שומרים על הילדים ומונעים תאונות

מדי שנה נפגעים בישראל ילדים רבים כתוצאה מתאונות המתרחשות בבית ואף מקרים שמגיעים לכדי מוות. לרגל שבוע המודעות לבטיחות הילד, כמה עצות לשמירה על בריאות ילדכם ומניעת תאונות • מדריך

ילדים באינטראקציה
ילדים באינטראקציה | צילום: Shutterstock

רוב תאונות הילדים מתרחשות כשאין מבוגר בסביבה ובהיעדר השגחה. הן עלולות לקרות כהרף עין, אך הנזק הפיזי, הפסיכולוגי והכלכלי שגורמות תאונות לילדים ולבני משפחותיהם עלול להיות גדול מאוד ואף בלתי הפיך.

לפי דו"ח לאומי של ארגון "בטרם", מדינת ישראל ממוקמת במקום ה-21 בארגון ה-OECD, במניעת תמותה מהיפגעות לא מכוונת. עם זאת, זיהוי והבנת הסיכונים האפשריים לתאונות בבית יאפשרו לכם לנקוט כמה אמצעי בטיחות בסיסיים שיעזרו לכם לשמור על ילדיכם:

תינוקות עד גיל שנה

בשנה הראשונה לחיי התינוק הוא גם הפגיע ביותר. הוא עדיין לא יכול לבטא את צרכיו ותלוי לחלוטין בהוריו, על מנת לשמור על בטחונו ובטיחותו. שינה בטוחה תלויה בסביבה בטוחה במיטת התינוק. יש להשכיב על הגב ולהרחיק שרוכים וחפצים רכים כמו כריות ובובות העלולים לגרום לחנק.

נפילות מגובה הן הגורם העיקרי לפגיעות ואשפוזים. לכן לא משאירים תינוק לבד אפילו לרגע, הוא יכול להפתיע ולהתהפך. לא על עמדת החתלה, או מיטת הורים. חוגרים אותו בטרמפולינה או בכיסא אוכל. לא עולים במדרגות נעות עם תינוק בעגלה. מאבזרים את הבית באמצעי בטיחות לסגירת חלונות, מגירות ומעקות.

דלי הצבע אליו נפלה הפעוטה
דלי צבע שאליו נפלה פעוטה בנגב ונפטרה

תינוק שנמצא ליד אש או ליד חפצים חמים כמו תנור, רדיאטור, מגהץ, מייבש שיער ונורות חשמל עלול להיכוות. הניחו משקאות חמים הרחק מהישג ידו של התינוק. זכרו, מים חמים עלולים לגרום לכוויה אפילו 30 דקות לאחר שרתחו. בנוסף, לפני שאתם רוחצים את התינוק, חשוב לבדוק שהמים אינם חמים מדי. שיטה טובה היא לטבול את המרפק במים - אם יש תחושה שהם חמים, הם עלולים לגרום לתינוק כוויה. כאשר אתם ממלאים אמבטיה, פתחו קודם את המים הקרים ולאחר מכן הוסיפו את המים החמים, כך שאם התינוק יחליק למים לא ייגרם לו נזק.

לתינוק יש אינסטינקט טבעי למצוץ כל מה שבא במגע עם פיו. חומרי ניקוי ביתיים רבים עלולים להיות רעילים ויש להרחיקם מהישג ידם של התינוקות, שקיבתם רגישה מאוד. גם כאשר אתם מנקים את בקבוק התינוק, יש להקפיד שלא יבוא במגע עם חומרים רעילים. יש לפקח על אחים ואחיות גדולים לבל יתנו להם בטעות חומרים רעילים.

תינוקות עלולים לטבוע גם במים רדודים. בקרבת מים- לא משאירים תינוק לבד, אפילו לרגע. באמבטיה מכינים מראש אמצעי בטיחות להחזקת התינוק, מכינים מראש את כל האביזרים הנדרשים לרחצה. מחזיקים את התינוק בכל זמן הרחצה. בריכה, דלי וגיגית מרוקנים בסוף כל שימוש. בריכה ביתית, יש לגדר ולנעול בכל זמן.

