הצביעו והשפיעו: מי השיר שצריך לנצח באירוויזיון השנה?

אחרי שהצבעתם לשירים האהובים בשני חצאי הגמר של אירוויזיון 2022, יש לנו את הגמר הגדול של גולשי אתר רשת 13 שכולל 25 שירים שמתחרים על המקום הראשון. האם הטעם שלכם קולע לטעם האירופאי? הצביעו לשלושת השירים האהובים עליכם

אירוויזיון 2022

ביום שלישי הקרוב ישודר חצי הגמר הראשון של תחרות האירוויזיון לשנת 2022 ויומיים לאחר מכן יעלה מיכאל בן דוד על הבמה הגדולה באירופה במטרה להבטיח את מקומה של ישראל בגמר שנה נוספת ברצף. בשבוע שעבר ביקשנו מכם להצביע לשירים האהובים עליכם משני חצאי הגמר של התחרות ועשרה שירים מכל חצי גמר עלו לגמר הגדול של גולשי אתר רשת 13. אל 20 השירים שבחרתם נוספו חמש המדינות שעולות אוטומטית לגמר (ספרד, בריטניה, צרפת, גרמניה ואיטליה) והיום אתם מתבקשים להצביע לשלושת השירים האהובים עליכם השנה.

 

עוד במדור המוזיקה:

בחירת השופטים: זה השיר האיטלקי הטוב ביותר שהיה באירוויזיון

דה ז'ה וו: הזמרים שחזרו שנתיים ברצף לאירוויזיון

טריוויה: 30 שנה לקריירה של דנה אינטרנשיונל

 

שיר מספר 1: אלבניה - "Sekret"

רולנה האייטי זכתה בקדם האירוויזיון האלבני ותייצג את מדינתה עם השיר "Sekret", אותו היא שרה באלבנית, אנגלית וספרדית.
אלבניה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 2004 וההישג הטוב ביותר שלה הגיע בשנת 2012 עם השיר "Suus" שסיים במקום החמישי. אלבניה העפילה לגמר תשע פעמים מתוך 16 נסיונות.

 

שיר מספר 2: גרמניה - "Rockstar"

מאליק האריס, זמר ויוצר גרמני אמריקאי, זכה בקדם האירוויזיון של גרמניה עם השיר "Rockstar" אותו הוא ישיר באנגלית.
גרמניה היא אחת משבע המדינות שהשתתפו באירוויזיון הראשון והיא המדינה שהשתתפה הכי הרבה פעמים בתחרות. גרמניה זכתה פעמיים בתחרות, כשהפעם האחרונה היתה עם השיר "Satelite" בשנת 2010.

שיר מספר 3: יוון - "Die Together"

אמנדה טנפיורד נבחרה דרך וועדה פנימית לייצג את יוון באירוויזיון עם השיר "Die Together", אותו היא תשיר באנגלית.
יוון השתתפה בתחרות האירוויזיון לראשונה בשנת 1974 וזכתה בתחרות פעם אחת בשנת 2005 עם "My Number One". יוון הצליחה להעפיל לגמר 12 פעמים מתוך 14 ניסיונות.

 

שיר מספר 4: רומניה - "Llámame"

אנדריי יונוץ אורסו, הידוע בשם הבמה WRS, זכה בקדם האירוויזיון הרומני עם השיר "Llámame" אותו הוא ישיר באנגלית וספרדית.
רומניה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1994 וההישג הטוב ביותר שלהם הוא המקום השלישי בשנת 2010 עם השיר "Playing With Fire". רומניה הצליחה להעפיל לגמר עשר פעמים מתוך 13 ניסיונות. בשלוש השנים האחרונות רומניה לא הצליחה להעפיל לגמר.

 

שיר מספר 5: קרואטיה - "Guilty Pleasure"

מיה דימשיץ', אחת הזמרות המצליחות בקרואטיה בשנים האחרונות, זכתה בקדם האירוויזיון המקומי עם השיר "Guilty Pleasure", אותו היא שרה באנגלית.
קרואטיה השתתפה לראשונה בתחרות האירוויזיון בשנת 1993 כמדינה עצמאית (לפני כן היא השתתפה בתחרות כחלק מיוגוסלביה) וההישג הטוב ביותר שלה הוא המקום הרביעי בשנת 1996 עם השיר "Sveta Ljubav". קרואטיה העיפלה לגמר שש פעמים מתוך 14 ניסיונות ובשלוש השנים האחרונות היא נשארה בחצי הגמר.

