"קל להפוך את המורים לשק חבטות"

לפי המלצות ועדה בכנסת, החופש הגדול יקוצר בשבועיים על ידי הרחבת שאר החופשות. הסתדרות המורים: "אם ימשיכו לכפות עלינו את התוכנית נשבית את המערכת"

זמן צפייה: 08:46

לפי "כלכליסט", בישראל ישנם יותר ימי לימודים ופחות ימי חופשה מאשר בכל מדינה אחרת ב-OECD ובפער גדול מהבאות אחריה. אבל גם התחושה של ההורים שכל כך קשה עם החופשות של הילדים אמיתית.

ב־2015 היו בבתי הספר היסודיים בישראל 223 ימי לימודים ו־142 ימי חופשה. הסגנית שלנו בימי לימודים, יפן, פיגרה אחרינו ב־22 יום. איפה אנחנו ואיפה ממוצע ה־OECD שעומד על 180 ימי חופשה או ממוצע האיחוד האירופי - 183. בסך הכל כמות ימי החופשה מלימודים המקובלת באיחוד וב־OECD גדולה בחמישה עד שישה שבועות מבישראל.

אולי יעניין אתכם:

מהגן אל הכיתה: כך תעזרו לילדים לעלות לכיתה א'

איך נראה החופש הגדול ברחבי עולם?

איך מנתקים את הנוער מהסלולרי?

לפי המלצות ועדה בכנסת, החופש הגדול יקוצר בשבועיים ובתמורה המורים יקבלו את ימי החופשה שקיצרו במהלך השנה על ידי הרחבת שאר החופשות. בנוסף, הוועדה קבעה כי שנת הלימודים תחל כל שנה בתאריך העברי א׳ באלול, כדי ליצור רצף חינוכי של חודש בכל שנה בין מועד תחילת הלימודים לחופשת ראש השנה ושאר חגי תשרי. "הועדה מציעה טיפול שורש אמיץ עוד יותר – הנעוץ גם ובעיקר במבנה המשק הישראלי", מסביר פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, חבר בוועדת המשנה לבחינת ימי החופש. "כעת משסיימה הועדה את עבודתה, נדרשים משרדי החינוך והאוצר לעשות עוד חשיבה כדי למנף את המשאבים שהמדינה ממילא מתכננת להשקיע בנושא ולמקסם את התוצאה", הוסיף.

מורה בבית ספר (123RF)
''אנחנו מרגישים שכשמדובר במורים ובגננות היד יותר קלה על ההדק''

אך בהסתדרות המורים מאיימים להשבית את מערכת החינוך עם פתיחת הלימודים, במידה שהכנסת תנסה לשנות בחקיקה את מבנה לוח החופשות בבתי הספר ולקצר את החופש הגדול, לפי המלצות ועדה מיוחדת של הכנסת שפורסמו השבוע. "אנחנו מרגישים שכשמדובר במורים ובגננות היד יותר קלה על ההדק, כי על פניו אנחנו מצטיירים כגוף חלש שסופג גם את התלמידים וגם את ההורים. ואנחנו אומרים היום עד כאן", טענה מירי גטיניו, נציגת מחלקה הגננות בהסתדרות המורים.

"הפתרון הקל הוא להפוך את המורים לשק חבטות הגיע הזמן שמשרד האוצר יקצה משאבים יסבסד קייטנות. אם ימשיכו לכפות עלינו את התוכנית אז אנחנו נצא להפגנה גדולה ונשבית את המערכת", סיכמה גטיניו. צפו בדיון מתוך העולם הבוקר

החופש הגדול