יוסי ואסה: "לא נעים להגיד, אבל נראה שהקורונה עשתה טוב לקהילה"

הצילומים באתיופיה ("לא מובן מאליו להיות במדינה בה כולם שחורים"), הכתיבה בצל פרס האמי ("לא הרגשתי צורך להוכיח הלאה") והכניסה המטאורית של הקהילה האתיופית ללב הפריים טיים הישראלי ("בהחלט יש תחושה שזו השנה של האתיופים"). יוסי ואסה בראיון מיוחד לכבוד העונה החדשה של "נבסו", שבת בערוץ 13

יוסי וואסה בצילומים באתיופיה
יריית הפתיחה של העונה החדשה של "נבסו", זוכת פרס האמי הבינלאומי, הייתה בשבת וזו הזדמנות טובה לשיחה אישית את יוסי ואסה, כוכב ויוצר הסדרה (יחד עם שי בן עטר וליאת שביט) שסיפר לנו צילומי העונה השנייה שהולכת להיות מיוחדת במינה. האם מרגישים את כובד משקלו של פרס האמי כשכותבים את העונה השנייה? הזכייה באמי הייתה חוויה אדירה, מחמאה גדולה ולא הרגשתי שהיה בזה משהו מלחיץ או צורך להוכיח הלאה. בעונה השנייה היה אפילו קצת יותר קל בגלל שכבר מכירים את הדמויות ויש קהל ויש דיאלוג אתו. נבסו, זוכת פרס האמי הבינלאומי, מציגה דמויות בפריים טיים הישראלי שעד כה לא קיבלו סיקור למעט במהדורות החדשות. הקומדיה שחוזרת לעונה חדשה בשבת הקרובה בערוץ 13 מציגה מציאות מורכבת וסיטואציות מצחיקות-מרירות של משפחה מעורבת המורכבת מאב אתיופי ואם אשכנזייה. העונה, יוסי וצוות ההפקה טסו לאתיופיה לצילומים שלקחו את הדמות הראשית למסע שורשים, שהפך גם למסע אישי של יוסי עצמו.
נבסו מירב פלדמן ויוסי ואסה
צילום: יוסי ואסה ומירב פלדמן

"הנסיעה לאתיופיה לוותה בתחושות מעורבות. לא מובן מאליו להיות פתאום במדינה בה כולם שחורים"

מהי החוויה הראשונה שלך מאתיופיה מהרגע שנחתת לצילומים? סך הכל, זו הפעם השנייה שנסעתי לאתיופיה. הפעם הראשונה הייתה לפני יותר מעשר שנים כמין טיול שורשים כזה. היו בי תחושות מעורבות בטיול, פתאום זה לא היה מובן מאליו להיות במדינה שכולם בה שחורים, יש לזה איזה אפקט, ועדיין הרגשתי שאני שונה. עוד בנושא: פספסתם את הפרק הראשון של העונה? לא נורא. הנה הוא כאן מאחורי הקלעים של העונה החדשה של נבסו: "יש לסדרה זאת נשמה, נפש והומור" "נבסו" חוזרת בעונה שנייה, פרועה ומצחיקה במה התבטא השוני? הקצב שלי אחר, הדיבור שלי שונה. מצאתי את עצמי מסביר למישהו שאני לא אתיופי, שאין לי אזרחות אתיופית, שבאתי מישראל, שאני ישראלי וזה לא אומר שאני טחון בכסף, ושאדם לבן זה לא ארנק... רגעים משונים כאלה. ועכשיו שנסענו לצלם שם הייתה לי חוויה אחרת, באתי לזה הרבה יותר קול. עבדתי שם עם אנשים מהתעשייה וזה אחרת להכיר אנשים דרך עבודה, זו הכרות יותר עמוקה. שתי הנסיעות היו חוויות מיוחדות. מלבד יוסי שגם משחק בתפקיד הראשי, קאסט השחקנים כולל את מרב פלדמן, מסקי שיברו, חנה לסלאו, גדי יגיל ועוד רבים וטובים. איך היחסים בין השחקנים, עם מי יש לך קשר חזק במיוחד? יש אווירה נורא כיפית בין השחקנים על הסט, בכל זאת עושים קומדיה ומדובר בקומיקאים שאוהבים להצחיק, אז יש אווירה משעשעת לרוב. יצא לי לעבוד הרבה על התרגום לאמהרית עם סלמון מרשה (שמלש) וזה קירב בנינו. הוא מוכשר ונורא מצחיק.
נבסו אתיופיה
צילום: נבסו באתיופיה. צילום: דני שוורצמן
איך הקהל מגיב על הסדרה? הפתיע אותך החיבור הגדול של האנשים לסידרה? ברחוב התגובות על הסדרה נהדרות, מכל העדות, בכל הגוונים, אפילו מדתות שונות. עדיין מפתיע אותי פאר הגילאים של צופי הסדרה. אני פוגש ילדים בני 8 ו-9 בבית ספר של הילדים שלי שהם צופים אדוקים של נבסו וסבתות וסבים שבאים לאסוף אותם מהבית ספר, ומדברים איתי על סצנות של הפרק האחרון.