 

שיר מספר 6: צ'כיה - "Lights Off"

להקת We Are Domi השתתפה וזכתה בקדם האירוויזיון בצ'כיה עם השיר "Lights Off", אותו היא תשיר באנגלית בתחרות.
צ'כיה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 2007 וההישג הטוב ביותר שלה היה המקום השישי בשנת 2018 עם השיר "Lie To Me". צ'כיה הצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון שלוש פעמים בלבד מתוך תשעה ניסיונות.

 

שיר מספר 7: פולין - "River"

קריסטיאן אוכמן, זוכה העונה ה-11 של "אקס פקטור פולין", השתתף וניצח את קדם האירוויזיון הפולני עם השיר "River", אותו הוא ישיר בתחרות באנגלית.
פולין השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1994 ובאותה שנה היא סיימה במקום השני עם השיר "To Nie Ja", המיקום הגבוה שיותר שלה באירוויזיון. פולין הצליחה לעלות לגמר חמש פעמים בלבד מתוך 14 ניסיונות.

 

שיר מספר 8: צרפת - "Fulenn"

אלבן ו-אהז, הרכב של ארבעה אנשים שכולל שלוש זמרות ודי ג'יי שגם שר על הבמה, זכה בקדם האירוויזיון הצרפתי עם השיר "Fulenn" בשפת ברטון (שפה רישמית של מחוז בצפון מערב המדינה). זו השנה הראשונה בתולדות האירוויזיון שאין שיר אחד בצרפתית בתחרות.
צרפת זכתה באירוויזיון חמש פעמים, כשהפעם האחרונה היתה בשנת 1977 עם השיר "L'oiseau et L'enfant" ששרה מארי מרים.

שיר מספר 9: ליטא - "Sentimentai"

מוניקה ליו זכתה בקדם האירוויזיון הליטאי ותייצג את מדינתה עם השיר "Sentimentai" בשפה הליטאית. השיר הגיע למקום הראשון במצעד הליטאי וזוכה להצלחה גדולה.
ליטא השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1994 והמיקום הגבוה ביותר שלה הגיע בשנת 2006 עם השיר "We Are The Winners" שסיים במקום השישי. ליטא הצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון תשע פעמים מתוך 16 ניסיונות.

 

שיר מספר 10: ישראל - "I.M"

מיכאל בן דוד נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון לאחר שהוא השתתף וזכה ב"אקס פקטור לאירוויזיון". בן דוד ישיר את "I.M" באנגלית.
ישראל השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1973 וזכתה ארבע פעמים (1978, 1979, 1998, 2018). ישראל הצליחה להעפיל לגמר תשע פעמים מתוך 15 ניסיונות.

 

שיר מספר 11: מקדוניה הצפונית - "Circles"

אנדראה קואבסקה ניצחה בתחרות קדם האירוויזיון במקדוניה הצפונית עם השיר "Circles", אותו היא תשיר באנגלית.
מקדוניה הצפונית השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1998 וההישג הטוב ביותר שלה הגיע בתחרות שנערכה בתל אביב ב-2019, אז היא סיימה במקום השביעי עם השיר "Proud". מקדוניה הצפונית הצליחה להעפיל לגמר שש פעמים בלבד מתוך 17 ניסיונות.

 

שיר מספר 12: בריטניה - "Space man"

סם ריידר, אחד מכוכבי הרשתות החברתיות בבריטניה שכל ביצוע שהוא מעלה זוכה למיליוני צפיות, נבחר לייצג את הממלכה המאוחדת דרך וועדה פנימית והוא ישיר את השיר "Space man" בתחרות. לראשונה מזה שנים ארוכות לבריטניה יש סיכוי לזכות באירוויזיון.
בריטניה השתתפה לראשונה בתחרות בשנת 1957 וזכתה בה חמש פעמים, כשהפעם האחרונה היתה בדיוק לפני 25 שנה עם השיר "Love Shine a Light" האלמותי.

 

שיר מספר 13: מולדובה - "Trenuletul"

להקת זדוב שי זדוב נבחרה לייצג את מולדובה בפעם השלישית באירוויזיון עם השיר "Trenuletul", כשהפעם הם נבחרו דרך וועדה פנימית. הלהקה השתתפה באירוויזיון בשנת 2005 ובשנת 2011.
מולדובה השתתפה באירוויזיון לראשונה בשנת 2005 וההישג הטוב ביותר שלה הגיע בשנת 2017 עם המקום השלישי לשיר "Hey, Mamma". מולדובה הצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון עשר פעמים מתוך 15 ניסיונות.

