קורבן לאיומי רשת: "הכנופייה שעבדה בלהכפיש אנשים"

כנופיית בלוגרים הטילה את אימתה במשך שנים על עו"סים, עורכי דין ושופטים בטענה שהם פועלים בשם "אקטיביזם חברתי"

מדי יום מתעוררים אלפי עורכי דין, עובדים סוציאלים ושופטים למסכת קללות, איומים ושקרים המתפרסמים עליהם ברשתות החברתיות. בחלק מהמקרים פרטים אישיים שלהם מתפרסמים לציבור הרחב תוך קריאות לפגיעה בהם ובמשפחתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כדי לתאר את האנשים שעומדים מאחורי הפרסומים השקריים והמזעזעים האלה, שנכתבו על אלפי עובדי ציבור, המשטרה נדרשה להמציא מושג חדש: "כנופיית טרור רשתי". חבריה פועלים על פי החשד כבר משנת 2009 במטרה להטיל אימה ולשתק את המערכות שפועלות לטובת רווחת הילדים בישראל.

רוב האנשים אולי לא שמעו על מוטי לייבל, אבל כבר שנים שהוא אימת העובדות הסוציאליות, יחד עם השותפה שלו לורי שם טוב. "פקידות הסעד, אין לי מילה לתאר את זה", נשמע לייבל מספר בהרצאה. "הן פשוט איומות, המוניטין של פקידות הסעד כל כך רע, שהיום שכל אימא ששומעת שפקידת סעד רוצה לעזור לה, כבר זה מעורר אצלה נטייה להתאבדות".

אחרי שנדרשה לשירותי הרווחה ואלה עוררו את זעמה של לורי שם טוב, היא החליטה ביחד עם לייבל ואנשים נוספים, לצאת למה שהם מכנים "מחאה חברתית נגד שלטון החוק". לטענתם הם עיתונאים אקטיביסטים, ובמלחמה הכוללת שהם מנהלים המטרה מקדשת את האמצעים.

קרוב ל-70 פרסומים הופצו על עורך הדין שחר שוורץ. הם שיתקו את הקריירה שלו ופגעו במצבו הנפשי. שוב ושוב הוא פנה ללורי שם טוב ולמוטי לייבל והתחנן שיחדלו, עד שיום אחד הגיעה הצעה מפתיעה לפגישה שכונתה פגישת גישור, עם מוטי לייבל עצמו.

האיומים שנשלחו לעובדים הסוציאליים
האיומים שנשלחו לעובדים הסוציאליים | צילום: חדשות 2

"בכל לשכת רווחה כששומעים את השם שלי - הם מקבלים פיק ברכיים"

השיחה מלמדת כיצד הכנופיה הזו השתכללה עם הזמן, וממסע נקמה אידיאולוגי לכאורה, הם למדו שגם אפשר להרוויח. "יש אנשים שיושבים בחו"ל ועושים את זה בשביל שאנחנו לא נואשם בשום דבר, נקודה", סיפר לייבל לעו"ד שוורץ. "יכולים לקפוץ לי כולם, אין שום דבר עליי, הם לקחו לי את הטלפונים והמחשבים ולא מצאו כלום. אני יודע בדיוק מי יושב עליי וכמה. 50 אלף שקל זה הסכום שעומד על השולחן. אני אגיד לך יותר מזה, שדיברתי עם לורי, היא אמרה לי אין בעיה".

כדי לשכנע את שוורץ שעדיף לו לשלם את מה שהוא מבקש, לייבל מתרברב גם ביכולותיו להטיל את אימתו על מערכות הרווחה והמשפט. "בכל לשכת רווחה כשהם שומעים את השם שלי הם מקבלים פיק ברכיים", סיפר לייבל. "אני יכול לספר לך על שופטת בחיפה, עוד לפני שהגענו אליה לדיון, הפרסומים שיצאו עליה באינטרנט - היא התפטרה מהתיק".

קריקטורה נגד עובדים סוציאליים
קריקטורה נגד עובדים סוציאליים | צילום: חדשות 2

ההשמצות יצאו מהר מאוד מתחומי הרשת והפכו להפגנות מול בתים פרטיים של שופטים ועובדים סוציאליים במטרה להרתיע אותם מלמלא את תפקידם.

בשבוע שעבר, אחרי חקירה של למעלה משנה שהתנהלה בארץ ובחו"ל, נעצרו שמונה מחברי הכנופייה. מוטי לייבל, לורי שם טוב, ובן זוגה משה שלם, עו"ד שמעורב בפרשה, וארבעה אנשי מחשבים נוספים. השמונה נחשדים בסחיטה באיומים, פגיעה בפרטיות, עבירות מחשב, הפרעה לשירות הציבורי, והתנכלות מינית.

בהארכת המעצר אמר השופט שבאמצעות האתרים האנונימיים ביצעה הכנופיה פעילות פלילית ענפה החורגת מחציית גבולות חופש הביטוי. עובדי ציבור ואזרחים, אמר השופט, אינם כלי משחק בידי אחרים. גם כעת כשהכנופייה במעצר, רבים מאלה שנפגעו מהם, עדיין מפחדים. התופעה של טרור ברשת רק הולכת ומתעצמת, והשלכותיה, צריכות להדאיג את כולנו.