"קפץ הגן המזרחי": רה"מ בנימין נתניהו התנצל

חברי כנסת מימין ומשמאל תקפו בחריפות את נתניהו, שאמר אתמול לשר כחלון כי דרישתו לדחות את הפעלת התאגיד נבעה מה"גן המזרחי" שלו. הבוקר התנצל ראש הממשלה

נתניהו חוגג מימונה. ארכיון

יממה לאחר פרסום דבריו של נתניהו על "הגן המזרחי שקפץ לו", ראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר בו: "מתנצל על אמירתי אתמול. לא הייתה לי כוונה לפגוע באיש. אני מחובר בנימי נפשי לכל עדות ישראל ומוקיר את תרומתן הכבירה למורשת עמנו ולבניין ארצנו", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישיבת ראשי הקואליציה שהתקיימה אתמול (חמישי) שאל שר האוצר משה כחלון את ראש הממשלה נתניהו מדוע ביקש אתמול לדחות את הקמת התאגיד, אחרי שהשניים סיכמו שהתאגיד יעלה. נתניהו השיב: "קפץ לי הגן המזרחי".

דבריו של נתניהו שפורסמו על ידי כתבנו עמית סגל עוררו סערה במערכת הפוליטית. הבוקר כתב יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג לנתניהו: "קפץ לך הגן המזרחי ביבי? התבלבלת! זה הגן האופורטוניסטי והמתנשא שרואה במזרחים, פריפריה, עובדי רשות השידור ומדינה שלמה ככלי בדרך לעוד קדנציה".

אפילו ח"כ אורן חזן, חבר מפלגתו, קרא לראש הממשלה נתניהו להתנצל על הדברים שאמר: "אדוני רה"מ, קפץ לך 'הגן המזרחי?!'", צייץ ח"כ חזן. "אם באמת היה לך אחד כזה - לא היית פוגע בו... אני מבקש ממך להתנצל!".

גם ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני דרש את התנצלותו של ראש הממשלה לדברים. "מתבייש בראש הממשלה שלי שזה מה שהוא חושב עלינו ויותר מתבייש בחבורת האפסים השתקנים שמקיפה אותו".

דרש התנצלות. חזן
דרש התנצלות. חזן | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת מתח אף הוא ביקורת על שתיקת הח"כים. "מעריך את האיפוק של המזרחיים שחושבים בטח שזה גשם ולא יריקה גזענית בפרצוף", צייץ.

חברי כנסת אחרים תקפו את שתיקתה של השרה מירי רגב, שמיהרה בעבר לתקוף את יאיר גרבוז על דבריו הגזעניים נגד מזרחיים. "10 דקות אחרי נאום גרבוז הוציאה מירי רגב בצדק גינוי על התנשאות", אמר ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני. "שעות מאמירתו הפטרונית והדוחה של נתניהו על מזרחיים ושתיקתה רועמת".

שותקת. מירי רגב
שותקת. מירי רגב | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"לא ה'גן' המזרחי, קפץ לו", הצטרפה ח"כ סתיו שפיר ממפלגתו. "זה הגן האליטיסטי המתנשא של ראש ממשלה מנותק ששכח מזמן מה זה להיות ישראלי. ולמה מירי רגב שותקת, עדיין בגיבושון?".

לא רק פוליטיקאים גינו את דבריו של נתניהו. נידאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות אמר כי "האמירה של נתניהו על 'הגן המזרחי' מבישה, מכיוון שהיא תוצאה של הלך רוח שמייחס למזרחים תכונות של כעס ואלימות. ההתנצלות של ראש הממשלה נתניהו מחוייבת המציאות, אבל חשוב ממנה, על נתניהו לנסות לאמץ לעצמו תפיסת עולם שלא מייחסת לאנשים תכונות כאלו או אחרות בהתאם למוצאם".

[brightcove_iframe video_id='bibi_vtr2_n20170315_v1' autoplay='1' credit='' desc='' kid='' duration=''']