השר לוין: ההצעה לסיפוח לא תובא לאישור הממשלה ביום ראשון

שר התיירות התייחס לדברי רה"מ לפיהם יביא את ההחלטה לממשלה כבר בשבוע הבא, ואמר שמסיבות טכניות הדבר לא יתאפשר במהירות כזו, אך יש כוונה לעשות זאת בעתיד הקרוב. "אסור להפסיד את ההזדמנות"

זמן צפייה: 04:26

תוכנית השלום: שר התיירות יריב לוין התייחס היום (רביעי) לדברי נתניהו אמש, לפיהם יביא לאישור הממשלה כבר בתחילת השבוע הבא הצעה לספח את כל השטחים, ואמר כי הדבר לא יקרה ביום ראשון, מסיבות טכניות. את הדברים אמר בריאיונות לגל"צ ולרשת ב'.

"אנו מתכוונים להביא את החלטת הסיפוח כמה שיותר מהר לממשלה, אבל זה לא יקרה ביום ראשון ממניעים טכניים - ארגון ההצעה ייקח כמה שבועות", הבהיר לוין.

שר התיירות גם תקף את דברי בנט נגד התוכנית ואמר כי "יש לנו הזדמנות חסרת תקדים להבטיח את קיומה של ההתיישבות. אסור להפסיד את ההזדמנות הזאת". "זו חוכמה קטנה לשבת בישראל ולהגיד לראש הממשלה 'כל הכבוד על מה שקיבלת, את זה אנחנו ניקח. אבל לדברים הקשים אנחנו נתנגד ונעשה מהלך פופוליסטי שאין מאחוריו כלום', הוסיף לוין.

לעוד כתבות בנושא:

לאחר הצגת תוכנית המאה: אבו מאזן מצוי בין הפטיש לסדן • פרשנות

קושנר: לא חושב שנתניהו יביא לממשלה ביום ראשון החלטת סיפוח

פומפאו: לא מודאגים שחילופי שלטון בישראל יפגעו בתוכנית השלום

יריב לוין
יריב לוין | צילום: עמוס בן גרשוםלע''מ

הלילה, התייחס גם יועצו הבכיר של הנשיא טראמפג'ארד קושנר, לדברי נתניהו ואמר כי "איני חושב שנתניהו יביא לממשלה ביום ראשון החלטה על סיפוח". במקביל, דובר הליכוד יונתן אוריך מחק ציוץ שבו כתב "ריבונות על כל ההתיישבות ביום ראשון".

קושנר התייחס גם לתוכנית השלום שהציג אמש הנשיא טראמפ ואמר: "אם הפלסטינים ידחו אותה - הם יהרסו את ההזדמנות כמו ש'דפקו' כל הזדמנות אחרת שהייתה להם משחר קיומם".

ג'ארד קושנר בריאיון לחדשות 13 | צילום: חדשות 13

אתמול, כאמור, אמר נתניהו כי יביא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה את ההחלטה להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל ההתנחלויות בגדה המערבית. זאת, בעקבות פרסום תוכנית השלום האמריקנית. לדברי גורם מדיני, לפני שבוע נתניהו כינס את ראש השב"כ, ראש המוסד והרמטכ"ל, והכין אותם להיערך לתוכנית טראמפ ולסיפוח.

בתדרוך שערך ראש הממשלה לכתבים בוושינגטון, לאחר ההכרזה על התוכנית, הצהיר נתניהו: "ישראל מקבלת מיד הכרה אמריקנית להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל ההתנחלויות. ישראל מתייחסת באופן שווה לכל ההתנחלויות; דין איתמר כדין תל אביב. אף אחד לא ייעקר מביתו. ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו בהכרזה על תוכנית השלום
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו בהכרזה על תוכנית השלום | צילום: קובי גדעון /לע''מ

בהתייחס להחלת החוק הישראלי בשטחים הסביר ראש הממשלה: "המהלך ייעשה בשתי פעימות; ראשית אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל, ובתיאום עם ארה"ב, תובא לממשלה החלט להחיל את החוק על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן".

"נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה", הסביר נתניהו. "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכות אישור אמריקני. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה, הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל".