בעקבות המלחמה: אלפי פירות וירקות נרקבים כי אין מי שיקטוף אותם

חקלאים רבים נרצחו, נפגעו ונחטפו, העובדים הזרים עזבו את הארץ, וברגעים אלה ממש מחכים על העצים והשיחים אלפי טון פירות וירקות שצריכים להיקטף לפני שירקבו. המשמעות הרסנית לא רק לחקלאות הישראלית, אלא גם עבורנו הצרכנים

ברגעים אלה ממש, בכל רחבי הארץ ישנם שטחי חקלאות עמוסים בפירות, ירקות ועשבי תיבול שרק מחכים להיקטף. אם לא יקטפו, יארזו וישלחו לנקודות המכירה בימים הקרובים, סופם להירקב, מה שיוביל לבסוף להרס החקלאוות הישראלית.

כדי לסבר את האוזן: כ-70% מהתוצרת הישראלית צומחת וגדלה בעוטף עזה, והשאר בכל רחבי הארץ: בגליל, בגולן, בשרון ובעמק חפר. מאז אותה שבת ארורה, אין מי שיקטוף את העגבניות, המלפפונים, הפלפלים ושאר הגידולים החקלאיים שמחכים בשלים בחממות ובמטעים. בקצה השני של המדינה, סמוך לקו הגבול, נמצאים שטחי גידול ענקיים נוספים שמושבתים מסיבות בטחוניות, בהם כ-50% משטחי גידול האבוקדו בגליל העליון, שבשל מיקומם באזור קו העימות בצפון, הוכרזו על ידי צה"ל כשטח צבאי סגור. לא רחוק מהם נמצאים מטעי תפוח וקיווי, אך חקלאי הצפון אינם מורשים להגיע לאזור המטעים, וזאת במקביל למחסור בעובדים, בשינוע ובעיות באספקת חשמל ומים.

כתבות נוספות ביאמיז:

צו 8 לחלקאות הישראלית

בשאר הארץ, המצב לא פחות עגום: אין ידיים שיקטפו את הסחורה שהולכת ונרקבת בכל יום שעובר, ואין מי שיציל אלפי טון של פירות וירקות שכל כך חיוניים לחיינו ובריאותנו. "ישנם קרוב ל-12,000 תאילנדים שעובדים בחקלאות בארץ, רבים מהם עזבו, חלקם נרצחו או נחטפו, ואחרים בדרך לעזוב", מספר אוהד רוט, ממקימי 'צו 8 לחקלאות', חמ"ל אזרחי להצלת החקלאות הישראלית, שמטרתו לגייס מתנדבים לקטיף מהרגע להרגע, ולקשר אותם עם חקלאים.

"פועלים משטחי יהודה ושומרון שהחזיקו את החקלאות לא נכנסים כרגע, ואנחנו במצב של מחסור באלפי ידיים עובדות, בזמן ששטחים גדולים של פלפלים, עגבניות, אפרסמון, הדרים, אבוקדו, צריכים בדחיפות להיקטף, להיארז ולהגיע לצרכן. מעבר לזה צריך לשתול סטראטרים לטובת גידולי ירקות חורף, ורק אחרי זה לראות מה ניתן להציל ואיך, תוך הבנה שהולכת להיות בעיה חמורה של שתילות ויבול חודשים קדימה".

מה עם החקלאים עצמם?

"הרבה מהחקלאים והעובדים המקצועיים מגויסים למילואים, הרבה נרצחו ונפגעו פיזית באסון שפקד את המדינה, ולא רק הם - גם טרקטוריסטים, אנשי השקייה, ממיינים ואורזים. המחסור הוא לא רק בקוטפים, אלא בכל השרשרת שאחראית להבאת הפירות, הירקות ושאר הגדולים לחנויות. החקלאים זקוקים בדחיפות לידיים עוזרות, ולאנשים שיוכלו לצאת לשטח ולהתנדב".

הכל הולך להתייקר

המשמעות הרסנית לא רק לחקלאים שמאבדים את פרנסתם. גם עבורנו, הצרכנים, העניין אקוטי: אם לא תהיה תוצרת חקלאית, תהיה ירידה משמעותית בכמות הירקות והפירות, ובהתאם עלייה משמעותית במחירי הפירות והירקות שכולנוו זקוקים להם כדי להתקיים. ייבוא לא יפתור את הבעיה, וכולנו נינזק מהמצב.

מה אנחנו כאזרחים יכולים לעשות כדי לעזור לחקלאים?

"ישנם 2 חמ"לים שפועלים ללא הפסקה וסביב השעון כדי לגייס מתנדבים ולארגן את המתנדבים בצורה יעילה, כך שלא תהיה כפילות ובזבוז של ידיים עובדות. גם אם יש המון התייגסות לעזור, צריך לעשות את הדברים בצורה מסודרת כדי שכוח עבודה, חקלאים ואנשי מקצוע, יגיעו למקומות בהם הם נחוצים. החמ"ל הראשון הוא צו 8 לחקלאות, והשני הוא אחים לחקלאות. אל שניהם אפשר לפנות כדי לסייע, כולל בני נוער שיכולים לעזור לקטוף".

איך עובדת ההתנדבות מבחינת ביטחון אישי? חלק מהשטחים בעוטף עזה, ואחרים סמוכים לגבול

"ישנה הגנה על כל המתנדבים. שטחי החקלאוות בעוטף פתוחים באישורים צבאיים וישנו ליווי. ואם מפחדים להגיע לעוטף, אפשר ללהגיע לשטחי החקלאות שנמצאים בכל חלקי הארץ: בשרון, בגליל, בגולן, ברמת הגולן ובעמק חפר. בכל מקום שבו יש גידולים חקלאיים, צריך אנשים שיעזרו לקטוף. דברים אחרים כמו צוותים, עבודה בשכר - יטופלו בהמשך. כרגע צריך בבהילות לקטוף את מה שיש על השיחים כדי להציל את הפירות והירקות שחיוניים לקיום של כולנו.

רוצים לעזור לחקלאים בקטיף? חמ"ל צו 8 לחקלאות, חמ"ל אחים לחקלאות.