ילדים מגיל שנה עד 4

ילדים בטווח הגילאים של שנה עד 4 שנים נעים במהירות רבה ולפיכך עלולים להיפגע תוך שניות. ככל שהילדים גדלים, הם הופכים ליותר סקרנים והרפתקניים ועולה גם הסיכון שייחבלו.

ילדים נמשכים לסביבת מים. יש להשגיח עליהם בכל עת.  הם נוטים ליפול למים כשהראש מקדים את הגוף, כשהפה והאף מכוסים במים הם אינם יכולים להתרומם ועלולים לטבוע, גם במים רדודים. מומלץ להכין את הילדים להסתגלות למים כהכנה למיומנויות שחיה. רצוי לעודד לשכב במים על הגב ועל הבטן, בהשגחה הורית.

התקינו בביתכם גלאי עשן וערכו להם בדיקה תקופתית. הרחיקו מילדים מצתים וגפרורים. חשוב להסביר לילדים מה לעשות במקרה של שריפה. באופן כללי, כדאי להרחיק ילדים מהמטבח. הניחו כוסות שתייה חמה הרחק מהישג היד של הילדים. התאימו חוטי חשמל קצרים לאביזרים כמו קומקום חשמלי או תנור. ככל שניתן, השתמשו בכירות הפנימיות במטבח והרחיקו את ידיות הסיר מהקצה. בשעת הרחצה, יש לבדוק תמיד את טמפרטורת המים, לפני שהילדים נכנסים לאמבטיה או למקלחת, כדי למנוע צריבה או כוויה. כאשר הם מתבגרים, יש ללמד אותם לבדוק את חום המים בעצמם.

כדי להקטין את הסיכון להרעלה יש לאחסן מוצרים כמו כימיקלים, תרופות, אלכוהול ומוצרי קוסמטיקה עם מכסה, רצוי בארון נעול.

עוד כמה עצות טובות

אתם יכולים למנוע מעצמכם מתח רב על-ידי יצירת "בית בטוח לילדים", ולמגן את סביבתם הביתית. סביבה כזו תאפשר להם לחקור בחופשיות דברים ותצמצם את הדאגות והאיסורים מצדכם.

התקינו סורגים בחלונות או השתמשו באביזרי בטיחות שמגבילים את פתיחת החלון ל-10 ס"מ בלבד. הקפידו לעשות זאת בכל החלונות בבית, במיוחד באלו שבחדרי הילדים. הרחיקו מהחלון רהיטים כמו מיטות, ספות וכיסאות, כדי למנוע טיפוס ונפילה.

התקינו מנעולים על ארונות נמוכים, ודאו ששקעי החשמל מכוסים ושהכבלים החשמליים מוצמדים לקיר וחבויים. למדו את ילדכם מה ההבדל בין מכשיר חשמלי הניזון מסוללה (פחות מסוכן) ובין מכשיר חשמלי הניזון מזרם החשמל. ילדים קטנים יכולים לכווץ את גופם עד כדי שיוכלו להידחק למרווחים צרים, אולם כשהם עושים זאת הם עלולים להילכד. בדקו את המרווחים במעקות, ואם ניתן, כסו אותם.

אנדרה הורביץ
אנדרה הורביץ | צילום: מכבי שירותי בריאות

הרחיקו מהילדים כל מוצר שביר או מסוכן. שמרו סכינים, מספריים, סכיני גילוח, מוצרי תפירה וכלי עבודה במקום גבוה או נעול. כסו את קצוות החדים של רהיטים בעזרת מגיני בטיחות.

אנדרה הורביץ היא מנהלת קידום בריאות במחוז צפון של מכבי שירותי בריאות

רוצים לכתוב למדור הדעות באתר חדשות 13? שלחו לנו למייל: opinion13news@gmail.com