לא רק ברצלונה - תכירו את קוסטה בראווה, רצועת החוף היפה והפראית של קטלוניה

חופים הם לפעמים הפתעה גדולה - הבלוגרית זיוה רענן ביקרה בקוסטה בראווה ומצאה מצוקים דרמטיים, עיירות דייגים יפות ותרבות אקזוטית

A,view,of,the,picturesque,bay,from,the,marimurtra,gardens.

קוסטה בראווה הייתה בעבורי הפתעה גדולה. מצאתי בה עושר רב, הרבה מעבר לתדמית שהכרתי כיעד של נופשונים ומסיבות. התרשמתי מהתפאורה של המצוקים הדרמטיים והמפרצים הקטנים החבויים בהם, מהגנים הגולשים לים, מעיירות הדייגים היפות ומהפולקלור האקזוטי אפוף הגעגועים לתרבות רחוקה. שום דמיון לא היה יכול להמציא חיבור משונה כמו זה שצמח כאן בין עיירות החוף הקטלוניות לתרבות מהאיים הקריביים.

הפולקלור הזה צמח על רקע תקופה במאה ה-19 שבה תושבים היו מפליגים לקובה במטרה לשפר את מצבם הכלכלי. רבים התאכזבו, היו שנשארו בקובה ללא אמצעים לחזור, אך היו גם כאלה שבאמת חזרו עם כסף בכיסים. הם בנו וילות אשר ביטאו את געגועיהם לשם, הנציחו את עצמם במצבות מפוארות או השקיעו בכנסייה המקומית.

בעיירה יורט דה מאר (Lloret de Mar) אפשר לבקר בכנסייה הצבעונית שנבנתה בסגנון מודרניסטי, ולשוטט בין מצבות הקבר המפוארות בבית הקברות. 

כתבות נוספות ב- Mood

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן
קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

שביל הליכה לאורכה של רצועת החוף

פירוש השם קוסטה בראווה הוא "חוף פראי". מדובר ברצועת חוף באורך כ-200 ק"מ הנמתחת בין העיירה בלאנס שמצפון מזרח לברצלונה לבין גבול צרפת. אפשר לחוות את המצוקים הדרמטיים בשייט בסירה או בהליכה בשבילי החוף. אם אתם מיטבי לכת תוכלו ללכת לאורך שביל החוף במשך כמה ימים. יש אפילו חברה מקומית המארגנת העברות ציוד ומספקת מפות ומידע.

השביל נמתח כמעט לכל אורכה של הרצועה ונקרא קמי דה רונדה (Cami de Ronda). הוא נבנה במשך שנים על ידי הדייגים ואנשי משטרת החופים אשר ניהלו מאבק במבריחים. אבל אפשר ליהנות מהחוף המיוחד גם ללא טרקים מפרכים. 

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

מלון סט רוק בעיירה קליה דה פלפרוג'ל הוא מהמלונות הוותיקים ברצועה. הוא נוסד ב-1955, כשהתיירות באזור היתה בחיתוליה, והוא משמר בעיצובו את הנוסטלגיה לימים ההם ומוטיבים מתרבות הדייגים. המיקום שלו נפלא. הוא יושב ממש על הקאמי דה רונדה, ואפשר לצאת ממנו צפונה או דרומה לקטעי הליכה קצרים.

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

השביל לכיוון צפון עובר בחופן של העיירות היפות קליה דה פלפרוג'ל (Calella de Palafrugell) ולפראנק (Llafranc) בבתיהן הלבנים. שתי העיירות נמצאות במרחק מאות מטר בלבד זו מזו. 

השביל בכיוון דרום יורד ועולה מעט על גבי קיר המצוק ואף עובר בקטעי מנהרות קצרים. זהו קטע פראי במיוחד. המצוק כאן משונן מאוד. עצי האורן שולחים שורשים חשופים אל סדקי הסלע הקשה ונאחזים בו בעקשנות. בסתיו האחרון הלכתי בשביל הזה עם הורי המבוגרים שכבר מתקשים בהליכה, וחרף הקושי גם הם נהנו מהמחזה המרהיב.

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

גנים ים תיכוניים יפהפיים

לאורך החוף יש כמה גנים ים תיכוניים יפהפיים. במפרץ הראשון של הרצועה, קרוב לעיירה בלאנס, נמצא הגן הבוטני מרימורטרה (Jardí Botànic Marimurtra) המשלב צמחים מכל העולם, נוף נהדר לים, מורשת אדריכלית והרבה אסתטיקה מקומית. לא רחוק משם, בשולי העיירה יורט דה מאר, אפשר לתפוס שלווה בגן סנטה קלוטילד (Jardins de Santa Clotilde). הגן משלב בין צמחי כיסוי, כתמי פריחה צנועים, פסלים ומשחק יפהפה בין הספסלים האדומים לצבע הירוק השולט בגן.

