אחרי שאישר את האירוע במירון: שבתאי יעיד בפני ועדת החקירה לאסון

לאחר חודשים של עבודה ושמיעת עדויות, מפכ"ל המשטרה יתייצב בפני הוועדה בעוד שבועיים, ויצטרך להסביר כיצד אישר את התוכניות לאירוע. בין היתר יידרש לספר למה לא היו הגבלות ומדוע לא ביקר באתר לפני האישור

המפכ"ל, יעקב (קובי) שבתאי

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי יגיע בעוד שבועיים להעיד בפני ועדת החקירה לאסון במירון - כך פורסם היום (שני) בחדשות 13. שבתאי היה זה שאישר את התוכניות שהציגו בפניו יחידות המשטרה, והוא זה שהציג אותם בפני השר לביטחון הפנים דאז אמיר אוחנה. המפכ"ל יצטרך להסביר בוועדה כיצד אישר את התוכניות ואיזה חומרים עמדו בפניו, למה לא היו הגבלות ומדוע לא ביקר באתר לפני האישור.

עם התקדמות הוועדה שקמה עקב האסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה, קצינים בכירים במשטרה ממשיכים לשפוך אור בכל הנוגע ל-16 אלף המסמכים והפרוטוקולים שהועברו לידי חברי הוועדה מהמשטרה. בהמשך לכך, קצין בכיר במשטרה יחשוף בעדותו במהלך השבועיים הקרובים כיצד מסמכי מפתח ופרוטוקולים שהיו עשויים לפגוע במשטרה, וספציפית בלשכת המפכ"ל קובי שבתאי והסובבים אותו, עברו שינוי ומנעו מחברי הוועדה את התמונה המלאה.

האסון בהר מירון
האסון בהר מירון | צילום: שימוש לפי סעיף 27 א'

לדברי גורמים במשטרה, חלק מהפעולות מבוצעות על מנת להרחיק את האירוע מלשכת המפכ"ל ומהאחריות על הדרג הבכיר ביותר סביבו קצין בכיר יעיד בוועדת מירון: כך מטויחים חומרים שעלולים לפגוע במשטרה. כזכור, ראש חטיבת המבצעים במשטרה, תנ"צ שמעון נחמני, העיד מוקדם יותר השבוע בוועדת החקירה לאסון מירון והעביר ביקורת חריפה על המפכ"ל רב-ניצב שבתאי בכל הקשור להתנהלותו לפני ואחרי האסון האזרחי הכבד ביותר בתולדות המדינה.

בין היתר, סיפר תנ"צ נחמני כי היה מוטרד שבסוף הדיון עם בכירי המשטרה הוחלט על פתיחת ההר למבקרים הרבים, ואף טען כי המפכ"ל שבתאי אמר לו בסיום הדיון "אל תדאג, ועדת החקירה עליי". יתרה מזאת, לדברי נחמני, כאשר המפכ"ל חשד בו בתור מי שמוסר חומרים לוועדת החקירה, הוא זימן אותו לראיון שלאחר מכן דאג להעביר אותו מתפקידו.