הקרמלין על בקשת החנינה של יששכר: "פוטין יקבל החלטה בקרוב"

הממשל הרוסי הודיע כי קיבל את בקשתה של הישראלית המרצה עונש מאסר, וכי "ההליכים החוקיים בנושא מבוצעים כעת". מאוחר יותר תתכנס ועדה שתדון בבקשת החנינה

זמן צפייה: 00:20

הקרמלין אישר היום (שני) שקיבל את בקשת החנינה של נעמה יששכר המרצה עונש מאסר בכלא הרוסי. "ההליכים החוקיים בנושא מבוצעים כעת, כדי שבזמן הקרוב הנשיא פוטין יוכל לקבל החלטה", נמסר. מאוחר יותר צפויה להתכנס ועדה שתדון בבקשת החנינה שהוגשה על ידי עורכי דינה של יששכר.

אתמול הגישו עורכי דינה של יששכר בקשת חנינה רשמית לפוטין, לאחר שזה הבהיר שעליה לעשות זאת על מנת שהוא יוכל לקבל החלטה בנוגע לשחרורה. בבקשה נכתב כי "נעמה, משפחתה ועורכי דינה מקווים שנשיא רוסיה יאמץ במהירות, בהתאם לסמכותו, החלטה בנוגע לחנינה ושחרור של נעמה".

נעמה יששכר
נעמה יששכר בדיון בערעורה בביהמ''ש במוסקבה | צילום: חדשות 13

ביום שישי, יפה יששכר, אמה של נעמה, סיפרה בריאיון ל"שישי עם אילה חסון" על הפגישה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. "אמרו לי שהוא איש קר, שאולי הוא לא יסתכל לי בעיניים, אבל הוא היה מאוד אנושי", אמרה. "הוא לחץ לי את היד, החזקתי אותו עם היד השנייה – שלא יברח".

"אמרתי לו שאני מתחננת ומתפללת שישחרר אותה, ושאני מתגעגעת אליה", המשיכה. "הוא אמר לי בעצמו בשיחה 'אני מודה שבתי המשפט פעלו בחומרה יתרה, היא קיבלה יותר מדי שנים'".

יששכר התייחסה גם לעיתוי סיומה הצפוי של הפרשה, שבועות ספורים לפני הבחירות. לדבריה, לא הרגישה כי ראש הממשלה פועל בציניות. "מר נתניהו לקח את זה אישית, הייתה לי שיחה איתו", אמרה. "ראש המל"ל, מאיר בן שבת תמיד ענה לי לטלפון ועדכן אותי. גם שרה מאוד רצתה להחזיר אותה, וכשהיו לי כמה דקות היא הרגיעה אותי והחזיקה לי את היד, לפני הפגישה. אמרה לי 'יפה היא תחזור'".

יפה יששכר לוחצת את ידו של פוטין לאחר הצהרתו
יפה יששכר לוחצת את ידו של פוטין לאחר הצהרתו | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר באותו יום שוחחה יפה עם בתה, והסבירה לה את הליך החנינה. "הייתה כנראה אי הבנה. עורך הדין ונציג זכויות האדם דיברו ברוסית, והיא לא הבינה על מה הם מדברים", אמרה. "היא אמרה שהיא מבולבלת ושהיא לא יודעת מה לעשות. אמרתי לה שהיא חייבת לחתום על החנינה, כי זה מה שישחרר אותה. ברגע שהיא תחתום על הבקשה – הכדור יעבור אליהם".

דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, התייחס לנושא, ואמר כי חנינתה של יששכר מתעכבת, כיוון שהיא לא הוגשה רשמית. פסקוב אמר כי כל עוד לא יוגשו המסמכים הרשמיים שבהם תבקש נעמה מהנשיא פוטין לחון אותה - לא ניתן יהיה לדון בבקשה. ברוסיה אמרו גם כי הנציבה לזכויות אדם ברוסיה תהיה מוכנה לסייע לנעמה בהגשת בקשה לחנינה או לשחרור מוקדם.