ההחלטה על קיצור החופשות: רק אחרי פתיחת שנת הלימודים

למרות הרצון במשרד החינוך למצוא פתרון לקיצור החופשות עוד לפני תחילת שנת הלימודים, המהלך מתעכב

האם החופש יקוצר בשנת הלימודים? (פלאש 90 \\ Nati Shohat)

למרות הכוונה של שר החינוך להכריז על קיצור חופשות התלמידים עוד לפני פתיחת שנת הלימודים, לחדשות 2 online נודע כי ההחלטה תתעכב וההורים ייאלצו לחכות לפחות עוד כמה שבועות. במשרד מקווים כי יוכלו להגיע לסיכום עם האוצר ולהכריז על הקיצור עד חופשת סוכות או חנוכה שעל פי המתווה של חדשות 2 עשויות להתקצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כשבוע לפני החזרה לספסל הלימודים, השר נפתלי בנט התייצב הבוקר (רביעי) בוועדת החינוך של הכנסת - ופירט את ההיערכות לשנת הלימודים הקרובה. במהלך הדיון התייחס למתווה חדשות 2 לקיצור החופשים במערכת החינוך: "הנושא שעל הפרק זה החופשות, אני נחוש להביא פתרון".

"אני עומד בקשר רציף עם שר האוצר בעניין הזה", עדכן בנט. "אני מגלה אצלו רצון עז לספק פיתרון בסוגיה. אני לא יכול עדיין לבשר שהבאנו את הפיצוח, אבל אני נחוש שבחודשים הקרובים נביא פיתרון, בלי לפגוע במורים. נתתי את מילתי ליפה בן דוד (מזכ"לית הסתדרות המורים) בהקשר זה ואני אעמוד בזה".

בנט הדגיש כי קיצור החופשים נועד "לתת מזור להורים. כפי שהוספנו סייעת שניה, נמצא פתרון מבלי לפגוע במורים, ואני עומד על כך". השר התייחס גם לסוגיית תשלומי ההורים ואמר: "היינו חייבים לעשות סדר עדיפויות. לא העלנו את התשלומים אבל גם לא הקטנו. בכוונתי כבר בדיוני התקציב 2019 לדרוש הקלה בתשלומים ולהעמיד את זה במקום בולט בסדרי העדיפויות שלנו".

בנט מבטיח פתרון. ארכיון (ששון תירם)
בנט מבטיח פתרון. ארכיון (ששון תירם)

[brightcove_iframe video_id='benet_vtr2_n20170823_v1' autoplay='0' credit='ששון תירם' desc='צפו בקטע מדברי בנט בוועדה' kid='' duration='1929'']

"המתווה הכי מעשי ומציאותי"

בחודש שעבר הוצגו מסקנות ועדת המשנה בוועדת החינוך של הכנסת. מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר אז כי "מתווה חדשות 2, זה מה שיעבוד - השר נפתלי בנט מקדם את המתווה מכיוון שבין כל החלופות, זו המעשית, המציאותית שיש לה היתכנות ביצועית".

"זו למעשה המתכונת של הרחבת בית הספר החופש הגדול", המשיך אבואב. "עכשיו זה יהיה בתי ספר בחופשים. בתי הספר יפעלו ומי שיפעיל את המסגרת יהיו מורים שרוצים. ממש כפי שזה נעשה עכשיו בחופש הגדול".

בחודש שעבר הגישה ועדת המשנה לבחינת ימי הלימודים לוועדת החינוך של הכנסת את המלצותיה לשינוי ימי החופשה במערכת החינוך. "כל מה שמעלים עכשיו אלו אפשרויות שהסיכוי שלהן לצאת לפועל הוא הנמוך ביותר", טען אבואב. "אין פתרון לקיצור ימי החופש על חשבון המורים. שום מורה לא יסכים לצמצם את ימי החופש. אי אפשר לעשות דבר כזה. זה בסדר שיעלו רעיונות, אבל זה רק מתסיס את ארגוני המורים ולמעשה חסר כל סיכוי".

בין מסקנות הוועדה שהוצגו בכנסת:

  •  קיצור החופש הגדול ל 6 שבועות והזזת תחילת שנת הלימודים ל-א' באלול.
  •  ביטול חופשת ל"ג בעומר.
  •  ביטול החופשה באיסרו חג של שבועות ושל סוכות.
  •  מנגד ממליצה הוועדה לקדם את תכנית 5 סופי שבוע ארוכים וליצור גשר בין יום הכיפורים לסוכות ובכך לפצות על חלק מהימים.
  •  בנוסף המליצה הוועדה להרחיב את "בית הספר של החופש הגדול" לשלושת השבועות של תחילת החופש הגדול ולחופשת פסח וחנוכה.

העלות המוערכת לתכנית זו היא עד 900 מיליון שקלים, אך צפי ההחזר למשק ולהכנסות המדינה כתוצאה מביטול ימי חופשה הינו זהה. "הגשנו המלצות מאוזנות שרואות את המשק בראייה כוללת וביכולתן להקל משמעותית על עומס החופשות שבמשק, ובמקביל להזניק את כל המשק כלפי מעלה", אמר יו"ר ועדת המשנה, ח"כ עודד פורר, וקרא לשרי החינוך והאוצר לא לפחד מלהיכנס למשא ומתן מול ארגוני המורים על המתווה. "היה והמתווה אלא יקודם על ידי שרי החינוך והאוצר, בכוונת חברי הוועדה לקדם אותו בחקיקה".

אילוסטרציה (123RF.com)
אילוסטרציה (123RF.com)
"אני מברך על הועדה שקמה על מנת לבחון מחדש את ימי הלימודים והחופשות במערכת החינוך", הוסיף שר הכלכלה אלי כהן. "יוזמת החלת סוף שבוע ארוך אותה אני מקדם בימים אלה נקשרת קשר הדוק למהלך שכן, החלת סוף שבוע ארוך טומן בחובו תועלות רבות ביניהן, סנכרון ימי החופשה של התלמידים מול ימי העבודה של ההורים, שנמצא כעת על סדר היום".מקצרים את החופש - סיקור נרחב:

הכירו את מתווה חדשות 2 לקיצור החופש הגדול

מראש השנה לראש כואב: כך נראה לוח החופשות של התלמידים שמתיש את ההורים

מדינה אחת - שני עולמות: מערכת החינוך שבה לתלמידים יש 53 ימי חופשה ולא 80

במהלך סדרת הכתבות של חדשות 2 שעסקה בנושא, הוצג מתווה לשינוי לוח החופשות שיקל על ההורים וממש לא פחות חשוב מזה - לא יפגע במורים, ואולי אפילו יסייע גם להם. המתווה כולל קיצור חופשות תלמידי כל הגנים וכיתות א' עד ד' ב-13 ימים, הרחבת "בית הספר של החופש הגדול" לחמישה ימים בחנוכה וחמישה ימים בפסח (בשבוע שלפני החג), ומהלך של חופשה מול חופשה - המורים והגננות יבחרו שלושה ימי חופשה גמישים במהלך השנה תמורת שלושה ימי עבודה בימי אסרו חג: סוכות, פסח ושבועות.