לאחר הסערה: תוכנית המשטרה לטיפול בהשפלות הנוצרים בי-ם

לאחר חודשים של עלייה משמעותית בתקיפות על רקע דתי בבירה, שוטרים החלו להתחפש לאנשי כמורה נוצריים כדי להתחקות אחר תוקפים. בעקבות שיטת הפעולה החדשה, כמה צעירים יהודים נעצרו לאחר שירקו לעבר נוצרים. במקביל, המשטרה מתגברת את הכוחות במוקדי החיכוך ואף נשקלת אפשרות של מתן קנסות לתוקפים

זמן צפייה: 04:09

לאחר חשיפת חדשות 13: לנוכח ההתקפות המתרבות כנגד נוצרים בירושלים, שוטרים בבירה החלו להתחפש לנזירים במטרה לאתר תוקפים - כך דווח הערב (שלישי) במהדורה המרכזית. בעקבות שיטת הפעולה החדשה, כמה צעירים יהודים שירקו לעבר השוטרים המחופשים כבר נעצרו.

במטרה למגר את התופעה המכוערת, המשטרה אף מתגברת כוחות במוקדי חיכוך בין יהודים ונוצרים. במקביל, נבחנת אפשרות לפיה יינתנו קנסות בגין יריקה אל עבר אנשי כמורה וצליינים.

בית עלמין נוצרי בירושלים
בית עלמין נוצרי בירושלים | צילום: חדשות 13

הבוקר התעוררה סערה בעקבות ציוץ של אלישע ירד, שנחשד במעורבות בהרג הפלסטיני בכפר בורקה שבנפת שכם לפני כחודשיים, ושימש בעבר כדובר של ח"כ לימור סון הר-מלך מעוצמה יהודית. "זמן טוב להזכיר", כתב ירד, "שהמנהג לירוק ליד כמרים או כנסיות הוא מנהג יהודי עתיק ורב שנים".

"יש בהלכה אפילו ברכה מיוחדת כשרואים כנסייה 'שנתן ארך אפיים לעוברי רצונו' - ברכה שבאה להלל את הקב"ה שמבליג על מעשיהם הרעים של עובדי העבודה הזרה ולא מעניש אותם באופן מיידי", הוסיף ירד בחשבון הטוויטר שלו, "אולי בהשפעת התרבות המערבית קצת שכחנו מה היא הנצרות, אבל דומני שמליוני היהודים שעברו בגלות מסעות צלב, עינויי אינקווזיציה, עלילות דם ופוגרומים המוניים - לעולם לא ישכחו".

Whatsapp Image 2023 08 09 At 1
אלישע ירד, החשוד ברצח פלסטיני בכפר בורקה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה הגיב לדברים בחשבונו הרשמי וכתב באנגלית כי "ישראל מחויבת לחלוטין לשמירה על הזכות הקדושה לתפילה וצליינות באתרים הקדושים לכל הדתות. אני מגנה בחריפות כל ניסיון להלך אימים על המתפללים ואני מחויב לנקיטת פעולות מיידיות ונחושות נגד התופעה".

בתגובה לתיעוד של מתפללים יהודים יורקים על קבוצה של צליינים עם צלב ברחוב שער האריות כתב העיתונאי ארנון סגל כי זהו "מעשה מכוער ביותר", ואז הגיב לו ירד: "נו באמת, ארנון. להושיט את הלחי השניה לדת שטבחה בעם שלך במסעות רצח המוניים זה לא בדת שלנו, זה יותר קשור לדת הרצחנית ההיא".

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

שר החוץ אלי כהן הגיב גם הוא לדברים וכתב היום בחשבון הטוויטר שלו: "אני מגנה את התופעה המכוערת של יריקות על נוצרים ופגיעה בכל אדם בשל דתו או אמונתו. תופעה זו אינה מייצגת את ערכי היהדות. חופש הדת והפולחן הם ערכי יסוד בישראל. מאות אלפי תיירים נוצרים מגיעים מדי שנה לארץ לביקור במקומות הקדושים להם ולנו. אני קורא לכל אזרחי ישראל לכבד את המסורת והאמונה של כל הבאים בשערי ירושלים עיר הקודש".

בהודעה רשמית באנגלית, משרד החוץ ציטט את הרב הראשי לישראל דוד לאו, שגינה את המתקפות נגד הנוצרים: "בחג סוכות היו מתפללים ומקריבים בבית המקדש לשלומם של 70 אומות העולם. גם אנו נמשיך להתפלל לטובתם ולכבד את כל העמים הבאים לכבד את עיר הקדש ירושלים. אני מגנה בכל תוקף פגיעה בכל אדם ובכל מנהיג דת. תופעות פסולות אלו וודאי שאין לייחס להם כל קשר להלכה היהודית".

Whatsapp Image 2023 08 09 At 0
ניצב דורון תורג'מן עם אנשי הדת הנוצרים | צילום: דוברות המשטרה

בחודשים האחרונים פורסמו בחדשות 13 כמה וכמה מקרים של תקיפת אנשי דת נוצרים, בעיקר בירושלים, על-ידי מתפללים יהודים. השבוע פורסם במהדורה המרכזית תיעוד של קבוצת תיירים שספגה יריקות ונאצות מצד חרדים שעשו את דרכם לתפילת החג בכותל המערבי.

לפני כחודשיים חשפה משטרת ירושלים נתונים המצביעים על היקף תופעת ההתנכלויות לנוצרים בעיר בתקופה האחרונה. שוטרי הפיקוד קיימו מפגש עם ראשי הכנסיות והעדות הנוצריות ומפקד המחוז דורון תורג'מן הבהיר: "מדובר במעשה פסול ומכוער. נפעל כלפי כל אירועי אלימות נגד מוסדות דת, אנשי דת ובכלל".

מטרת המפגש המשטרתי הייתה לתת עדכונים, לקיים שיח ולהציף בעיות בין מנהיגי העדות לבין השוטרים. חלק גדול מהמפגש הוקדש לתופעת גילויי השנאה כלפי אנשי הדת הנוצרים בירושלים, בפרט בעיר העתיקה.