הילדים חוששים מהאזעקות והטילים? כך תוכלו להקל על המצב

הגל הפתוח בטלוויזיה והעדכונים בפלאפון הם אומנם לא מנת חלקם של הילדים שלנו, אבל הדיבורים של ההורים על המצב והירידה התכופה למקלטים (בחלק מהאזורים) לא פוסחת עליהם ומהר מאוד רף החשש שלהם עולה ואיתו גם תחושת חוסר הוודאות. אז כשהם באים לשאול אותנו על המצב - חשוב שנקפיד על כמה כללים בסיסיים

אימא מגנה על בנה במהלך אזעקה בדרום הארץ
אימא מגנה על בנה במהלך אזעקה בדרום הארץ | צילום: אוליביר פיטוסי, flash90

"יש מלחמה", "ירו טילים", "מפחיד להסתובב בחוץ", אלה משפטים שפוגשים את כולנו ברגע שאנחנו מבינים שמתחיל סבב לחימה, ובלי לשים לב אנחנו כל כך רגשיים ועסוקים בדאגות ולא מבחינים שהילדים שלנו נמצאים לידנו כשאנחנו מדברים על זה. בעוד לנו זה לא הפעם הראשונה בסיטואציה כזאת, הפרשנות שלהם היא הרבה יותר קטסטרופלית משלנו, בטח שהחשש מגיע מהצד של ההורים שלהם.

מבחינתם אתם המודל לביטחון ואם אתם מפחדים ואומרים מילים גדולות וכאלה מלחיצות באופן כל כך רגשי ונרתע אז העולם שלהם מקבל זעזוע וחששות מיד מציפות אותם. וגם אם לא דיברתם לידם על המצב ולא השתמשתם במילים כמו אזעקות, מלחמה וטילים, ייתכן שישמעו על כך כשילכו למסגרות ממי שכן נחשף. אז עם כל המצב הקשה יש כמה דברים שנוכל לעשות כדי להתמודד עם התחושות שלהם.

ילדים רצים למרחב מוגן בעת שמיעת אזעקה בשדרות
ילדים רצים למרחב מוגן בעת שמיעת אזעקה בשדרות | צילום: אנה קפלן, flash 90

תדברו איתם פשוט

ילדים מבינים פשוט. אל תסתבכו עם הסברים, מילים גדולות או מטאפורות. מצד שני, אל תייפו את המצב ואל תמנעו מהם את ההסבר, כי הם מיד ירגישו שיש משהו שאתם לא רוצים לספר. אין צורך להיכנס לתיאורים ולהשתמש במילים מפחידות, אלא להסביר שאנחנו במצב שקרה כבר בעבר, ויכול להיות שנשמע רעשים חזקים או אזעקה, אבל החיילים שלנו וכוחות הביטחון עושים הכול כדי לשמור עלינו.

 

לא להתנער

ילדים לא חוסכים בשאלות, וכשהם מרגישים שמסתירים מהם החשש רק גדל, אז תנו להם לשאול את כל השאלות שיש להם, גם אם הם יחזרו על אותה שאלה כמה פעמים, זו הדרך שלהם לבטא את הצורך בביטחון. חשוב שתישארו סבלניים, אל תקרינו עליהם את החששות שלכם אבל כן תתנו מקום לחששות שלהם ותענו שוב ושוב עד שהם יירגעו. ותזכרו שהפחד שלהם הוא רגש טבעי לחלוטין.

 

שגרה

שגרה היא בסיס לביטחון אצל ילד, ואם נעביר להם את החששות שלנו דרך שבירת השגרה שהם רגילים אליה הם יכנסו גם כן לחרדה. אבל אם נשמור מהכיוון שלנו על שגרה בריאה ככל שניתן, ניתן להם בסיס להתגבר על החשש ונעביר להם את המסר שהחיים ממשיכים למרות הכול. אם בכל זאת, הם מראים חששות ומבקשים יותר תמיכה, כזו שתדרוש מכם להתגמש אל תחששו לתת אותה - תזכרו שזה זמני.

הכותבת היא מנטורית להורים ויועצת שינה לגיל הרך