"תוספת לקצינים אבל לא לשוטרים? עוול"

בממשלה צפויים לאשר תוספת שכר לקצינים ונגדים בשל "היעדר ביטחון תעסוקתי". במשטרה ובשב"ס זועמים שלא נכללו בהסכם

"פוגעים בשוטרים, הצעה אבסורדית": מחרתיים (ראשון) תוגש לממשלה הצעה ל"תוספת קבועה" למשרתי קבע בצה"ל, בשיעור של 1.35%-7.3% בהתאם לתפקיד, בגלל שבצה"ל מתקיים - כך לדעת שר הביטחון ליברמן ושר האוצר כחלון - "היעדר ביטחון תעסוקתי". הצעד הצפוי כבר גרר התנגדות מצד השר לביטחון פנים גלעד ארדן, והיום (שישי) פנו גם נשות הסוהרים והשוטרים לשרים ודרשו מהם להשוות את התנאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חבר הנהלת ארגון נשות השוטרים והסוהרים, ראש מועצת אבן יהודה אבי הררי, פנה לשרים  - ולדבריו כבר הצליח לשכנע את יריב לוין, מירי רגב, ישראל כ"ץ וצחי הנגבי למנוע את המהלך. "החלטה זו משמעותה פגיעה בשוטרים ואין עוול מוסרי גדול מזה, בימים אלה שהם מסכנים את חייהם וחלקם נהרגים בשל אומץ ליבם בהגנה על אזרחים", כתב, "צריך להתנגד בתוקף להצעה אבסורדית זו. זו הכרת התודה?".

לקריאתו הצטרפו קרובי משפחה של שוטרים ועובדי שב"ס (שירות בתי הסוהר), שמקווים כי תנאי המשרתים לא ייפגעו לעומת אנשי הקבע בצה"ל - קצינים ונגדים כאחד. גם ארדן, כאמור, הגיש את התנגדותו למהלך וכתב: "אבקש להסתייג מהצעת ההחלטה - ראוי שהממשלה תשקול להחיל את התוספת על כל גופי הביטחון ותכיר בתוספת זו כתוספת קבועה לשוטרים וסוהרים".

"חשופים לפיטורים"

ארדן ציין כי בהחלטת ממשלה קודמת נקבע כי יש להצמיד את השר של השוטרים והסוהרים לזה של משרתי הקבע - אך הדבר לא בוצע. בית הדין לעבודה אף אישר תביעה של גמלאי שב"כ ומוסד - אך המדינה ערערה על ההחלטה.

בהחלטה המקורית, שעוררה סערה, נכתב כי המהלך נובע מההסכם בין משרד האוצר לצה"ל ב-2006. חייל בדרגת סא"ל ואל"מ יקבל 6,6% תוספת, וכך גם רב-נגד. רב סרן יקבל 7.3% וגם רס"רים ורס"מים, בעוד אלופים ותתי אלופים יסתפקו בתוספת של 1.35% מכיוון שבצה"ל "מתקיים מצב של היעדר ביטחון תעסוקתי".

"שיעור התוספת עומד ביחס הפוך לבכירות הדרגה, וזאת מאחר שמשרתי הקבע בדרגות הנמוכות חשופים במידה רבה יותר לפיטורים בשל תכניות לצמצם כח אדם או סיום שירות", נכתב בהחלטה. למרות ההסכמים הקודמים, התוספת לא הובאה לאישור הממשלה "בשל טעות" - והשרים אמורים לקבוע כי מדובר בתוספת קבועה.

ההחלטה נשלחה לשרים כבר בדצמבר וארדן צירף התנגדות, ובמשך חודשים רבים הממשלה לא דנה בנושא: לבסוף הוחלט שההצעה תוגש יחד עם ההתנגדות של ארדן. השרים כחלון וליברמן ציינו כי "ההצעה אינה כרוכה בעלות תקציבית מעבר לתקציב הביטחון". היועצים המשפטים של משרדי האוצר והביטחון, וגם משרד המשפטים, תמכו בהצעה.