רצח וניסיון חיסול: אישום נגד 12 "חיילים" מארגון הפשע של חייא

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד 12 חברים בארגון הפשע של ערן חייא, "בגין מעורבותם, כל אחד לפי חלקו, ברצח שמעון רביבו וניסיונות רצח של אלי מוסלי ובן כהן במסגרת סכסוך עברייני עם חבורת מוסלי". בפרשה גויס עד מדינה נוסף להפללת הנאשמים

זירת אירוע זריקת רימון בסביון, במסגרת סכסוך העבריינים
זירת אירוע זריקת רימון בסביון, במסגרת סכסוך העבריינים | צילום: דוברות המשטרה

פרקליטות המדינה הגישה הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד 12 נאשמים, תושבי המרכז, חברי פשיעה מאורגנת שבראשם עומדים ערן חייא ושלומי ניאמצ'יק, "בגין מעורבותם, כל אחד לפי חלקו, ברצח שמעון רביבו ז"ל וניסיונות רצח של אלי מוסלי ובן כהן במסגרת סכסוך עברייני עם חבורת מוסלי". כתב האישום כולל בנוסף שורה ארוכה של עבירות פשיעה חמורות שביצעה החבורה נגד יריביה העבריינים, שעמם עמדה בסכסוך. בפרשה גויס עד מדינה נוסף להפללת הנאשמים.

הנאשמים הם אופק הרוש (23) מת"א, שלמה ניאמצ'יק (41) מראשון לציון, אבי ניסני (38), אביב פרץ (42), עידן פרץ (18), רועי עמרה (41) וחן שבתאי (24) מבת ים, אליה סלומון (21) עידן חן (23) מת"א, ליאור קנסטנטיני (35) ממודיעין, נתנאל אבוהי (29) מנתניה ושימי אזן (39) מראשון לציון. כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, 10 אישומים בגין ביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, רצח בנסיבות מחמירות, ניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה, נשיאה והובלת נשק בלא רשות על פי דין ועבירות חמורות נוספות.

מהפרקליטות נמסר כי "בהתאם לכתב האישום, שהוגש באמצעות עורכות הדין דליה ויסברג ופנינה לוי מפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), קשרו הנאשמים יחד עם ערן חייא ושני עדי מדינה שגוייסו בפרשה לגרום למותם של חברי החבורה הנגדית. במסגרת זו, ביצעו הנאשמים  עבירות פליליות חמורות, לרבות כנגד אנשים אשר להם סכסוכים עם חבורת חייא או בעבור אחרים אשר שכרו את שירותיהם על מנת לפגוע ביריביהם או להטיל עליהם אימה, וזאת באמצעות ירי לעברם, השלכת רימונים והנחת מטעני חבלה, לעבר בתיהם ולבתי העסק שלה".

ערן חייא
ערן חייא

עורכות הדין דליה ויסברג ופנינה לוי ציינו בבקשת המעצר כי "מדובר בחבורה רצחנית מאורגנת, שפעילותה הפלילית אינה יודעת שובע ומטרתה יצירת דומינציה עבריינית, צבירת כוח ועליונות על פני יריבייה העבריינים, תוך סיכון וודאי לשלום ובטחון הציבור. צבר העבירות החמורות בכתב האישום המבוצעות על ידי חבורה עבריינית גדולה ומאורגנת בעלת התנהלות אלימה, כוחנית, מניפולטיבית וחסרת עכבות מצביעות על מסוכנותה הרבה, כמקשה אחת וכלפי כל אחד מהם בנפרד ולא רק כלפי בעלי הסכסוכים העברייניים. לראייה, נגישותה של החבורה העברינית בנקל לכמות גדולה של כלי נשק, חומרי נפצץ ורימונים להגשמת מטרותיה".

