לפני המראתו - נתניהו נגד ארגוני המחאה: "חוברים לאש"ף ואיראן"

לקראת המראתו לביקור המדיני בארצות הברית, רה"מ תקף את אנשי המחאה, ובעקבות הסערה הוציאה לשכתו הבהרה: "הוא התכוון שהם יפגינו במקביל לתומכי אש"ף וה-BDS". גנץ: "את הנזק האדיר שנתניהו גורם, גם אלף נאומים באו"ם לא יתקנו", לפיד: "ההאשמות הן עוד הוכחה לשיבוש חמור בשיקול הדעת"

זמן צפייה: 01:12

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה (שני) לביקורו המדיני בארצות הברית. עם עלייתו למטוס נשא נתניהו דברים ותקף את המחאה נגד המהפכה המשפטית ואת העומדים בראשה: "אנחנו רואים הפגנות נגד ישראל, על ידי אנשים שחוברים לאש"ף, לאיראן ולאחרים".

"מי שמארגן את המחאה עושה את זה בכסף רב, בהפגנות ממומנות", אמר רה"מ. "הם הביאו לכך שחסימת צירים זה דבר נורמלי, שסרבנות זה דבר נורמלי. הם מוציאים את דיבתה של ישראל רעה בפני האומות, זה נראה להם נורמלי. הייתי ראש אופוזיציה ולא הוצאתי את דיבתה של ישראל בעולם".

לאחר שדבריו עוררו סערה, לשכתו של נתניהו הוציאה הבהרה, בה נכתב: "כשראש הממשלה השתמש במילה 'חוברים', הוא התכוון לעובדה שבזמן שראש ממשלת ישראל ייצג את מדינת ישראל בבימת האו"ם יפגינו במקביל לתומכי אש"ף וה-BDS - אזרחים ישראלים - דבר שלא קרה מעולם. יש לקוות שהמפגינים הישראלים ייקחו לפחות כמה דקות להפגין גם נגד אלה ששוללים את זכות קיומה של מדינת ישראל".

Whatsapp Image 2023 09 17 At 2
צעדת המחאה ברחוב רוטשילד | צילום: רויטרס

בהצהרתו בכבש המטוס הוסיף נתניהו: "אני, כראש ממשלה, מופיע לדעתי בפעם ה-12 באו"ם. אני זוכר שהיו הפגנות לטובת ישראל ונגד ישראל. אבל הפעם אנחנו רואים הפגנות נגד ישראל, על ידי אנשים שחוברים לאש"ף, לאיראן ולאחרים. שום דבר כבר לא מפתיע אבל זה לא ימנע ממני לייצג את מדינת ישראל בגאון למען כל אזרחיה".

עוד אמר ראש הממשלה: "בימים אלו גם אפגוש מנהיגים רבים מהעולם, בראשם הנשיא ביידן, שאיתו אדבר בין השאר ובראש ובראשונה על איראן והרחבת מעגל השלום. אני נפגש גם עם קנצלר גרמניה, נשיא אוקראינה, נשיא טורקיה ומנהיגים רבים נוספים מאסיה, אירופה ואפריקה".

"היום העולם רואה, ואני כמובן אדגיש את זה, שאיראן מפרה את כל ההתחייבויות שלה, שהיא משקרת במצח נחושה, שהיא מתכוונת גם לפתח נשק גרעיני וגם להמשיך את התוקפנות שלה באזור. אנחנו ניאבק בשני הדברים הללו גם יחד. שמעתי את האיומים שבאו מאחד מאנשי המשטר האיראני היום, אני מציע לו לא לאיים עלינו. הוא צריך לדעת והמשטר הזה צריך לדעת שאנחנו נגיב בעוצמה בכל תקיפה של אנשינו ושל אזרחינו".

