"סוף סוף נשב יחד בליל הסדר": הורי חיילים בודדים הוטסו לארץ

הסוכנות היהודית, קרן מיראז' ישראל ומשרד העלייה והקליטה הטיסו לארץ בני משפחה של חיילים עולים בודדים ששירתו במילואים מ-7 באוקטובר - לליל סדר משותף תחת הכותרת "ביחד בסדר". גמליאל (28), שנלחם בעזה לצד אחיו, ישהה בחג עם משפחתו שהוטסה מפריז - לראשונה זה שש שנים: "שבועות שלמים לא היינו בקשר"

החיילים ובני משפחותיהם, תוכנית "כנפיים"
החיילים ובני משפחותיהם, תוכנית "כנפיים" | צילום: אוליביה פיטוסי, הסוכנות היהודית

בעיצומה של המלחמה, במבצע מורכב וחוצה יבשות, הטיסו הסוכנות היהודית, קרן מיראז' ישראל ומשרד העלייה והקליטה, בני משפחה של חיילים עולים בודדים ששירתו במילואים מ-7 באוקטובר - לליל סדר משותף תחת הכותרת "ביחד בסדר".  היום (חמישי) השתתפו החיילים ובני משפחותיהם באירוע הוקרה בירושלים על תרומתם במלחמה, וביום שני הקרוב יחגגו ליל סדר משותף בתל אביב, ביוזמה של תוכנית "כנפיים", העוסקת בליווי חיילים עולים בודדים. העולים מברזיל, צרפת, ארה"ב, אוקראינה ובלגיה, עלו לבדם לישראל בשנים האחרונות מתחושת שליחות. הם למדו בארץ, הקימו חיים עצמאיים, התגייסו לשירות צבאי ואף לחמו כאמור במערך המילואים במלחמה - כשמשפחותיהם נותרו מעבר לים.

בין העולים נמצא גמליאל, בן 28, שנלחם 160 ימים בעזה, כשבמקביל אחיו לחם גם כן ברצועה. ליל הסדר הקרוב עם שני הוריהם שהובאו במיוחד מפריז יהיה מפגש משפחתי ראשון שלהם מזה שש שנים. "להורים שלי היו חמישה חודשים לא קלים בלשון המעטה", מספר גמליאל. "עם שני בנים שמשרתים בלב עזה, שבועות שלמים לא היינו בקשר איתם. אנחנו מדברים המון על המצב בישראל ועל המצב בפריז ועכשיו סוף סוף נשב יחד פנים אל פנים".

החיילים ובני המשפחות שהועלו לארץ
החיילים ובני המשפחות שהועלו לארץ | צילום: אוליביה פיטוסי, הסוכנות היהודית

האיחוד המרגש בין החיילים לבין בני משפחותיהם אשר הוטסו ביממה האחרונה לישראל, נערך במסגרת תכנית ״כנפיים״ שמופעלת על ידי הסוכנות היהודית, קרן מיראז׳ ישראל ומשרד העלייה והקליטה - אשר מלווה מדי שנה אלפי עולים בודדים לקראת הגיוס, במהלך השירות הצבאי ועד כחמש שנים לאחר שחרורם מצה"ל. בכל שנה משרתים בצה"ל כ-3000 חיילות וחיילים עולים בודדים בסדיר ובמילואים. במהלך מלחמת חרבות ברזל תכנית "כנפיים" ליוותה את החיילות והחיילים הבודדים והעניקה להם תמיכה וסיוע במגוון תחומים על פי הצרכים השונים.

שר העלייה והקליטה, אופיר סופר, אמר: "הצדעתי היום בהתרגשות גדולה ללוחמים הבודדים ומשפחותיהם שהגיעו מכל רחבי העולם. הם הגיעו ארצה למען עם ישראל והוכיחו סולידריות, רעות וציונות בימים הקשים והמאתגרים. העובדה שבימים אלה, הגיבורים מהתפוצות עזבו את ביתם, לימודים, משפחה ועבודה בשביל להגיע ולהלחם במדי צה״ל מסמלת את החיבור המרגש שלהם לנחישות ולמסירות הנפש של העם היהודי לדורותיו. אני מבקש להודות להורים הנפלאים ששלחו את ילדיהם למלחמה על הארץ שלנו ובעיקר הנחילו להם את הערכים הנחוצים לעשות זאת".

דיוויד מיראז', נשיא קרן מיראז', הוסיף: "להיות חייל בודד בא עם לא מעט אתגרים. ההתמודדות, הכוח והחוסן שלכם נותנים לנו השראה ועוצמה. המחויבות שלכם לשירות המדינה שלנו היא יוצאת דופן, האומץ שלכם להקרבה הוא מקור לגאווה ויש לנו בקרן מיראז׳ את הזכות לתמוך בכם. תודה לכם ולמשפחות על מה שאתם עושים כדי להגן על המדינה של כולנו".

יו"ר הסוכנות היהודית, אלוף במיל' דורון אלמוג, סיכם: "החיילים הבודדים שעלו לארץ הם סמל לאהבה ללא תנאי למדינת ישראל. הם בוחרים לקשור את גורלם עם גורל המדינה, לצאת ולהילחם ולהיות חלק בלתי נפרד ממלחמת הקיום שלנו. המפגש עם בני משפחותיהם בסיוע תוכנית 'כנפיים' הוא הדרך שלנו להודות להם, להעניק להם כוחות ולחבק אותם באהבה גדולה".