בנו של אורי זוהר נפרד: "הוא לימד אותנו לראות את החארטה"

הרב אורי זוהר, מגדולי אנשי הקולנוע בישראל, יובא היום למנוחות בירושלים. בנו איתמר סיפר עליו מחוץ לביתו ברחוב זיכרון יעקב בעיר: "הוא חי חיים טובים ומילא את העולם בהבנה וברוח. אהבו אותו כי הוא היה ספוג בנכון ובאמת"

זמן צפייה: 04:01

בירושלים נערכים להלווייתו של הרב אורי זוהר, אחד הדמויות הבולטות ביותר בתרבות הישראלית בכלל ובקולנוע הישראלי בפרט, שהלך לעולמו היום (חמישי) והוא בן 86 במותו. ההלווייה תתקיים אחר הצהריים בשעה 16:00 בבית העלמין גבעת שאול בבירה.

מחוץ לביתו ברחוב זיכרון יעקב בעיר התאספו בני משפחה וחברים. הבן איתמר יצא לעיתונאים ומירר בבכי. "אני מתגעגע אליו ואני שבור. אני מטורף עליו. הוא החיים שלי", סיפר איתמר. "אנשים ראו מישהו שספוג בדבר אחד – בנכון ובאמת. אנשים לא יכולים לעמוד בפני דבר כזה ובגלל זה אהבו אותו, גם בעולם החרדי וגם בעולם החילוני.

בית אורי זוהר ירושלים
בני משפחה אבלים על מותו של אורי זוהר

עוד סיפר הבן: "הוא אדם שצחק בפנים לכל מה שמכיל חומר, לכל מה שיש לו עובי. הוא חי חיים טובים והוא מילא את העולם בהבנה וברוח. אני עצוב כל כך. עצם זה שבעולם שאתם חיים בו קשה להבין מה אני אומר. ההספד עליו הוא שהחושך הוא כל כך גדול והוא בלתי נסבל שמה שיש לו עובי – זה רק חרטה. האיש הזה לימד אותנו לראות אותנו את החרטה שאתם רודפים אחריו כל כך".

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד: "יוצר גדול, ממעצבי הקולנוע הישראלי, שתרם תרומה חשובה לנכסיה התרבותיים והרוחניים של מדינת ישראל לא תשכח". ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר על זוהר: " אורי היה חלק בלתי נפרד מהישראליות על כל גווניה, צבר שורשי וקוצני עם עולם רוח ענק ולב יהודי פועם. גדול במשחק, גדול בתרבות וגדול בתורה. תלמיד חכם שקירב לבבות בדרכי נועם".

אורי זוהר
אורי זוהר | צילום: אביר סולטן, פלאש 90

זוהר נולד בתל אביב בשנת 1935, ונחשב לאחד מראשוני הסטנדאפיסטים בישראל. סרטו העלילתי הראשון היה "חור בלבנה" משנת 1964. מאוחר יותר, בשנות ה-70, יחד עם "חבורת לול", בה היה חבר גם אריק איינשטיין, ביים זוהר כמה מסרטי הקאלט הישראלים, בהם "מציצים", "עיניים גדולות" ו"הצילו את המציל".

בשנת 1976 הוחלט להעניק לזוהר את פרס ישראל בתחום הקולנוע, אך הוא סירב לקבלו בהפגנת אי-סולידריות עם הממסד. בשנת 1977 החל זוהר תהליך חזרה בתשובה, ופרש זוהר סופית מעולם הבידור. שירו הנודע של אריק איינשטיין, "הוא חזר בתשובה", נכתב על אובדנו של זוהר. הוא עבר לישיבת "אור שמח", ולאחר מכן למד גם בישיבת "אדרת אליהו" ואף העביר בה שיעורים.

ניסיונו הקולנועי בא לאחר חזרתו בתשובה לידי ביטוי בבימוי תשדירי הבחירות של מפלגת ש"ס, ובסוף שנות ה-90 הגיש זוהר תוכנית בידור ואירוח בערוץ 1 של רשות השידור.