500 מהגרים מתו בים, איש לא חקר

על פי תחקיר של סוכנות הידיעות רויטרס, אף גוף לאומי או בינלאומי שהתעניין ובדק מה התרחש בלילה אחד בחודש אפריל האחרון, בו נהרגו 500 בני אדם

האסון הימי הגדול ביותר בשנת 2016, ואיש לא חוקר: 500 מהגרים טבעו סמוך לחופי מצרים בחודש אפריל האחרון, לאחר שסירת הדיג הגדולה בה ניסו לחצות את הים התיכון התהפכה. על פי תחקיר של סוכנות הידיעות רויטרס בשיתוף עם רשת BBC, שום גוף רשמי לא החל לחקור מה קרה באותו לילה, אותו הצליחו לשרוד רק 37 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אחד הניצולים היחידים מהאסון, אוואל סנדהול שנמלט ממוגדישו בשל איומים על חייו, חבר ילדותו שלא שרד את הלילה קרא לעברו מתוך המים לפני שטבע, ושאל: "האם איש לא יכול היה להציל אותנו?".

על פי התחקיר, במשך שבעה חודשים שום גוף, לאומי או בינלאומי, לא פתח בחקירת האירועים כדי לנסות ולענות על השאלה הזו. לא מצד מצרים, ממנה יצאה הסירה, לא מצד יוון אליה הגיעו הניצולים, ולא מצד איטליה שאליה התכוונו המהגרים להגיע. גם גופים כמו האו"ם, האיחוד האירופי או נאט"ו לא התעניינו מספיק.

אלפים מתו בים התיכון (רויטרס)
אלפים מתו בים התיכון (רויטרס) | צילום: אלפים מתו בים התיכון (רויטרס)

הפעולה היחידה שננקטה היא חקירת חלק מהמבריחים בחשד להונאה במצרים, חקירה שנתפתחה בעקבות תלונות שהוגשו למשטרה המצרית על ידי בני משפחה מתאבלים. התחקיר שפורסם הדגים את הפרצות בחוק הבינלאומי ובאכיפתו, שמאפשרות למבריחים לפעול בחופשיות בים התיכון.

בעקבות התחקיר אמרו ביורופול, כוח המשטרה של האיחוד האירופי, כי במבט לאחור היה עליהם לפתוח בחקירת האירועים. "התחקיר חשף את הוואקום שנוצר בתגובה הבינלאומית לאירוע", אמר ראש היורופול רוב וויינרייט. "התחקיר עורר אותנו לבדוק איך נוכל להשתפר". הוא אף הוסיף כי בארגון שוקלים לפתוח כעת בחקירה.

על פי נתוני סוכנות הפליטים של האו"ם, בשנת 2016 מתו 4,663 בני אדם שניסיון לחצות את הים התיכון לכיוון אירופה. 11,379 בני אדם הצליחו לעשות את המסע ממצרים לאיטליה.