ראש הממשלה הנחה לקצץ את המימון הישראלי לאו"ם

ההחלטות האחרונות שהתקבלו במועצת זכויות האדם נגד ישראל הובילו לתגובה חדה מצד נתניהו: ראש הממשלה ושר החוץ הורה להפחית שני מיליון דולרים מהמימון שמועבר לאו"ם

נתניהו באו"ם, ארכיון
נתניהו באו"ם, ארכיון | צילום: קובי גדעון, לע"מ

ישראל נגד האו"ם - סיבוב נוסף: ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה הערב (רביעי) לקצץ שני מיליון דולרים מהתשלומים של ישראל למוסדות האו"ם. הרקע לצעד שנקט נתניהו, שמכהן גם כשר החוץ, הוא "ההצעות העוינות לישראל שאומצו לפני מספר ימים על ידי המועצה לזכויות אדם של האו"ם" - כך לשון ההודעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הנחה את משרד החוץ לפעול לקיצוצם של שני מיליון דולרים מההעברות למוסדות האו"ם, שנאמדות ב-11 מיליון דולרים, וגם קבע למה ישמש הכסף: "הסכום האמור ישמש להעמקה והרחבה של פרוייקטים ישראלים בתחום הסיוע הבינלאומי, ויושקע במדינות מתפתחות אשר תומכות בישראל במוסדות הבינלאומיים", נמסר ממשרד החוץ.

עוד הדגישו בירושלים כי "החלטה זו מהווה חלק מהמערכה הישראלית יחד עם ידידותיה ובראשן ארה"ב לתקן את האפליה האובססיבית כלפי ישראל באו"ם ובסוכנויותיו".

במועצת זכויות האדם התקבלה בסוף השבוע באופן רשמי החלטה הקוראת למדינות בעולם להמנע מקשרים עם ההתנחלויות. משמעות ההחלטה הצהרתית בלבד ואין לה כל משמעות מעשית, והיא התקבלה יחד עם שורה של החלטות נוספות במועצה.

מועצת זכויות האדם, ארכיון
מועצת זכויות האדם, ארכיון | צילום: רויטרס

"אין גבול לבושה", אמר בתגובה להחלטה שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון. "המועצה שרק השבוע נתנה במה למשפחות מחבלים קוראת היום לחרם על הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. המועצה הפכה לזרוע המרכזית של ה-BDS, צריך את להפסיק את מסע ההסתה הפרוע הזה בחסות האו"ם".

ההחלטה קוראת למדינות לא לסייע לקיום ההתנחלויות, וקוראת לחברות ולעסקים להימנע מסחר עם ההתנחלויות (משמע, קוראת לחרם על ההתנחלויות). בנוסף להחלטה הזו, המועצה אימצה שלוש החלטות נוספות נגד ישראל בנושא הפלסטיני ובנושא רמת הגולן.