תשננו את השם: בירת התרבות של אירופה מחכה לכם דווקא בליטא

קובנה אולי מזכיר לכם את המאכל התימני, אבל מדובר בעיר השנייה בגודלה בליטא שעשירה באדריכלות באוהאוס, אמנות רחוב, מסעדות מגניבות וחיי לילה

קובנה בירת תרבות. צילום מיכל בן ארי מנור

קובנה אולי נשמע לכם כמו שם של מאכל תימני, אבל מדובר בכלל בעיר בשם Kaunas, העיר השנייה בגודלה ובירתה לשעבר של ליטא, בה נולדו וגדלו הרבה משוררים וסופרים ידועים, כגון לאה גולדברג ואברהם מאפו. אוכלוסיית קובנה מונה כ-290 אלף אנשים, מתוכם כ-50 אלף סטודנטים שתורמים להתפתחות חיי התרבות, הבילויים, הקולינריה והאווירה הצעירה בעיר.

השנה היא מכהנת גם כבירת התרבות של אירופה - עם עושר תרבותי, היסטוריה מרתקת וכואבת כאחד, קולינריה משובחת, חיי לילה תוססים, אדריכלות יוצאת דופן ומרקם אנושי מגוון. קובנה ממוקמת כשעת נסיעה בלבד מוילנה, בירת ליטא, אליה ניתן להגיע בטיסות ישירות מישראל עם החברות ריינאייר ו-WIZZ AIR.

המבקרים בקובנה יגלו דימיון וחיבור לתל אביב. קובנה שהתפתחה בין שתי מלחמות העולם, היוותה כר פורה לסגנון המודרניסטי. אדריכלים ליטאים שלמדו בגרמניה וברוסיה (חלקם יהודים) חזרו לעיר ובנו בה מבני ציבור רבים ומבני מגורים (סה"כ 12 אלף מבנים חדשים שנבנו בשנים 1919-1940), שמזכירים עד מאוד את הבנייה של אותן שנים בתל אביב. אותם מבנים זיכו את קובנה בתואר “עיר עיצוב” של אונסקו.

כתבות נוספות ב-Mood

אפשר למצוא דימיון לתל אביב. צילום: מיכל בן ארי מנור
אפשר למצוא דימיון לתל אביב. צילום: מיכל בן ארי מנור

אז מה עושים בקובנה?

1. טירת קובנה ופארק מפגש הנהרות 

טירת קובנה היא אתר יפייפה שלא תרצו לפסוח עליו בעת ביקורכם בעיר. הטירה ממוקמת במפגש שבין שני הנהרות "ניימן" ו"נריס" והיא נבנתה למטרת הגנה מפני צלבנים. הטירה מאופיינת בסגנון בנייה גותי וכיום היא משמשת כמוזיאון העיר קובנה. בקרבת הטירה נמצא פארק המפגש (Santakos parkas) שהוא ריאה ירוקה ומזמינה בלב העיר, בו תוכלו לצפות בשני הנהרות הזורמים ובנקודת המפגש ביניהם.

טירת קובנה. צילום: מיכל בן ארי מנור
טירת קובנה. צילום: מיכל בן ארי מנור

2. גלריית החצר

קובנה מקדמת את תחום אמנות הרחוב ורואה בציורי הקיר ערך מוסף להכרתה בשנת 2015 כעיר עיצוב. ברחבי העיר תמצאו אמנות רחוב מרתקת, שצובעת את העיר. ריכוז גדול של יצירות נמצא ב'גלריית החצר'.

גלריית החצר (Kiemo Galerija), מיזם מיוחד שמחבר בין עבר להווה, בין יהודים לליטאים, נמצאת בחצר פנימית של מספר בניינים, שבעבר חיו בהם משפחות יהודיות. ויטליס יאקס (Vytenis Jakas), אומן שמתגורר כיום באחת הדירות, מצא לפני מספר שנים תמונות של הדיירים היהודים שגרו במקום לפני המלחמה. הוא העתיק את התמונות על קירות החצר. בזכות הציורים, נוצר קשר בין דיירי החצר, ובמיוחד עם בלה שירין, בת למשפחה ניצולי שואה, פעילה בחיי התרבות של קובנה ושגרירה של "קובנה בירת תרבות 2022", והם החלו ליזום יחד ארועים חברתיים ותרבותיים, בחצר ומחוצה לה. הביקור בחצר הססגונית מרגש ומעורר השראה.

כתובת: E. Ožeškienės street 21

חצר פנימית מלאה באמנות רחוב מרגשת. צילום: מיכל בן ארי מנור
חצר פנימית מלאה באמנות רחוב מרגשת. צילום: מיכל בן ארי מנור

3. השדירה הארוכה ביותר בליטא

האיזור התיירותי של קובנה מחולק לעיר הישנה ולעיר "החדשה". שדירה ארוכה ויפה (שהינה מדרחוב באורך של כשלושה ק"מ) מחברת את שני החלקים הללו. חלקה "החדש", שנקרא Laisvės (שדרת העצמאות), מתחיל מכנסיית מיכאל הקדוש, לכל אורכו נטועים עצי תרזה ומשני צדדיו שוכנים בתי קפה, חנויות ספרים, בגדים ונעליים ומסעדות. החלק העתיק של השדירה, שנקרא Vilniaus, הינו מדרחוב מרוצף, מלא בבתי קפה, מסעדות וחנויות מזכרות, המסתיים בכיכר בית העירייה רחבת הידיים.