 

שיר מספר 14: מלטה - "I Am What I Am"

אמה מוסקט זכתה בקדם האירוויזיון המלטזי אבל כמה שבועות מאוחר יותר השיר איתו היא זכתה שונה ובאירוויזיון הקרוב היא תשיר את השיר "I Am What I Am" בשפה האנגלית.
מלטה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1971 ובמהלך שנות השבעים שלחה המדינה שלושה שירים לתחרות עד שהיא חזרה אליה באופן קבוע בשנת 1991. המיקום הכי טוב של מלטה הגיע בשנת 2005 עם השיר "Angle" שסיים במקום השני. מלטה הצליחה להעפיך לגמר עשר פעמים מתוך 17 ניסיונות.

 

שיר מספר 15: אוקראינה - "Stefania"

להקת קאלוש אורקסטרה זכתה רק במקום השני בקדם האירוויזיון של אוקראינה עם השיר "Stefania" למרות שהם זכו בקולות הקהל בפער גדול. אחרי שהזמרת שזכתה בקדם האוקראיני פרשה מהשתתפות באירוויזיון, הלהקה נחברה לייצג את אוקראינה בתחרות הקרובה עם סבירות גבוהה מאוד לניצחון.
אוקראינה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 2003 עם השיר "Hasta La Vista" שכתבו מירית שם אור וצביקה פיק וזכו בתחרות בשנת 2004 עם השיר "Wild Dances" ובשנת 2016 עם השיר "1944". אוקראינה היא המדינה היחידה שהצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון בכל שנה בה היא השתתפה בתחרות.

 

שיר מספר 16: ספרד - "SloMo"

שאנל הספרדייה זכתה בקדם האירוויזיון המקומי עם השיר "SloMo" שנטען שנכתב במקור לג'ניפר לופז. האם זה נכון? לאלוהים הפתרונות. כמו בריטניה, עושה רושם שגם ספרד השנה תסיים גבוה יותר מהמקומות האחרונים אליהם היא התרגלה בשנים האחרונות.
ספרד השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1961 וזכתה בתחרות פעמיים בלבד: בשנת 1968 עם השיר "La La La" ובשנת 1969 עם השיר "Viva Contando".

 

שיר מספר 17: הולנד - "De Diepte"

סטין דן הולנדר נבחרה לייצג את מולדתה דרך וועדה פנימית עם השיר "De Diepte" האווירתי בשפה ההולנדית.
הולנד היא אחת משבע המדינות הראשונות שהשתתפו באירוויזיון בשנת 1956 והיא זכתה בתחרות חמש פעמים, כשהפעם האחרונה היתה בשנת 2019 עם השיר "Arcade". הולנד הצליחה להעפיל לגמר האירוויזיון שבע פעמים מתוך 16 ניסיונות, מתוכן ארבע פעמים בארבע השנים האחרונות ברציפות, לא כולל את השנה האחרונה בה הם אירחו את התחרות והשתתפו בגמר אוטומטית.

שיר מספר 18: אסטוניה - "Hope"

לקח לסטפן ארבעה ניסיונות עד שהוא זכה בקדם האירוויזיון האסטוני, והשנה הוא ניצח עם השיר "Hope" אותו הוא ישר בתחרות באנגלית.
אסטוניה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1994 והיא זכתה באירוויזיון בשנת 2001 עם השיר "Everybody" שנחשב לאחת הזכיות הכי פחות מוצדקות בתולדותיה.

 

שיר מספר 19: קפריסיון - "Ela"

אנדרומאכי היא זמרת יווניה שנבחרה לייצג את קפריסין דרך וועדה פנימית. אנדרומאכי תשיר את "Ela" באנגלית ויוונית.
קפריסין השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1981 והמיקום הטוב ביותר שהמדינה הגיעה אליו היה המקום השני עם השיר "Fuego" בשנת 2018. קפריסין הצליחה להעפיל לגמר עשר פעמים מתוך 16 ניסיונות.

 

שיר מספר 20: שבדיה - "Hold Me Closer"

קורניליה יאקובס השתתפה וניצחה בקדם האירוויזיון השבדי עם השיר "Hold Me Closer", אותו היא תשיר באנגלית בתחרות. השיר הגיע למקום הראשון במצעד השירים בשבדיה.
שבדיה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1958 וזכתה בתחרות שש פעמים, כשהפעם האחרונה היתה בשנת 2015 עם השיר "Heroes". שבדיה הצליחה להעפיל לגמר 11 פעמים מתוך 12 ניסיונות.

 

שיר מספר 21: ארמניה - "Snap"

רוזה לין נבחרה לייצג את ארמניה דרך וועדה פנימית עם השיר "Snap", אותו היא תשיר באנגלית.
ארמניה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 2006 והיא הגיעה עד למקום הרביעי בשנת 2008 עם השיר "Qele, Qele". ארמניה הצליחה להעפיל לגמר תשע פעמים מתוך 12 ניסיונות.

