גרינבלט לחדשות 13: "כפי שישראל שגשגה - גם הפלסטינים יכולים"

בריאיון מירושלים, שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון אמר שתוכנית המאה היא הזדמנות להתקדם, אך הדגיש את חשיבות המו"מ בין הצדדים: "אין לנו כוונה לכפות הסכם שלום, על הצדדים להפגש ביניהם"

זמן צפייה: 05:52

בריאיון ל"חדשות עם יעקב אילון" השיב ג'ייסון גרינבלט, שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון, לטענות כי לא נכון להציג הסכם שלום בין שני צדדים כשאחד מהם לא נוכח: "זו לא הפעם הראשונה שהוצגה תוכנית והרשות הפלסטינית מסרבת לשתף פעולה. מה שעשינו היה לפתח תוכנית פוליטית מקיפה מאוד בת כ-80 עמודים, בשילוב עם תוכנית כלכלית מקיפה מאוד, שמראות לפלסטינים מצב מציאותי שלא מסכן את ישראל, ובו הפלסטינים יכולים לשגשג ולהתפתח, כפי שהישראלים שגשגו והתפתחו במהלך העשורים".

"אנחנו מבינים שהתוכנית נכתבה בצורה שונה מהדברים שהם דרשו ושאפו להשיג", הוסיף גרינבלט, "אבל זו עדיין תוכנית מדהימה עבור העם הפלסטיני. אנחנו מקווים שההנהגה הפלסטינית תקרא היטב את התוכנית ותבין שהם יכולים להמשיך לנסות ולקוות שבאורח פלא יופיע לפניהם משהו שדומה לדברים שהם דרשו, או שהם יכולים להכיר בעובדה שזו הזדמנות מדהימה להתקדם עבור העם שלהם בדרך מציאותית ולנהוג כמנהיגים".

ג'ייסון גרינבלט בריאיון ליעקב אילון
ג'ייסון גרינבלט בריאיון ליעקב אילון | צילום: חדשות 13

בנושא סיפוח השטחים על ידי ישראל אמר כי כולם פועלים ליישם את הסוגייה המורכבת באופן הולם: "הדבר החשוב ביותר הוא שהשארנו שטח אדמה עבור הפלסטינים לתקופה של ארבע שנים כדי שאם הם יתייחסו ברצינות לאחריות, יעבדו למען השגת שלום ובסופו של דבר ישיגו שלום, תהיה אדמה זמינה למדינה פלסטינית".

לדברי גרינבלט, אם יתנהל משא ומתן על בסיס התוכנית ויושג הסכם שלום, תהיה מדינה פלסטינית - "אבל מדינה מוגדרת היטב. לשימוש במונח הפשוט 'פתרון שתי המדינות', יש משמעות אמיתית ולא הייתי אומר שראש ממשלת ישראל או יו"ר כחול-לבן, הסכימו למונח פשוט, פתרון שתי המדינות, ובצדק, כי איש לא באמת יודע מה משמעות המונח".

גרינבלט הדגיש את חשיבות המו"מ והדיאלוג בין שני הצדדים לטובת השגת שלום: "אם הפלסטינים יגיעו לשולחן המשא ומתן, יתנהל משא ומתן בין שני הצדדים. האנשים היחידים שיכולים להביא להסכם שלום הם הישראלים והפלסטינים ובעבודה משותפת. אנחנו, ארה"ב, לא יכולה ליצור הסכם שלום. אין לנו כל כוונה לכפות אותו. שני הצדדים מוכרחים להיפגש ואם הם יסכימו לבצע שינויים בהסכם השלום, אם הם ישתמשו בחזון השלום שלנו כבסיס, זה יהיה תלוי בהם, אם ירצו לשנות אותו. אבל שני הצדדים באמת מוכרחים לשבת יחד כדי לפתור את העניין".

"הפלסטינים ממשיכים לסבול בעצמם מסיבות שונות, לרבות ההנהגה שלהם, במיוחד ההנהגה בעזה, ארגון הטרור שנתמך על ידי איראן, חמאס, והג'יהאד האסלאמי. האם נוכל לעבוד לקראת תקווה ועתיד טוב יותר עבור כולם או לא? הייתי מתמקד פחות בספקנות, למרות שהיא מוצדקת, ויותר בתקווה, אבל זו צריכה להיות תקווה שמבוססת על המציאות עבור כולם".