"יש בהחלט תחושה שזו השנה של האתיופים. יש תחושה חדשה באוויר"

יש לך פרק אהוב במיוחד בעונה החדשה שאתה יכול לגלות לנו קצת עליו? כמובן, אני אוהב את כל הפרקים (לא רוצה שאיזה פרק ירגיש קיפוח ויצא עלי), אבל יש פרק שכרגע אנחנו קוראים לו "מאותגר שכר", יש לי בשבילו פינה מיוחדת בלב, בגלל הנושא. גילי עסוק המון בצד הכלכלי בעונה הזו ואני חושב שהרבה אנשים יכולים להזדהות אתו במיוחד בפרק הזה. הקמפיין של הסדרה מציג כל מיני קלישאות רווחות בציבור על אתיופים. אחת מהן היא שאתיופים אוהבים הפגנות. מסתמן קשר כלשהו בין הפגנות ואתיופים. אולי בגלל שאנחנו קהילה ואוהבים התקהלויות... אני זוכר עוד כילד כשרק הגעתי לארץ, היינו במרכז קליטה בנתניה וכבר התחילה מחאה, שיכירו ביהדות שלנו, בלי ספקות וגיור וכו'. ההורים שלי החליטו שהם צועדים לירושלים. זה היה בחודשים הראשונים שלנו בארץ אחרי מסע ארוך דרך סודן ולא כל כך הבנתי למה שוב ללכת ברגל עד ירושלים כשכבר סופסוף אפשר לנסוע באוטובוס ולצעוק בכייף שאתה יהודי!
יוסי וואסה
צילום: יוסי וואסה בצילומי העונה החדשה באתיופיה
אפרופו הקהילה, נראה שהשנה הקהילה נכנסת באופן מובהק יותר לפריים טיים ולשיח הציבורי. החל מאסתר רדא שהנחתה את טקס הדלקת המשואות, תקוה גדעון שזכתה באח הגדול, השרה החדשה פנינה טמנו שטה ועדן אלנה שתייצג אותנו באירוויזיון. זה מורגש בעינייך אן סתם הכרזה עיתונאית? וגדי יברקן סגן שר ...בהחלט יש תחושה שזו השנה של האתיופים. לא נעים להגיד אבל נראה שהקורונה עשתה טוב לקהילה. ההצלחה של הקהילה התפרצה כמו ההתפרצות בווהאן, מי יודע אולי זה מדבק. איך הקורונה השפיעה עליך? מה הפרויקט הבא מלבד נבסו? העצירה הפתאומית הזו שהנחיתה עלינו הקורונה גורמת לי לחשוב מחדש על הרבה דברים, אז אני מרגיש שזו תקופה של חישוב מחדש. יש שינוי, עדיין לא ברור, לא מוגדר, אבל יש תחושה חדשה באוויר. נראה לי שצריך להמתין קצת לפני שיורים תכניות.  נבסו בעונה החדשה, שבת, מיד אחרי הישרדות VIP בערוץ 13.