יו"ר העבודה גבאי נגד ח"כ לפיד: "ניסיון רע זה לא דבר טוב"

אחרי הריאיון, גבאי תוקף בחזרה: בתכנית "דקלסגל" אמר הבוקר יו"ר העבודה הטרי כי הוא "לא מבין את מי שבמקום לתקוף את נתניהו על הצוללות והחקירות תוקף את חבריו לאופוזיציה"

מחליפים מהלומות. לפיד וגבאי
מחליפים מהלומות. לפיד וגבאי | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, רויטרס

גבאי נגד לפיד: לאחר שיו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף אתמול (רביעי) את יו"ר העבודה הנבחר אבי גבאי והאשים אותו בחוסר ניסיון ובכך גם בחוסר התאמה להנהגת המדינה, גבאי עולה למתקפה ומשיב אש. "זה באמת מוזר שביום שמתפוצצת פרשת הצוללות, כשעו"ד של רה"מ ומנכ"ל משרד התקשורת נמצאים בחקירות, לפיד מגיע לאולפן והדבר היחידי שהוא מוצא לעשות זה לתקוף את האופוזיציה", האשים גבאי בריאיון לגלי צה"ל. "אני שואל את עצמי אם האנשים האלה רוצים להחליף את הממשלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שאמר בתכנית "דקלסגל", טען גבאי כי "לפיד דיבר על כך שהיה בקבינט המדיני-ביטחוני במהלך מבצע 'צוק איתן'. שנזכור שצוק איתן, לפי דוח המבקר, לא הייתה המלחמה הכי מוצלחת של מדינת ישראל. זה לא היה הקבינט של מלחמת ששת הימים, אז ניסיון רע זה לא בדיוק דבר שאנחנו רוצים לקבל".

לדברי גבאי, חוסר ניסיונו הצבאי לא אמור להשפיע יותר מדי מכיוון שמי שמגיע לתפקיד ראש ממשלה נשען על מערכת ביטחונית איכותית ומקצועית ונעזר בה. "רוב ההחלטות מתקבלות על-פי המלצות של הדרגים הביטחוניים", הסביר. "לקבל החלטות אני יודע ובאתי לתפקידים האלה עם יותר ניסיון חיים בניהול מיאיר לפיד. כשהוא תוקף אותי על ניסיון זה קצת מוזר".

''לקבל החלטות אני יודע''. גבאי
''לקבל החלטות אני יודע''. גבאי | צילום: רויטרס

בהמשך התייחס גבאי לתוצאות סקר חדשות 2 מהשבוע לפיהם העבודה עוקפת לראשונה זה תקופה את יש עתיד במספר המנדטים. "יש פה תופעה", המשיך גבאי. "המצביעים שהצביעו למחנה הציוני ובסקרים עד השבוע שעבר אמרו שיצביעו ליש עתיד, חוזרים".

כשנשאל לגבי עמדותיו והאם מוכן להגדיר את עצמו איש שמאל, השיב גבאי כי "אני לא אוהב הגדרות. כששואלים אותי לגבי מספר נושאים, למשל ביטחון, מדיניות כלכלית ורווחה - העמדות שלי נטועות בשמאל. אתם חושבים שעם ישראל מצביע לפי שמאל או ימין. זה לא המצב. עם ישראל מצביע לפי מנהיגות".

[brightcove_iframe video_id='20lapid_vtr2_n20170712_v1' autoplay='0' credit='צפו בריאיון המלא עם לפיד מאתמול' desc='' kid='' duration=''']

לפיד: "גבאי לא יודע איך נראה קבינט. אני יודע"

אתמול התראיין לפיד במהדורה המרכזית וחשף כי העיד בשבוע שעבר במשרדי המשטרה על פרשת הצוללות וכלי השיט ("תיק 3000"). לפיד הצהיר כי "זו ללא ספק פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה - כסף של מערכת הביטחון יצא מישראל ועבר לחשבון סודי לגרמניה, משם נכנס לכיס הפרטי של עורך דינו וחברו הטוב של אש הממשלה מבלי ששר הביטחון מודע. אני לא יודע איך ראש הממשלה לא ידע".

"ניהלתי משא ומתן עם גרמניה, כשהם יודעים כל הזמן שעורך הדין של נתניהו הוא זה שנותן את הטון", המשיך לפיד. "אני לא יודע איך כולם נשארים בתפקידים שלהם. יום אחד גילה שר הבטחון שיש כוונה למכור צוללות למצרים ואז פנו אליהם - והם אמרו שראש הממשלה אישר, מבלי שכולם יודעים. קומבינת הצוללות זו קומבינה של שחיתות".

בריאיון התייחס לפיד גם לצלילה שלו בסקרים האחרונים. "היה לי יום לא טוב, זה לא משמח אף אחד", הודה. "בפוליטיקה למדתי שנפלתי וקמתי, כולם הספידו אותנו וזה מה שלמדתי. אצא מזה בעבודה קשה. אני מסתכל על המדינה המדינה צריכה: ראש הממשלה יודע לנהל מדינה, אבל לא אכפת לו מניצולי שואה; גבאי הוא סימפטי, אבל הוא לא יודע איך נראה קבינט. אני יודע, ואכפת לי".

סקר חדשות 2: גבאי עוקף את לפיד

ביום שלישי השבוע התפרסם סקר מיוחד של חדשות 2 שמראה כי לבחירתו של אבי גבאי לראשות העבודה השפעה מיידית על מצב המנדטים במפה הפוליטית. הסקר חושף זינוק ניכר של מפלגת העבודה, לעומת הסקר שערכנו בשבוע שעבר, שחולפת על פני יש עתיד.

סקר המנדטים של חדשות 2
סקר המנדטים של חדשות 2

על-פי הסקר, העבודה בראשות גבאי מזנקת לכדי 20 מנדטים (לעומת 14 מנדטים בסקר הקודם) - אל מול 25 מנדטים של הליכוד (28 בסקר הקודם). ההתחזקות של העבודה מגיעה למול ירידה של יש עתיד שיורדת ל-18 מנדטים (21 בסקר הקודם), ואילו מפלגת הבית היהודי מתחזקת ועולה ל-13 מנדטים (9 בסקר הקודם).

גם בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה נרשמה הפתעה עם צירופו של אבי גבאי למשוואה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מוסיף לזכות בשיעור הגבוה ביותר עם 34 אחוזים. פעם נוספת נרשמה הפתעה מכיוונו של גבאי שזוכה ל-13 אחוזים, לעומת יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שזוכה ל-12 אחוזים. במקום הרביעי בסקר מגיע יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שזוכה ל-6 אחוזים בלבד.

מי מתאים יותר לראשות הממשלה?
מי מתאים יותר לראשות הממשלה?