ישראל כץ: "המצלמות בקלפיות נדרשות - לא מבין את ההתנגדות לכך"

שר החוץ התייחס לחוק המצלמות והצהיר כי "מי שלא מעוניין בו רוצה לעודד אנשים מסוימים להצביע, במקום אחרים". עוד טען: "ליברמן המציא סיסמה מאוד קשה נגד החרדים - עכשיו כחול לבן לקחו אותה"

זמן צפייה: 04:07

שר החוץ ישראל כץ התייחס היום (שישי) לסערת חוק המצלמות, והצהיר כי "הצבת המצלמות נדרשת  – צריך לאפשר את זה. אני לא מבין למה מישהו צריך להתנגד לזה, מבחינה פוליטית". את הדברים אמר בריאיון ל"שישי" עם אילה חסון.

כץ הסביר כי "כנראה מי שלא מעוניין בחוק המצלמות רוצה לעודד אנשים מסוימים להצביע על חשבון אחרים, או דברים דומים. טוהר הבחירות הוא אינטרס של כל מי שסומך על בחירת הציבור ואנחנו רוצים שתהיה התאמה בין מה שהציבור רוצה לתוצאות".

עוד תקף שר החוץ את הקמפיין שמובילה כחול לבן, שבו מתנערת המפלגה מהציבור החרדי, והאשים בו את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. "ליברמן המציא סיסמה נגד החרדים - הוא טוען שיפתור את כל הבעיות נגד החרדים בטון מאוד קשה, שבמדינות אחרות היו אפילו קוראים לזה אנטישמיות. כרגע כחול לבן לקחו ממנו את הסיסמה".

עוד בחדשות 13

היועמ"ש הגיש עמדתו על חוק המצלמות: "מניעה משפטית לקידומו"

נתניהו: מי שמתנגד להצבת המצלמות רוצה לגנוב מאיתנו את הבחירות

יו"ר ועדת הבחירות קבע: אסור למפלגות להציב מצלמות בקלפיות

ישראל כץ בריאיון לחדשות 13
ישראל כץ בריאיון לחדשות 13

מוקדם יותר היום שלח היועמ"ש אביחי מנדלבליט מסמך למזכיר הממשלה המפרט את עמדתו לגבי חוק המצלמות שיזמה מפלגת הליכוד, וטען כי "בהגשת הצעת החוק לכנסת בעת הזאת טבוע פגם משפטי היורד לשורשו של עניין ומקיים מניעה משפטית לאישורה". עוד הוסיף היועמ"ש כי "לאור עמדת גורמי המקצוע בדבר הסכנה לניהולם התקין של הליכי הבחירות - לעמדתי ישנה מניעה משפטית לאישור הצעות החוק הנדונה". ביום ראשון מנדלבליט צפוי להגיע לישיבת ממשלה על מנת לתת את עמדתו.

היועמ"ש ציין גם כי נוכח מגבלות לוח הזמנים לא יהיה ניתן לקיים את ההליך הנדרש כדי לתקן את ההצעה כך שתוסר המניעה המשפטית שציין, והוסיף כי "לצד זה מצטרפים פגמים תהליכיים ומהותיים אחרים". כמו כן הדגיש היועמ"ש כי לעמדתו, "אין מניעה ואף רצוי" שהכנסת ה-22 תגבש הסדר בעניין הפעלת מצלמות בקלפיות, אך בהליך חקירה מלא וסדור.

מנדלבליט ונתניהו
מנדלבליט ונתניהו | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לבקשת מפלגת הליכוד להצבת מצלמות בקלפיות, זאת לאחר שביום שני האחרון הבקשה נפסלה בוועדת הבחירות. "רק מי שרוצה לגנוב בחירות מתנגד להצבת מצלמות", אמר טרם המראתו מביקור מדיני בלונדון לישראל.

"מה שמטריד אותי עכשיו זה שמנסים לגנוב את הבחירות", אמר נתניהו, "זה לא מקרי שבני גנץ ולפיד שכבר הודיעו על כוונתם ללכת לממשלת שמאל עם טיבי ועודה. הם מתנגדים להצבת מצלמות כי הם רוצים לגנוב את הבחירות ושהליכוד יפסיד.  הצבת מצלמות מונעת גניבת בחירות. במדינת ישראל יש מצלמות בכל מקום, כמו לדוגמא בגני ילדים. יש מספיק זמן לחקיקה".