בניין העירייה הוותיק, החולש על הכיכר, הוא מבנה מצועצע שמשמש כיום כמוזיאון העיר. הבניין נבנה ברוח האמנות הגותית והבארוק וזכה לכינוי "ברבור לבן". הוא מתנשא לגובה של 53 מטרים וניתן לעלות למרפסת שלו לתצפית. בקיץ 2022 הוקמה בכיכר העיירה בימת קיץ בה נערכים מופעים של אמנים מליטא ומחו"ל

ניפגש בשדירה. צילום: מיכל בן ארי מנור
ניפגש בשדירה. צילום: מיכל בן ארי מנור

4. רכבל ז'לקלניס ובזיליקת תחיית ישו

רכבל ז’לקלניס, פועל בעיר משנת 1931 ומהווה אטרקציה תיירותית למבקרים וכלי תחבורה ציבורית למקומיים. הרכבל המסורתי יכול להכיל עד 25 נוסעים והוא יאפשר לכם להגיע תוך דקות ממרכז העיר אל בזיליקת 'תחיית ישו' בקובנה (הדומה למקבילה שלה בריו דה ז'נרו בברזיל), הנקודה הגבוהה ביותר בעיר. (כתובת: Žemaičių g. 31A)

הכנסייה המרשימה נבנתה במהלך שנות השלושים אך השלמתה הופרעה על ידי הכיבוש הסובייטי, היא שינתה ייעוד מספר פעמים עד שלבסוף שימשה כמפעל לחלקי רדיו. לאחר עצמאות ליטא היא חזרה לתפקד ככנסייה. ניתן לעלות לרחבת הגג שלה במעלית (או במדרגות למי שממש מתעקש) ולזכות בתצפית פנורמית על כל קובנה. את הדרך חזרה לעיר החדשה אנו ממליצים לעשות ברגל, בשביל מדרגות מוקף בעצים, המוביל עד לרחוב Daukanto ולהתוודע, תוך כדי כך לאדריכלות המאפיינת את העיר החדשה.

חדש, חדיש ומחודש בקובנה. צילום: מיכל בן ארי מנור
חדש, חדיש ומחודש בקובנה. צילום: מיכל בן ארי מנור

5. מסעדת Uoksas

כמו בוילנה ותל אביב, גם כאן תוכלו למצוא מסעדות מיוחדות עם קונספטים חדשנים המציעות אוכל ליטאי בפרשנות מודרנית. אחת מהן היא מסעדת Uoksas, מסעדה שנמצאת בעיר העתיקה. החזון של בעלי המסעדה הוא להציע תפריט ליטאי חדש, עונתי, שימוש בחומרי גלם מקומיים, בעזרת טכניקות מודרניות. העיצוב של המסעדה מושפעה מהאסתטיקה הנורדית, גם אופן ההגשה אסתטי ויצירתי במיוחד. זכינו לטעום ארבע מנות מתוך תפריט קבוע מראש. כל המנות, שהגיעו בעיצוב מיוחד, היו טעימות, אבל הקינוח של קרם ברולה וסורבה גזר שהוגשו בתוך דלעת, היה הטעים מכולן.

כתובת: Maironio g. 28

אבנים בוערות. ניפגש בשדירה. צילום: מיכל בן ארי מנור
אבנים בוערות. ניפגש בשדירה. צילום: מיכל בן ארי מנור

6. הגטו היהודי

אי אפשר לבקר בקובנה ולא להכיר את ההיסטוריה היהודית הטרגית שלה, וכיום נעשים מאמצים בקובנה לתעד ולשמר את תולדות היהודים בעיר ואת סופה הטרגי של הקהילה הגדולה.

ערב מלחמת העולם השנייה, 27 אחוז מתושבי קובנה היו יהודים. היה להם חלק מאד מרכזי בעיר מבחינת אדריכלות, מסחר, פיננסים ותעשייה. חלק מהיהודים התגוררו בעיר עצמה ורובם בשכונת ויליאמפולה (Vilijampolė) אשר מעבר לנהר הנריס. במהלך הכיבוש הנאצי, השכונה הפכה לגטו היהודי, שם רוכזו רב יהודי העיר, שם הם גם נרצחו באכזריות או נלקחו למחנות השמדה. מתוך 37 אלף היהודים שחיו בקובנה לפני המלחמה רק 3000 שרדו.

בשער הכניסה לגטו, בצמוד לאבן הזיכרון המציינת את מיקום השער, ישנו ציור קיר בשם "אבנים בוערות", של האמן ויטיאניס יאקס, המוכר לנו מ'גלריית החצר'. הוא בחר בניין נטוש בגטו היהודי, בו פעל הפיקוד הגרמני, סמוך לאנדרטה המציינת את את מיקומו של שער הגטו ועיטר אותו בשברי מראות צבעוניים. שברי המראות, לדבריו, מסמלים את החיים התרבותיים והקהילתיים היהודים שנשברו בגטו. בזמן שהשמש זורחת ושוקעת האבנים בוהקות וכך זכרם של אלו שאיבדו את חייהם בגטו יישאר צרוב בליבנו ובליבם של הדורות הבאים.