סקירה: iRobot Roomba Combo J7 Plus

ה- Roomba Combo J7 Plus של iRobot הוא רובוט שאיבת אבק המשלב בתוכו גם יכולות ניגוב רטוב, תחנת עגינה לריקון האבק וניווט חכם המאפשר לו להתחמק מצעצועים, שרוכים וצואה של בעלי חיים

Roomba Combo J7 Hardwood Floor
Roomba Combo J7 In Home | צילום: יחצ

iRobot היא החברה המזוהה ביותר עם קטגוריית הרובוטים שואבי אבק, אבל בשנים האחרונות היצרניות הסיניות גורמות לה להזיע, כאשר הן מצליחות להביא לשוק טכנולוגיות חדשניות במחירים תחרותיים. בחברת הרובוטים האמריקאית גיבשו אסטרטגיה למלחמה הזאת, כאשר בחודש מאי 2022 הציגה iRobot את מערכת ההפעלה – iRobot OS עבור הרובוטים החדשים שלה ובחודש ספטמבר היא השיקה את הרובוט המשולב – Roomba Combo J7 Plus. בין לבין, הודיעה ענקית הטכנולוגיה אמזון שהיא רוכשת את iRobot ב-1.7 מיליארד דולר, מה שבוודאי יעזור לרובוטים האמריקאיים לככב באתר הקניות הפופולארי.

שליטה ואפליקציה: Roomba Combo J7 Plus – מתחמק מצעצועים ושרוכים

מערכת ההפעלה של iRobot מאפשרת לרובוט לזהות יותר מ-80 חפצים בבית ולדעת להתרחק מהם, כמו: נעליים, גרביים, כבלים, צעצועים, תיקי גב, אוזניות, בגדים, מגבות וצואה של בעלי חיים. המערכת גם יודעת להציע לבעלים של חתולים, תזמוני ניקוי בתקופה בה השיער של חיית המחמד נוטה לנשור יותר. עוד אפשרות נחמדה היא נעילת הכפתור הפיזי ברובוט עצמו, כך שילדים או חיות לא ילחצו עליו בטעות. במקרה הזה, התפעול יהיה דרך האפליקציה או באמצעות עוזרות קוליות.

 

 

 

כתבות נוספות בטכנולוגיה

 

ה-J7 Plus יודע להתחמק בקלות ממפגעים בבית, כך שלא תקבלו באפליקציה הודעה מייאשת שהרובוט נתקע, כאשר אתם בכלל מחוץ לבית. ניתן גם להגדיר אזורים מסוימים אליהם הוא לא יתקרב, כמו אזורים בהם ממוקמים כבלי חשמל. במהלך עבודות הניקוי הרובוט יזהה אזורים פוטנציאליים כאלו והוא לא ינקה בהם, כאשר הוא יציג באפליקציה בזמן הסיכום של עבודות הניקוי תמונות של חפצים שהוא נמנע מהם. הוא יציע להגדיר אותם כאזורים ללא כניסה או לחזור לנקות באותם אזורים.

מכיוון שלרובוט יש מיפוי של הבית, כולל שמות של חדרים וגם זיהוי אוטומטי בין היתר של שטיחים ושולחנות אוכל, ניתן להגיד לו ללכת לנקות רק ליד אותם חפצים. יכולת אחרת, היא בזמן ניקוי של הבית, היא להגיד לרובוט להפסיק לנקות חדר מסוים ולעבור לחדר הבא. הדבר הזה מתבצע דרך כפתור בעמוד הבית של האפליקציה או בפקודה קולית דרך אלכסה (יש לרובוט גם תמיכה בהפעלה קולית באמצעות גוגל אסיסטנט, כמובן באנגלית).

