכתבו הודיע הרב הראשי לראש הממשלה: "אני מודיע לך בצער רב, כי באם יקודם מתווה הגיור ותופסק כהונתו של ראש מערך הגיור, אאלץ להסיר אחריותי מכל הנעשה במערך הגיור ואפסיק מיידית לאשר את תעודות הגיור הניתנות בו".

בתגובה לפרסום חדשות 13 נמסר מטעמו של הרב לאו: "הרב הראשי הוא בחוק כיום ראש העדה היהודית וחתום על כל המרת דת לדת יהודית (גיור) במסגרת זו יש לרב את ראש מערך הגיור שמונה על ידו לוודא כי הגיורים מתבצעים בהתאם להנחיותיו הלכתיות. מרגע שאותו אדם יפוטר ולא תהיה לרב דרך לדעת על פי אלו הנחיות בוצעו הגיורים הרב הראשי בהחלט לא יחתום על שום גיור, ללא שום הבדל בזהות המתגייר ואיזו מדינה הגיע, ללא שידע בוודאות שבוצע על פי הנחיותיו ההלכתיות, כפי שפורט במכתבו של הרב הראשי לראש הממשלה הערב".