פיגוע ירי בכביש 1: צעיר נרצח ו-5 נפצעו, 3 מחבלים נוטרלו

שלושה מחבלים הגיעו ברכבים מאזור בית לחם ופתחו באש לעבר רכבים שעמדו בפקק סמוך למחלף מעלה אדומים. מותו של צעיר בשנות ה-20 לחייו נקבע במקום, צעירה כבת 23 נפצעה קשה. 4 נוספים נפצעו בינוני, ומהזירה פונו גם אישה שנחבלה ו-4 נפגעי חרדה

זמן צפייה: 11:15

פיגוע ירי באזור ירושלים: צעיר בשנות ה-20 לחייו נרצח ועשרה אנשים נוספים נפגעו בפיגוע ירי הבוקר (חמישי) סמוך למחסום א-זעיים באזור מעלה אדומים, כאשר שלושה מחבלים פתחו באש לעבר רכבים שעמדו בפקק בכביש 1.  בין הפצועים צעירה כבת 23 במצב קשה, וכן צעיר בן 23, אישה כבת 30, גבר בן 51 ואישה בת 52 שנפצעו באורח בינוני. בנוסף פונתה מהזירה אישה כבת 59 שנחבלה וארבעה נפגעי חרדה. שני מחבלים חוסלו בזירה, המחבל השלישי ניסה להימלט, נוטרל - ופונה במצב אנוש לבית החולים הדסה בהר הצופים.

לפי הפרטים הראשוניים, שלושת המחבלים תושבי אזור בית לחם הגיעו עם שני רכבים שונים, יצרו פקק תנועה, פרקו מהרכבים במרחק של קילומטר אחד מהשני, ופתחו בירי לעבר הרכבים בכביש עם נשקים ארוכים אוטומטיים. שוטר במטה ארצי שהיה ביחידת לוט"ר, יחד עם אזרח נוסף, חיסלו שניים מהמחבלים. כוחות הביטחון פתחו בסריקות אחר מחבלים נוספים בזירה, איתרו את היורה השלישי ונטרלו אותו. המחבלים הם מוחמד זואהרה, בן 26, אחיו כאד'ם, בן 31, ואחמד אלוחש, בן 31 גם כן מבית לחם.

חנניה בן שמעון, לוחם מילואים שהשתחרר לפני כשבוע וחצי מהלחימה ברצועת עזה, הוא זה שחיסל את אחד המחבלים. בן שמעון בן ה-23 היה ברכב יחד עם אימו בדרך לעבודתו כמאבטח טיולים, וכאשר הם עמדו בפקק יצא אחד המחבלים מרכב סמוך והחל לירות לכל עבר. בן שמעון יצא מהרכב, חתר למגע מטווח אפס - וחיסל את המחבל תוך כדי שהוא נפגע בעצמו מהירי. הוא פונה לביה"ח הדסה הר הצופים במצב בינוני, ומשם הועבר לביה"ח הדסה עין כרם.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2402220824' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_inndvcdj' duration='7']

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2402220823' autoplay='0' credit='' desc='' poster='' kid='1_f9dfp0k5' duration='7']

פראמדיק מד"א נדב טייב שהיה מהראשונים שהגיעו למקום סיפר: "מדובר בזירה מורכבת שהייתה פרוסה לאורך של כחצי קילומטר. הבחנו בחמישה כלי רכב עם פצועים, באחד מכלי הרכב ישב צעיר בשנות ה-20 מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פצעי ירי בפלג גופו העליון, ביצענו בדיקות רפואיות ולצערנו נאלצנו לקבוע את מותו. ברכב אחר ישבה צעירה כבת 23 בהכרה מלאה, היא סבלה מפצעי ירי בפלג גופה העליון, הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותה לבית החולים שערי צדק. בנוסף היו זירה 4 פצועים בינוני, אישה שנחבלה ומספר נפגעי חרדה."

חובש בכיר במד"א דוד תורג'מן סיפר: "הזירה הייתה מורכבת, בשעה הזו הכביש בדרך כלל עמוס מאוד ברכבים, והיה עומס גדול של כלי רכב. הרכבים של הנפגעים היו במרחק אחד מהשני, ביצענו סריקה מהירה ורצנו מרכב לרכב שבהם היו הפצועים והתחלנו לטפל בהם."

