חמינאי: העמים המוסלמים לא יתנו שתוכנית השלום תצא לפועל

המנהיג העליון של איראן צייץ בטוויטר כי הפלסטינים ייאבקו באמריקנים. מזכ"ל הליגה הערבית אמר כי הארגון לומד את החזון ופתוח למאמצי השגת השלום. צרפת ואוסטריה בירכו על התוכנית

זמן צפייה: 04:26

יממה לאחר הצגת תוכנית המאה האמריקנית, בעולם ממשיכים להגיב ולהיות חלוקים לגביה. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, צייץ בחשבון הטוויטר של כי הסוגיה הפלסטינית לא תימחק מהמחשבות, טען כי הפלסטינים ייאבקו באמריקאים וציין כי כל העמים המוסלמים לא ירשו שתוכנית המאה תצא לפועל.

עם זאת, מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט, מסר בשם הארגון: "תוכנית השלום מצמצמת באופן ניכר את זכויות הפלסטינים. עם זאת, הליגה הערבית לומדת את החזון של התוכנית והיא פתוחה לכל מאמץ אמיתי להשגת השלום".

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הביעה תמיכה: "אני מברך על פרסום התוכנית האמריקנית. אנחנו קוראים לכל הצדדים לפתוח במשא ומתן על בסיס המתווה, תחת ההנהגה האמריקנית, ועם ראייה להשגת פתרון שתי המדינות".

גם צרפת בירכה את הרעיון האמריקני: "צרפת מברכת את מאמצי הנשיא טראמפ ותלמד בקפידה את תכנית השלום שהציג. צרפת משוכנעת שפתרון שתי המדינות, בהתאם לחוק הבינלאומי ולפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים, נחוץ לכינונו של שלום צודק ובר-קיימא במזרח התיכון. צרפת תמשיך לפעול בכיוון זה בשיתוף עם ארצות הברית, שותפותיה האירופאיות וכל מי שיכול לתרום להגשמת מטרה זאת. צרפת קשובה לצורך לכבד ולהתחשב בשאיפותיהם הלגיטימיות של הישראלים והפלסטינים".

שר החוץ של מצרים אחמד אבו אל-רייט באו''ם
מזכ''ל הליגה הערבית אחמד אבו אל-רייט, בנאומו באו''ם בתקופתו כשר החוץ המצרי | צילום: רויטרס

אתמול, שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, התייחס לפרסום התוכנית ואמר כי "היוזמה האמריקנית מספקת הזדמנות לפתוח מחדש במאמצים החשובים והדחופים לקראת מו"מ והשגת פתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. האיחוד ילמד ויעריך את ההצעה. הדבר ייעשה על בסיס עמדתו של האיחוד האירופי והמחויבות המשותפת להגעה למשא ומתן ולחתירה לפתרון שתי המדינות. השאיפות הלגיטימיות של ישראל ושל הפלסטינים יילקחו בחשבון. אנו מוכנים לפעול לחדש את תהליך השיחות במטרה להשיג שלום צודק וארוך טווח". עוד הוסיף: "נדרשת מחויבות משני הצדדדים, שתבוא לידי ביטוי במדיניותם ובפעולותם, לפתרון שתי מדינות לשני עמים - הדרך היחידה האפשרית לפתור את הסכסוך".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע את מחויבות האו"ם לקידום שלום במזרח התיכון "בהתבסס על החוק הבין-לאומי, על הסכם דו צדדי והגשמת חזון שתי המדינות על בסיס הגבולות 67". עוד אמר גוטרש כי "התוכנית שפורסמה היום היא נקודת פתיחה טובה לחזרה לשולחן המשא ומתן בהובלת ארה"ב".

שר החוץ הבריטי בירך על התוכנית של טראמפ והגדיר אותה "הצעה רצינית שמשקפת שהושקעו בה הרבה זמן ומאמצים".

U.s. President Trump And Israel's Prime Mininister Netanyahu Deliver Joint Remarks On Middle East Peace Plan Proposal At The White House In Washington, U.s., January 28, 2020. Reuters/joshua Roberts?
ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני דונלד טראמפ | צילום: רויטרס

עם זאת, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר: "אני רוצה לפנות לכל בני העם הפלסטיני בגדה, בעזה ובירושלים להתנגד לעסקת ה'בושה' אשר לא תצא לפועל. אני רוצה להגיד לטראמפ ולנתניהו כי ירושלים היא לא למכירה". לדבריו, "הקשבנו לנשיא טראמפ ולראש הממשלה נתניהו מדברים על עסקת הבושה. אנו שמענו כי ירושלים המאוחדת שייכת לישראל. אנו אומרים אלף פעמים לא לעסקה זו. עסקת המאה היא התוצאה הסופית של הצהרת בלפור. ארה"ב מתחילה ליישם את הצהרה זו כעת".

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית ואמרו לו כי "עמדתנו כלפי הסוגיה הפלסטינית לא השתנתה, כל הערבים ואנחנו איתכם. יש לפעול לכינון שלום צודק ומקיף. השלום הוא בחירה אסטרטגית שיביא לפתרון קבע שיגשים את זכויות העם הפלסטיני".

זמן קצר לפני כן, ירדן הגיבו גם כן לתוכנית, ומסרו כי "מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים - הדרך לשלום". במקביל, שר החוץ הירדני הזהיר כי "לסיפוח שטחים על ידי ישראל יהיו השלכות מסוכנות".