"בריטניה וצרפת מצטרפות לארה"ב וקוראות ללבנון להרגיע המתיחות"

בעיתון א-שארק אל-אווסט דווח כי המדינות האירופיות העבירו ללבנון מסר מישראל, לפיו תגובה של חזבאללה לתקיפה בביירות המיוחסת לצה"ל תיענה במכה קשה נגד המדינה כולה

זמן צפייה: 02:12

המתיחות בצפון: צרפת ובריטניה העבירו מסר אזהרה מישראל לממשלת לבנון לפיו תגובה מצד חזבאללה לתקיפה בביירות המיוחסת לישראל תיענה במכה קשה של ישראל בכל לבנון - כך דווח היום (רביעי) בעיתון א-שרק אל-אווסט. זאת, במקביל למסרים דומים שהעבירה ארה"ב ללבנון, כפי שפורסם בחדשות 13.

ביום שני כאמור, פורסם כי ישראל העבירה מסר חריף ללבנון באמצעות ארצות הברית, על רקע איומיו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה - להגיב על מתקפת הרחפנים בביירות בה האשים את ישראל, כך מסרו לחדשות 13 פקידים ישראלים בכירים.

הפקידים הבכירים ציינו כי במהלך שיחת טלפון שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הוא ביקש ממנו להעביר מסר לראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, לפיו במקרה שחזבאללה תתקוף בתגובה לאירוע הרחפנים, ישראל תראה בממשלת לבנון אחראית ותגיב נגד מדינת לבנון כולה. זאת, בלי לבצע הפרדה בין חזבאללה לבין לבנון.

לכתבות נוספות בנושא: 

נסראללה מאיים? כך הגיב חזבאללה לפעולות ישראליות במהלך השנים

נתניהו: "מציע לנסראללה להירגע – ישראל יודעת להגן על עצמה"

"המתקן שהופצץ" יקר ונדיר – ויעכב את פרויקט חזבאללה בשנה

Hezbollah Fighter Walk Near A Military Tank In Western Qalamoun
פעילי חזבאללה בסוריה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, דיווח העיתון מפי גורמים בלבנון כי ראש הממשלה סעד אל-חרירי מנהל מגעים מתמשכים עם פומפאו, ועם גורמים בין-לאומיים נוספים בהם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בבקשה לרסן במישור הדיפלומטי תקיפות נוספות של ישראל בלבנון ולמנוע ממנה לדרדר את המצב הביטחוני באזור.

לפי אותו דיווח, גורמים בממשלת לבנון מסרו כי אל-חרירי מקיים מגעים תוך הבנה כי חזבאללה יגיב לתקיפות המיוחסות לישראל, שכן בארגון מאמינים שהיא זו שנושאת באחריות להפרת כללי העימות בין הצדדים, לראשונה מאז פרסום החלטה 1701 של האו"ם. לדבריהם, אל-חרירי סבור שישראל מנסה לכפות מציאות חדשה בדרום לבנון כדי לשנות את כללי העימות לטובתה, ולכן גדל הסיכוי לעימות בין חזבאללה לישראל - שיכלול גם את סוריה ועיראק.

המל''טים שהופלו בלבנון
המל''טים שהופלו בלבנון | צילום: חדשות 13

סגן מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם, אמר אמש בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית RT בשפה הערבית כי תגובת הארגון תהיה מפתיעה ובימים הקרובים חזבאללה יחשוף את משמעות דבריו של נסראללה, לפיהם התגובה לתקיפה הישראלית תהיה בלבנון. נוסף על כך, טען קאסם כי "יש באזור אווירה של תגובה לתוקפנות".

אתמול, מסר מקור המקורב לנסראללה לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" בשפה הערבית, כי "חזבאללה לא ימהר להגיב על התוקפנות הישראלית בדאחייה, והתגובה תוגבל לשיתוק היכולת של ישראל לאסוף מודיעין באמצעות מל"טים".

המל''ט שנפל בביירות | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר אתמול, המגזין הבריטי "טיימס" דיווח כי האתר שתקפו לכאורה המל"טים הישראליים בביירות הכיל מכשור שמערבב חומרים שמשפרים דיוק של טילים. מהתמונות שפורסמו בדיווח, ניתן לראות שמה שהותקף הוא מכשיר יקר ונדיר שנקרא "מערבל פלנטארי" - באמצעותו מייצרים דלק מוצק לטילים.

לחזבאללה יש שני פרויקטים לדיוק הטילים: פרויקט הסבה של רקטות טיפשות לטילים חכמים ופרויקט ששאיפתו לייצר טילים על אדמת לבנון מאפס – כאשר המערבל שהופצץ היה קריטי למיזם זה. המכשיר המדובר, מתוצרת איראנית, הוא יקר ונדיר כאמור, ולחזבאללה לקח זמן רב להביאו ללבנון. על פי הערכות, זהו המכשיר היחיד שהיה מסוגו במדינה.