אברהם בקר, חובש איחוד הצלה, סיפר: "מדובר במספר זירות, באחת הזירות הענקתי סיוע רפואי ראשוני לשתי נשים שנפגעו מירי ונפגעת נוספת מחרדה. חובשים נוספים של איחוד הצלה פעלו בזירות הנוספות והעניקו סיוע למספר נפגעים נוספים במצבים שונים".

זירת הפיגוע במעלה אדומים
זירת הפיגוע בכביש 1 | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90
זירת הפיגוע במעלה אדומים
זירת הפיגוע בכביש 1 | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיע לזירת הפיגוע ומסר הצהרה לתקשורת: "אני רוצה להזכיר כי לפני כחצי שנה אמרתי מפורשות שהזכות לחיים של תושבים יהודים ביהודה ושומרון גוברת על הזכות לתנועה של תושבי הרשות הפלסטינית. אני מצפה שיהיו כאן עוד ועוד מחסומים ועוד הגבלות. האויבים שלנו לא מחפשים תירוצים, הם רק רוצים לפגוע בנו". עוד אמר כי "נמנע כאן אסון גדול בזכות המדיניות לחלוקת נשקים. אני חושב שכולם מבינים שנשק מציל חיים. אני אמשיך לפעול למען חלוקת עוד ועוד נשקים".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר: "לפיגוע הקשה במעלה אדומים חייבת להיות תשובה ביטחונית נחושה אבל גם תשובה התיישבותית. אני דורש מראש הממשלה לאשר לכנס את מת"ע ולאשר באופן מיידי תוכניות לאלפי יחידות דיור במעלה אדומים ובאזור כולו. ידעו אויבינו שכל פגיעה בנו תביא לעוד בנייה ועוד פיתוח ועוד אחיזה שלנו בכל רחבי הארץ".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק התייחסה לפיגוע: "זה לא עוד פיגוע. זו הוצאה להורג מטווח קצר תוך ניצול 'חופש התנועה' המופקר והמעוול, שגם מאפשר למחבלים (שלא יכנסו לישראל הקטנה) לנסוע לצדנו על עורקי-החיים שלנו (בזמן שיש להם כבישים חלופיים), וגם יוצר את עומסי התנועה והפקקים שמייצרים תורפות לפיגועים. זה הזמן לתקן, דמנו לא סמוק פחות".

סגן וממלא מקום ראש העיר מעלה אדומים, גיא יפרח, בתגובה לפיגוע: "אנחנו במצב חירום. הנסיעה המשותפת עם הפלסטינים בכביש 1 היא פצצה מתקתקת. ממשלת ישראל חייבת למצוא פתרון מיידי ולהפסיק את הנסיעה המשותפת של תושבי מעלה אדומים והאזור עם כלי רכב פלסטינים. אני דורש את סלילת כביש מרקם החיים באופן מיידי, בלי שיהוי ובלי דיחוי. עד שהכביש הזה יסלל יש להקים שני מחסומים נוספים ביציאה מהכפר עזרייה ובצומת חיזמא - מישור אדומים, ולא לאפשר עליה חופשית של פלסטינאים לכיוון ירושלים, ללא בידוק".

כלי הנשק של המחבלים במעלה אדומים
כלי הנשק של המחבלים במעלה אדומים
זירת הפיגוע במעלה אדומים
זירת הפיגוע במעלה אדומים | צילום: תיעוד מבצעי מד"א
זירת הפיגוע במעלה אדומים
זירת הפיגוע באזור מעלה אדומים | צילום: דוברות איחוד הצלה

ביום שישי שעבר נרצחו שני בני אדם בפיגוע ירי בצומת ראם בדרום, כאשר תושב מחנה הפליטים שועפאט שבמזרח ירושלים הגיע למקום ברכב, פתח באש - ונוטרל על-ידי קצין במילואים. בבית החולים נקבע מותם של ישי גרטנר, בן 23 ממודיעין עילית, ורב סמל במיל' אורי יעיש, חייל מילואים בן 27 ממודיעין. שלושה נפצעו, בהם בן 16 שפונה לבית החולים במצב קשה מאוד.