קושנר: אם הפלסטינים לא מקבלים המפה שהצגנו - שיציעו שינויים

יועצו של נשיא ארה"ב התייחס לתוכנית המאה בריאיון לטלוויזיה הסעודית, והבהיר שעמדת האמריקנים בנוגע לגבולות לא תשתנה. דובר הקרמלין: "היוזמה המדינית של טראמפ סותרת החלטות של האו"ם"

זמן צפייה: 01:12

יועצו של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר, התייחס היום (ראשון) לתוכנית המאה וקרא לפלסטינים להציע חלופות למפה שהציג דונלד טראמפ, אם אינם מרוצים ממנה, אך הבהיר כי עמדת הממשל האמריקני בנוגע לגבולות ישראל שהתקבעו ב-25 השנים האחרונות - לא ישתנו. לכן, עליהם להיות מציאותיים ולעשות ויתורים.

במקביל, דובר הקרמלין טען כי "התוכנית סותרת החלטות של האו"ם". בהודעתו, אמר דובר הממשל במוסקבה כי "רוסיה רואה את התגובה לתוכנית מצד הפלסטינים ואת תגובת מדינות ערביות רבות אשר התייצבו לצד העמדה הפלסטינית בדחיית התוכנית. ברור שזה גורם לחשוב על הסבירות של ביצועה.

לטענת חתנו של טראמפ, בזכות היוזמה המדינית, "ההתנחלויות לא יפונו, ובתמורה ההתרחבות בגדה תופסק". קושנר הוסיף כי תהליך הדיונים עם ישראל לגבי סימון האזורים שיסופחו יימשך כמה חודשים, וציין כי "אם הפלסטינים רוצים לשבת למשא ומתן - ישראל תהיה מוכנה לפשרות". לדבריו, "זו ההזדמנות האחרונה שלנו להקים מדינה פלסטינית".

בריאיון לכלי התקשורת הסעודי "MBC" אמר קושנר כי הוא נפגש עם הרבה ממנהיגי מדינות ערב, וכולם "דאגו מאוד לעם הפלסטיני". הוא הסביר כי המנהיגים רוצים שהפלסטינים יחיו חיים טובים יותר והם דחפו את ארצות הברית שיוציאו את תהליך השלום מהקיפאון שבו הוא נמצא.

"אנחנו לא יכולים להכריח את הפלסטינים לרצות שלום", אמר קושנר. "אבל כל מה שאנחנו יכולים לעשות זו לבנות מסגרת שאם ההנהגה הפלסטינית תרצה בה או שהפלסטינים עצמם ירצו אותה, אז ההצעה הזאת מונחת על השולחן". בנוסף על כך, קושנר נשאל מה יקרה עם הפלסטינים יסרבו להמשיך בתוכנית או לא ירצו להיכנס למשא ומתן, על כך ענה יועצו של טראמפ כי מי שהכי יפסיד מכך יהיו הפלסטינים והמדינות השונות באזור.

בתוך כך, השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט התייחס הלילה להחלטת הליגה הערבית לדחות את היוזמה המדינית, ותקף באופן אישי את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. לדבריו, "הנשיא עבאס מדבר בפני הליגה הערבית ומגנה את התוכנית שנועדה ליצור עתיד מזהיר עבור הפלסטינים - אך איש אינו מדבר על אחת מהבעיות הגדולות של להם - טרור חמאס במימון איראן אשר גורם סבל רב לפלסטינים וישראלים".

Jason Greenblatt, U.s. President Donald Trump's Middle East Envoy, Attends A Reception Hosted By The Orthodox Union In Jerusalem Ahead Of The Opening Of The New U.s. Embassy In Jerusalem
השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט | צילום: רויטרס

כזכור, אתמול נאם אבו מאזן בקהיר מול שרי חוץ ממדינות ערב בליגה הערבית, ושב לגנות את תוכנית המאה שהציג הממשל האמריקני לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בתום הנאומים, שרי החוץ של הליגה הערבית דחו פה אחד את התוכנית: "לא נשתף פעולה עם הממשל האמריקני בביצוע תוכנית השלום. קוראים לקהילה הבין-לאומית לעצור כל פעילות ישראלית לכפות מציאות על הקרקע".

שר החוץ הפלסטיני אף ציין כי אבו מאזן יציג במועצת הביטחון של האו"ם בהמשך החודש תוכנית שלום חלופית - במקום תוכנית טראמפ. "הודענו לישראלים ולאמריקנים כי ישראל ביטלה ההסכמים בעצם", אמר. "אנו מודיעים לכם כי לא יהיה כל קשר עם ישראל וארצות הברית, כולל היחסים הביטחוניים. עליכם הישראלים לשאת באחריות ככוח כובש". עם זאת, הדגיש כי הפלסטינים עדיין מאמינים ביוזמת השלום של הליגה הערבית.