עומסי תנועה: שיירות ארוכות של מחאת המגזר הערבי

במגזר הערבי לוקחים את המחאה נגד מדיניות הריסת הבתים צעד אחד נוסף קדימה

השיירות עושות את דרכן לירושלים

עשרות כלי רכב יצאו הבוקר (שני) מצומת שוקת שבדרום ומקלנסוואה שבמרכז לכיוון ירושלים, במסגרת מחאת המגזר הערבי נגד מדיניות הריסת הבתים. בעקבות האירועים האלימים בנגב לאחר הפינוי באום אל-חיראן, הודיעו מארגני המחאה על ההפגנה המתוכננת. בעקבות המחאה נוצרו עומסי תנועה כבדים בכביש 6 ובכביש 1 לכיוון ירושלים. "אין לכפות פתרון על התושבים", קראו המארגנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיירות החלו לעשות את דרכן לירושלים, אז התכוונו המפגינים להקים אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה. אך זמן קצר לאחר שיצאו לדרך עצרה המשטרה את השיירות, דבר שהוביל לעומסים כבדים בכביש 6 לדרום ממחלף חורשים וכן בכביש 1 ממחלף ענבה למחלף לטרון. המשטרה ממליצה לציבור הנהגים לבחור בדרכים חלופיות.

השיירה שיצאה מצומת שוקן
השיירה שיצאה מצומת שוקן

"אנו מוחים על כך שהמדינה אינה מגיעה לפתרון המקובל על שני הצדדים והתוצאה היא הקונפליקטים מתמשכים עם הקהילה אשר לאחרונה ראינו את התוצאות הקטלניות", אמרו מארגני המחאה. "על המדינה להגיע לפתרון מוסכם עם הקהילה ולא לכפות על פתרונות שאינם מקובלים על התושבים".

בשיירת המחאה לקחו חלק בכירים במגזר הערבי וכן חברי כנסת מהרשימה המשותפת. "זהו צעד נוסף בשרשרת מחאות", אמר ח"כ אחמד טיבי. "זו מחאה נגד הריסות הבתים, הריגתו של יעקוב אבו אלקיעאן וההסתה המתמשכת של השר ארדן וצמרת המשטרה ונתניהו נגד הציבור הערבי".

"אנחנו נוהרים ברכבים שלנו כדי לעצור את השנאה וההסתה, אנחנו נעים בהמונינו כדי לדרוש הכרה בכפרים הלא מוכרים ולעצור את ההריסות ולדרוש הסדרה והרחבה..אנחנו נוהרים כדי לשחרר את גופתו של הקורבן יעקוב אבו אלקיעאן, גם לנו מגיע".

לדברים הצטרף גם ח"כ ג'מאל זחאלקה: "הציבור שלנו לא יירגע ולא ישתוק עד הפסקה מוחלטת של ההריסה ומתן תוכניות מתאר מתאימות ליישובים הערבים. יש מצוקת דיור והממשלה במקום לבנות הורסת".

מלבד שיירת המחאה, במגזר הערבי הכריזו על שביתת מחאה חד יומית ועל שלושה ימי אבל בעקבות האירועים באל-חיראן. ביום שבת אף הגיעו כ-20 אלף מפגינים לוואדי ערה ודחו את הטענות כי דריסת השוטר במהלך העימותים ביישוב הבדואי הייתה מכוונת.

"לא נכנע למדיניות ההסתה"

המפגינים קראו לשר לביטחון פנים ארדן ולמפכ"ל המשטרה אלשיך להתפטר. "לא נכנע למדינות ההריסה וההסתה", אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת). "הציבור הערבי מאוחד מאחורי הנהגתו הדורשת את התפטרותו או פיטוריו של השר ארדן והמפכ"ל אלשיך האחראים למסע השיסוי, ההכפשה וההאשמות השקריות נגד הקורבן יעקוב אבו אלקיעאן ונגד הציבור הערבי".

העימותים בדרום לאחר הריסת הבתים (רויטרס)
העימותים בדרום לאחר הריסת הבתים (רויטרס)

בתוך כך, פורום המועצות הדרוזיות והצ'רקסיות שלח מכתב לשר האוצר משה כחלון בו הם קוראים לו להקים ועדה חלופית לוועדת התכנון והבנייה במחוז חיפה ומחוז צפון , שתסדיר את הבנייה ביישובים הדרוזיים.

וג'יה כיוף, ראש מועצת עוספייה, אמר לחדשות 2 Online: "אנחנו לא נעמוד בשקט, הגיע הזמן שהמשלה תשמע את הקולות שלנו. כמו שמסדרים את הבנייה ביישובים יהודיים הגיע הזמן שיסדרו את הבנייה אצלנו".

המחאות החלו בעקבות הריסת המבנים הלא חוקיים ביישוב הבדואי אום אל-חיראן. כוחות הביטחון פעלו בשבוע שעבר ביישוב כשג'יפ בו נהג אבו אל-קיעאן הגיח ונסע במהירות לעבר קבוצת שוטרים ביישוב, ודרס למוות את רס"ב ארז לוי ז"ל. בתיעוד הדריסה ניתן לשמוע צפירות רכב ארוכות וצעקות "אתם הורגים אנשים", ובמקביל ניתן להבחין בשוטרים רצים עם נשקים שלופים לעבר המכונית. ברקע נשמעים אף קולות ירי. בתיעוד נוסף שפרסמה המשטרה נראים הירי והדריסה מהאוויר.

בהכנת הכתבה השתתפו תמיר סטיינמן, פוראת נסאר וירון אברהם.