האפליקציה של iRobot כוללת ממשק בעברית והיא ידידותית להפעלה, מעבר ליכולות המיפוי שכבר ציינתי, ניתן לקבוע בקלות הוצאה של הרובוט לניקוי חדר מסוים, בדיקה על מצב תקינות החלקים המתכלים (המסנן, המברשות הראשיות ומברשת הצד) וכמובן הפעלה מרחוק.

Roomba Combo J7 In Home
Roomba Combo J7 In Home | צילום: יחצ

 

ניקיון: Roomba Combo J7 Plus – זרוע שטיפה מכאנית

אחד האתגרים ברובוטים שואבים הכוללים פתרון לניגוב רטוב הוא שטיחים. במקרה הזה, המשתמש יכול לבחור שהרובוט לא יעלה על השטיח בכלל באמצעות חסימה דרך האפליקציה או שיעלה וירטיב את השטיח. ב-iRobot מצאו פתרון אחר – זרוע שטיפה מכאנית. החלק העליון של הרובוט כולל זרוע עליה מלבישים את המטלית הרב פעמית ושם היא מאוחסנת, כאשר היא יבשה ונקייה. במהלך פעולת הניקוי, כאשר ה-J7 Plus מבחין באופן אוטומטי בשטיח, הוא מחזיר את הסמרטוט לאזור האחסון בחלק העליון, כך שהשטיח לא יתרטב. זהו פתרון שעובד היטב ואפילו הפעולה של הורדת והעלאת הזרוע היא מגניבה, מצד שני, צריך לזכור שמדובר כאן רק בפעולת ניגוב רטוב ולא בשטיפה רצינית של הריצפה. iRobot מציעה להשתמש בנוזל ניקוי אנטי בקטריאלי עבור הריצפה. בקבוק של 2 ליטר עולה 160 שקל, כאשר בערכה מקבלים רק דוגמית קטנה.

מבחינת שאיבת האבק, iRobot לא מציינת מהי עוצמת היניקה, אבל הרובוט כולל מברשות גומי כפולות המפחיתות את כמות השיערות העלולות להיתפס בהן. מעבר לזה, יש גם מברשת צדדית היודעת להזיז את האבק מאזורים צדדיים. בבדיקות שלי, ה-J7 Plus שאב ללא בעיה אבק בבית וגם לא נתקע על-גבי שטיח השאגי, אשר חלק מהרובוטים המתחרים שבדקתי כן נתקעו. היכולת של ניגוב רטוב לריצפה היא נחמדה, אבל הרובוט לא ממש משפשף לכלכוך, כך שכדאי לדעת שזוהי רק תוספת קלה לניקיון השוטף של הבית והיא ממש לא מחליפה ספונג׳ה.

iRobot Roomba Combo J7 Plus.
iRobot Roomba Combo J7 Plus. | צילום: צחי הופמן

 

ה-J7 Plus כולל בערכה גם תחנת עגינה אליה כל הלכלוך מתנקז בסוף העבודה. התחנה הזאת כוללת שקית חד פעמית אותה צריך להחליף כל מספר חודשים. מדובר בפתרון נהדר, שחוסך את הצורך בריקון האבק בכל מספר ימים מהרובוט עצמו, כך שניתן להפעיל אותו חודשים ארוכים, מבלי לחשוש שמיכל האבק מלא.

מחיר: 3,990 שקל (יבואן רשמי קהלת)

בשורה התחתונה, יש היום המון רובוטים השואבים אבק, חלקם טובים יותר וחלקם פחות, אבל אני חושב שהפתרון ש-iRobot מציעה עם ה- Roomba Combo J7 Plusהוא מוצלח מאוד. תחנת העגינה לריקון האבק, השילוב של ניגוב ריטוב, היכולות החכמות המאפשרות לו לנוע בבית מבלי להיתקע בחפצים ואפליקציה עשירה ביכולות וידידותית, הופכים אותו לבחירה מצוינת אבל גם יקרה.

הסקירה פורסמה במקור באתר The Gadget Reviews

להצטרפות לערוץ הטלגרם של The Gadget Reviews