החשד נגד ליצמן בפרשת מלכה לייפר: קבלת שוחד

סגן שר הבריאות חשוד שקיבל טובות הנאה ממשיות במטרה להשפיע על חוות הדעת הפסיכיאטרית של הנאשמת בפדופיליה, שתמנע את הסגרתה לאוסטרליה - כך לפי גורמי אכיפת החוק

זמן צפייה: 00:56

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חשוד בקבלת שוחד במסגרת הניסיונות להשפיע לכאורה על חוות דעת פסיכיאטרית שתמנע את הסגרתה של הפדופילית מלכה לייפר לאוסטרליה – כך נודע אמש (חמישי) לחדשות 13 מפי גורמי אכיפת החוק.

כזכור, לפני כחודשיים נחקר ליצמן ביחידת להב 433, בחשד שהשתמש בסמכויותיו בניגוד לחוק ופעל כדי למנוע את הסגרת לייפר לאוסטרליה – שם היא מבוקשת בחשד שביצעה לפחות 74 עבירות מין קשות בקטינות. ליצמן הגיע לחקירה לאחר חקירה סמויה שהחלה לפני מספר חודשים, ומתנהלת בליווי פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. מספר אנשים העובדים בלשכתו נחקרו גם הם.

לעוד כתבות בחדשות 13:

בכירים בעבודה: גבאי החליט להתפטר, יעשה זאת אחרי הפסח

יו"ר ועדת הבחירות: "התוצאות הסופיות יתפרסמו עד חצות"

"מסמך סודי של צבא סוריה: שלושת נעדרי סולטאן יעקוב נקברו יחד"

 מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה
מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה | צילום: חדשות 13

על פי פרסום חדשות 13, ליצמן חשוד שאיים על אנשי המקצוע במשרדו שיפעלו למנוע את הסגרתה לאוסטרליה ושיפוטרו אם לא יעשו זאת. אחת הראיות המרכזיות בתיק היא ציטוט של מקורב של ליצמן, שאמר לאחד העובדים במשרד הבריאות: "תראה מה קרה לד׳, זה יקרה גם לך אם לא תפעל לפי הוראת הרב". במקביל, עדים רבים ובהם אנשי מקצוע מעידים בפני המשטרה על שורה של החלטות בעיתיות למען מקורבי ליצמן.

לפי הפרסום, המשטרה חוקרת את מעורבותו של ליצמן לטובת עבריין מין שמקורב לחסידות גור. על פי החשדות, ליצמן וראש המטה שלו הפעילו לחצים על פסיכיאטר בשם ד"ר משה בירגר בדרישה להכליל את המקורב בתוך קבוצת שיקום של 25 עברייני מין בכלא. תהליך השיקום הוא שלב הכרחי בדרך לזכות בחופשות ושחרור מוקדם מהכלא.

לפי החשדות, נוסף על הלחץ על ד"ר בירגר, דרש ליצמן פרטים על העבריינים שעומדים לפני המקורב ברשימה לקבלה לתהליך השיקום. במהלך החקירה העיד הפסיכיאטר במשטרה. בתגובה לפרסום החדשות 13, נמסר אז מלשכת סגן שר הבריאות: "מדובר בהכפשה שקרית שלא הייתה מעולם. ליצמן לא נוהג להפעיל כל לחצים ומקפיד שלא להתערב לגורמי המקצוע. אין ספק שגם מקרה זה יתברר כעורבא פרח".

כזכור, בכירים בקהילה היהודית באוסטרליה קראו לפטר לאלתר את ליצמן מתפקידו כסגן שר הבריאות בעקבות חקירתו במשטרה. נוסף על כך, הגורמים בקהילה היהודית קוראים להסגיר באופן מיידי את לייפר למשטרת אוסטרליה ולהפסיק את ההליכים שמעכבים זאת.