Whatsapp Image 2023 09 17 At 2
צעדת המחאה ברחוב רוטשילד | צילום: רויטרס

יו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ תקף גם הוא: "עובדתית, מי שהפגינו עד היום נגד נציגי הממשלה בחו"ל ובעיקר באו"ם היו שונאי ישראל, בהפגנות שלוו בדגלי אש"ף. כעת הם מובילים לאותה תוצאה - פגיעה במדינת ישראל. המעשה באלקטרז הוא המחשה לכמה קיצונים השנאה הופכת אותם".

כאמור, דבריו של נתניהו עוררו זעם רב בקרב ארגוני המחאה וגורמי אופוזיציה. ראש האופוזיציה יאיר לפיד כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אין אדם שהרס את תדמיתנו בעולם יותר מנתניהו בחודשים האחרונים. אין דבר שמסייע יותר לאיראנים מהמהפיכה המשטרית של ממשלתו. ההאשמות שלו כלפי הפטריוטים של המחאה הן עוד הוכחה לשיבוש חמור בשיקול הדעת ובקריאת המציאות שלו".

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "המתקפה של נתניהו תוך האשמת המפגינים בארה"ב בחבירה לאויבינו, חמורה וראויה לכל גינוי". בהמשך כתב: "גם אם לא מסכימים על דרך הפעולה, מדובר בפטריוטים, אוהבי המדינה. את הנזק האדיר שנתניהו גורם לחברה הישראלית בהתנהלותו, גם אלף נאומים חוצבי להבות באו"ם לא יתקנו. הגיע הזמן לעצור את ההפיכה המשטרית ולעשות סדר בממשלה, במקום להאשים את המפגינים".

מפגינים בתל אביב | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שני גרנות-לובטון, ממובילות המחאה בארה"ב, כתבה: "מתקפה חריפה וגועלית נגד יהדות ארה"ב. ככה מגבירים אנטישמיות. נתניהו מתיר את דמם לא רק של חצי מהישראלים אלא כעת גם של הקהילות היהודיות החשובות ביותר בעולם. ההשוואה לאיראן ולגורמי טרור פסולה ומכוערת. אהבת ישראל היא התנגדות לנתניהו. אלפי ישראלים ויהודים יראו לו כמה הם אוהבים את ישראל".

בארגון אחים לנשק כתבו: "נתניהו לחוץ כי יהדות ארצות הברית לא תיתן לחלום הציוני למות. הם מבינים שנתניהו והממשלה שלו מסכנים את ביטחון המדינה ועצם קיומה והם מבינים שלהיות בעד ישראל זה להיות בעד המחאה".

1640 יוצאי המ״מ (מערך המבצעים המיוחדים) באמ״ן הגיבו גם הם לאמירתו של נתניהו ומסרו: "אחרי שכבר שלח את משרתיו לקרוא לנו פלוגות אס-אה, נאצים, קיני טרור, מוגלה, עכשיו נתניהו מודיע שאנו גם מסייעים לאיראן. כך נראה רודן בפאניקה, שיודע שמיטב לוחמי ישראל איבדו בו אמון באופן טוטאלי. גם ארה״ב יודעת שכבר אין מאחוריו צבא".

Whatsapp Image 2023 09 18 At 0
בנימין ושרה נתניהו בדרכם למטוס לארה''ב | צילום: אבי אוחיון / לע''מ

טרם ההגעה לעצרת האו"ם, ראש הממשלה יבקר בקליפורניה וייפגש עם המיליארדר ובעלי טסלה וטוויטר אילון מאסק. הוא אמר כי "אני אדון איתו על נושא הבינה המלאכותית, וגם אפעל שישקיע בישראל בשנים הקרובות. האיש הזה במידה רבה מפלס את הדרך שתשנה את פני האנושות ותשנה גם את פני מדינת ישראל - ישראל צריכה להיות מובילה בנושא הבינה המלאכותית, וכפי שהפכנו אותה לגורם מוביל בנושא הסייבר, כך נעשה גם בתחום הזה".