 

שיר מספר 22: בלגיה - "Miss You"

ז'רמי מקייזה זכה בשנה שעברה ב"דה וייס בלגיה" ובתחילת השנה הנוכחית הוא נבחר דרך וועדה פנימית לייצג את מדינתו באירוויזיון עם השיר "Miss You", אותו הוא ישיר באנגלית.
בלגיה היא אחת משבע המדינות המקוריות שלקחו חלק באירוויזיון בשנת 1956 והיא הצליחה לזכות בתחרות פעם אחת בלבד בשנת 1986 עם השיר "J'aime La Vie". בלגיה הצליחה להעפיל לגמר שש פעמים בלבד מתוך 16 ניסיונות.

 

שיר מספר 23: אוסטריה - "Halo"

הדי ג'יי Lumix מארח את הזמרת החדשה פיה מריה בשיר "Halo" אשר נבחר דרך וועדה פנימית לייצג את אוסטריה באירוויזיון השנה. עד היום לא ראינו ביצוע בלייב לשיר שיושר באירוויזיון באנגלית ואין דרך לדעת אם פיה מריה זמרת טובה או לא.
אוסטריה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1957 וזכתה עד היום פעמיים, כשהפעם האחרונה היתה בשנת 2014 עם השיר "Rise Like a Pheonix" ששרה קונצ'יטה וורסט. אוסטריה הצליחה להעפיל לגמר חמש פעמים מתוך 11 ניסיונות.

 

שיר מספר 24: איטליה - "Brividi"

מחמוד ("Soldi") זכה שוב בפסטיבל סן רמו, הפעם יחד עם הזמר והראפר בלאנקו, וביחד הם ייצגו את איטליה על אדמת מולדתם עם השיר "Brividi" שכבר הפך ללהיט עולמי.
איטליה השתפה בתחרות משנתה הראשונה וזכתה שלוש פעמים, כשהפעם האחרונה היתה בשנה שעברה עם השיר "Zitti E Buoni" של להקת מונסקין, שגם תופיע בגמר עם שיר חדש.

שיר מספר 25: נורבגיה - "Give That Wolf a Banana"

להקת סאבוולפר זכתה בקדם האירוויזיון הנורבגי עם השיר "Give That Wolf a Banana", אותו הם ישירו באנגלית לבושים בחליפות ועם מסיכות שמזכירות נמרים מצועצעים.
נורבגיה השתתפה לראשונה באירוויזיון בשנת 1960 וזכתה בתחרות שלוש פעמים (1985, 1995, 2009). האחרון שזכה עבור נורבגיה הוא אלכסנדר ריבאק עם השיר "Fairytale". נורבגיה היא שיאנית המקומות האחרונים באירוויזיון והיא הגיעה לשם 11 פעמים. נורבגיה הצליחה להעפיל לגמר 12 פעמים מתוך 15 ניסיונות.

 

המדינות שלא עלו לגמר מהחצי הראשון הן סלובניה, שוויץ, לטביה, פורטוגל, דנמרק, איסלנד ובולגריה שסיימה אחרונה. המדינות שלא עלו לגמר מהחצי השני הן פינלנד, סרביה, אזרבייג'ן, גיאורגיה, אוסטרליה, אירלנד,מונטנגרו וסן מרינו שסיימה אחרונה.
חייבים להודות שיש כמה הפתעות בבחירת של גולשי אתר רשת 13: סרביה נשארה מחוץ לגמר למרות שהיא אחת המדינות שכולם בטוחים שתצליח להעפיל אליו. גם פינלנד, ששלחה את להקת דה רסמוס (בעלת הלהיט הבינלאומי "In The Shadows"), נשארה מחוץ לגמר אחרי ספירת הקולות. אפילו אוסטרליה, אחת מהמדינות שרוב האנשים משוכנעים שתעלה לגמר, מצאה את עצמה בחוץ. במקומן הכנסתן מדינות שמתנדנדות בהימורים השונים כמו בלגיה, מקדוניה הצפונית וליטא. האם זה מרמז משהו על התוצאות האמיתיות שנראה בהמשך השבוע? ימים יגידו.

מיכאל בן דוד
מיכאל בן דוד | צילום: שחר ארביב

איך מצביעים? נכנסים לעמוד הפייסבוק של רשת 13 ומצביעים לשלושת השירים שאתם הכי אוהבים מהשנה (אין חשיבות לסדר הכרונולוגי). לקראת יום חמישי והביצוע הישראלי בחצי הגמר השני נחשוף את התוצאות ונגלה מי אתם חושבים שצריך לזכות השנה באירוויזיון!. אפשר להצביע פעם אחת בלבד.