גני קפ רויג (Jardíns de Cap Roig) משתרעים על מדרון תלול. בכניסה יש וילה בת כמאה שנה ובגנים פסלים מודרניים. הנתונים הטבעיים של המקום הם שיוצרים את ייחודו. 

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

גם דאלי היה פה

בצפון הרצועה נמצאת מורשתו הדומיננטית של האמן סלוודור דאלי. בין אם אתם אוהבים את יצירתו או נרתעים ממנה, אי אפשר להיות אדישים אליה. דאלי הותיר אחריו מורשת יוצאת דופן, מתריסה, בועטת ומעוררת מחשבה, בשלושה מיקומים שונים.

הבית של סלוודור דאלי - Casa Salvador Dalí: נמצא בעיירת החוף Port Lligat הסמוכה לעיירה האטרקטיבית Cadaqués. כשמטיילים באזור כדאי לצרף את היעדים ולבקר בשניהם.

טירת גאלה דאלי פובול - Castell Gala Dalí Púbol: הטירה, הנמצאת במרחק קצר מהים, היא הנכס שקנה דאלי בעבור אשתו ומקור השראתו גאלה. חלל הפנים של הטירה קושט על ידי האמן. שרידיה של גאלה טמונים בטירה הזאת והיא חלק ממסלול סלוודור דאלי בקוסטה בראווה.

מוזיאון התאטרון של דאלי - Teatre-Museu Dalí: המוזיאון הוא המורשת החשובה ביותר של דאלי באזור. המוזיאון נמצא בעיר הולדתו פיגרס. חלל הפנים עוצב על ידי האמן באופן מאוד תאטרלי ההולם את שם המקום, וחללי המוזאון מלאים בעבודותיו. סלבדור דאלי קבור בקריפטה מתחת לבמה.

לינק לאתר עם מידע על מסלול סלבדור דאלי בקוסטה בראווה

Salvador,dali,museum,in,figueras,,spain
תיאטרון דאלי. צילום: shutterstock

אירועי תרבות ופולקלור 

קוסטה בראווה מציעה גם אירועי פולקלור מקומיים. בגני קפ רויג מתקיים מדי קיץ פסטיבל מוזיקה שמתחיל לקראת סוף יולי וגולש אל תוך אוגוסט. השנה מופיעים בו כריסטינה אגילרה וסטינג בצד אמנים רבים אחרים.

בעיירה בגור Begur מתקיים בסוף השבוע הראשון של ספטמבר יריד. זוהי חגיגה המבטאת את הקשר החזק שבין קובה לבגור, ששורשיו בגל ההגירה לקובה במאה ה-19. המהגרים החוזרים נקראו בפי התושבים "אמריקאים" והותירו בבגור מורשת הניכרת עד היום. בימי היריד העיירה עוברת טרנספורמציה. הרחובות והכיכרות משמשים תפאורה לשוק הכולל תוצרת מעבר לים, תצוגות של מלאכות מסורתיות ומופעים מוזיקליים.

פסטיבל "לה דיאדה" (La Daiada) חל ב-11.09. בתאריך הזה בשנת 1714 ברצלונה נפלה בידי כוחות ספרד. חרף ההפסד התאריך הפך ליום החג הלאומי של קטלוניה. החגיגות הגדולות מתקיימות בברצלונה, אך גם בעיירות בקוסטה בראווה ניתן לראות מעגלי סרדנה, הריקוד הלאומי, תהלוכות של ענקים והרבה דגלי קטלוניה מתנופפים בכל מקום.

אירוע שכדאי לזכור לשנה הבאה הוא פסטיבל ההוואנרס בקליה דה פלפרוג'ל המתקיים בתחילת יולי. ההוואנרה היא שירת נשמה ספרדית בעלת השפעות מהקריביים. זו שירה המוכרת ברחבי ספרד אך בקוסטה בראווה היא התחברה לזהות המקומית וקיבלה טוויסט בשפה הקטלונית.

קוסטה בראווה. צילום: זיוה רענן

יעד נהדר למשפחות

כדאי לדעת שקוסטה בראווה מתאימה גם לטיולי משפחות. פארקי מים פרושים לכל אורך הרצועה, ובחופי הים מתקיימת פעילות מגוונת: שייט לסוגיו השונים, צפייה בדולפינים, מסלול ויה פרטה במצוקים ושנורקלינג סביב חופי האיים. כל זה הוא רק חלק ממה שניתן לחוות בקוסטה בראווה. באזורי הפנים, למשל תמצאו כפרים עתיקים מימי הביניים ואת בירת האזור, חירונה (ג'ירונה בקטלונית), ובה בתים צבעוניים לאורך הנהר, חומה שניתן ללכת עליה ורובע יהודי שמור היטב. 

זיוה רענן היא יועצת טיולים ובעלת הבלוג שמתי לב