המבקר מתריע: ליקויים במוכנות צה"ל ללחימה תחת איום נשק כימי

מדוח שפרסם אנגלמן עולה שזרוע היבשה לא מבצעת בקרה על שמירת הכשירות בכל הנוגע לאיום אב"ך וכי חלק מהציוד לא הונפק כבר שנים. "גדודי האב"ך לא מבצעים אימונים כנדרש". צה"ל: לומדים הממצאים

זמן צפייה: 01:44

גדודי האב"ך של צה"ל אינם מתאמנים כנדרש וזרוע היבשה אינה מבצעת בקרה על שמירת הכשירות ללחימה תחת איום נשק כימי - כך עולה מדוח מבקר המדינה שפורסם היום (שני), שבו התייחס מתניהו אנגלמן למוכנות צה"ל ללחימה בחזית תחת איום חומרי לחימה כימיים.

משרד המבקר בדק את הנושא בתקופה שבין יוני 2019 לפברואר 2020, זאת, בין היתר, בשל העובדה כי בשנים האחרונות שימוש בחומרי לחימה כימיים הפך לנפוץ - בעיקר במלחמת האזרחים בסוריה. בדוח בדק המבקר את המוכנות של כוחות היבשה, גדודי האב"ך וניהול משק ציוד הב"ך.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גמזו: חשוב להמתין עם פתיחת בתיה"ס – ילדים הם מנוע המגפה • חי

הרבה יותר מאומתים, מספר מובטלים דומה: ההבדלים ביציאה מהסגרים

עוד הידרדרות במצבו של סאיב עריקאת המאושפז בהדסה: מוגדר קריטי

צה''ל
צה''ל | צילום: shutterstock

על פי הממצאים, משק ציוד הב"ך בצה"ל נותר מבוזר בין זרוע היבשה, פיקוד העורף וחיל האוויר והחלל - זאת למרות שכבר לפני 6 שנים הורה סגן הרמטכ"ל כי האחריות לכל הציוד תוטל על פיקוד העורף. כמו כן, נמצא כי משנת 2017 לא הונפקו משקפי אב"ך לחיילים המרכיבים משקפי ראייה.

בסוף הדוח, שיבח אנגלמן את צה"ל על שיפור ניכר בכשירותן של מערכות ייעודיות, והציע כמה רעיונות על מנת לתקן את המצב בגדודי האב"ך, כמו לדוגמה לקיים ישיבת מטה ולגבש הנחיות לגבי שיפור ההיערכות להתמודד עם האיום. בנוסף, הציע לפעול לשיפור המוכנות ולצמצום הפערים בתוך הגדודים.

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן | צילום: ערוץ הכנסת

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מודה למבקר המדינה על ביצוע ביקורת מעמיקה בנושא חיוני זה. צה"ל לומד את ממצאי הדו"ח, וכבר החל לתקן את הליקויים לאחר קבלת טיוטת הדו"ח, הן במטה והן בשטח. בנושא שילוב האיום הכימי באימוני יחידות השדה - זרוע היבשה תבצע בקרה על אופן שיפור המוכנות של היחידות הלוחמות, בסדיר ובמילואים. בנוסף, אגף המבצעים עדכן והפיץ פקודה המגדירה מענה לפעילות חבלנית עוינת משולבת בחומרי לחימה כימיים בגבולות. זרוע היבשה תבצע בקרה על הכשירות המבצעית של האוגדות כפי שמנחה הפקודה.

"סוגיית האחריות על משק הציוד הביולוגי כימי תסוכם במסגרת עבודת מטה אותה הנחה סגן הרמטכ"ל לבצע עד קיץ 2021. בהתייחס לממצאים המועלים בדו"ח בנושא משקפי אב"ך למרכיבי משקפיים, הממצאים נכונים וצה"ל החל בתיקונם. במהלך 2018-2019 חודש מכרז אביזרי ראייה בין צה"ל לספק אזרחי, אולם המכרז לא כלל משקפי אב"ך. לנוכח זאת, החלה עבודת מטה לעדכון המכרז והוספת ניפוק משקפי אב"ך, ובכך יינתן מענה לפער.

"צה"ל העלה במידה ניכרת את כשירות המערכות הייעודיות - אמצעי הטיהור המרכזי של גדודי האב"ך הנמנים עם גדודי הסיוע הקרבי ביבשה. לבסוף, נבהיר כי בניגוד לעולה בדו"ח, בכל הפיקודים המרחביים ישנן פקודות המגדירות את האיום הכימי, כוחות הכוננות, לוחות הזמנים והמשימות והם פועלים בהתאם לפקודות אלה. צה"ל ימשיך במשימתו להגן על תושבי מדינת ישראל, להתייעל, להשתפר ולהיות פתוח לביקורת עניינית".