שמעון רביבו
שמעון רביבו

לפני כחודשיים הוגשו כתבי אישום בפרשה נגד שבעה נאשמים, בהם חמישה שנאשמים גם כעת, בגין ניסיונות רצח של אלי מוסלי ובן כהן. כבר אז גויס עד מדינה שהפליל את הנאשמים וערן חייא. על-פי כתב האישום, "בין השנים 2024-2022, הוציאו הנאשמים לפועל את התוכנית העבריינית בהוראת חייא והנאשם שלומי ניאמצ'יק, וכן סיפקו לנאשמים ולפעילי חבורת חייא, אקדחים, רימונים, מטעני חבלה, רכבים ואמצעים נוספים לביצוע העבירות ולטשטוש עקבותיהם מפני רשויות אכיפת החוק. בעבור כל פעולה פלילית, שילמו הנאשמים שלמה ניאמצ'יק ואבי ניסני לשאר הנאשמים ופעילי חבורת חייא, סכומים של עשרות אלפי שקלים".

האישום הראשון בכתב האישום מתאר כיצד גרמו הנאשמים למותו של שמעון רביבו, ליד ביתו באור יהודה באוקטובר אשתקד. הנאשמים הטמינו באופנועו מטען חבלה רב עוצמה יחד עם מכשיר מעקב, עקבו אחריו במשך מספר יממות והפעילו, בצוותא חדא, את מטען החבלה שהתפוצץ וגרם למותו המיידי, בנוסף לנזק סביבתי רב וסיכון חייהם של חפים מפשע. עוד עולה מכתב האישום כי בנובמבר 2023 "תכננו הנאשמים לגרום למותו של בן כהן, באמצעות מטען חבלה במשקל 2.2 ק"ג של חומר נפץ, בעל מערכת כפולה הניתנת להפעלה מרחוק, שהוצמד מתחת לרכבו במצב דולק מוכן להפעלה. מטען החבלה נוטרל על ידי מחלקת החבלה במשטרת ישראל".

"בנוסף", נכתב באישום, "תכננו הנאשמים לגרום למותו של מוסלי באמצעות מטען חבלה רב עוצמה, במשקל של 4 ק"ג, שיופעל מתחת לרכבו המשוריין במהלך מסלול נסיעתו ברחוב בוגרושוב בתל אביב. הנאשמים עקבו, בלשו והתחקו אחר תנועותיו של מוסלי וכן, התאמנו לצורך שכלול ודיוק ביצוע תוכנית הרצח בטרם ביצועה. לצורך מימוש תוכנית הרצח, הפעילו הנאשמים מערך שלם של קטנועים ורכבים אשר שימשו אותם בביצוע הרצח, אותם הסוו על ידי שינוי זהותם, באמצעות לוחיות זיהוי גנובות. הנאשמים ניסו לרצוח את אלי מוסלי בשתי הזדמנויות שונות בינואר השנה, לאחר שתכננו לחסום את ציר תנועתו של מוסלי, על ידי שימוש ברכב תמים ובלתי מעורב, אשר יגרום לרכבו של מוסלי לעצור ואז יושלך המטען תחת הרכב, ואז יופעל המטען מרחוק, ויגרום לפיצוץ רכבו של מוסלי על יושביו. ב-16 בינואר נתפסו הנאשמים בעת ביצוע תוכנית הרצח, כשהם ממתינים ליציאתו של מוסלי ומוכנים לביצוע הרצח."

התיק נחקר על-ידי ימ"ר תל אביב והפרקליטות מבקשת להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם. בבקשת המעצר צוין, כי "מלחמת כנופיות עבריינים, המתנהלת מעל ראשיהם של אזרחים חפים מפשע, מעידה עשרות מונים על מסוכנותם של המשיבים ויריביהם. פיצוץ מטען חבלה בציר מרכזי בכניסה למרכז עיר ובשעה הומת אדם או פיצוץ מטען חבלה במשקל של 4 ק"ג באחד הרחובות המרכזיים ביותר בתל אביב, הומה בתי עסק והומה אדם, בשעת בוקר עמוסה או הפעלת מטען חבלה במשקל עצום של 2.2 ק"ג בחניון בניין מגורים שהיה עלול למוטטו כליל היו יכולים לגרום לא רק למותם של יריביהם של חבורת חייא אלא לנזק הרסני ולאובדן חיי אדם ברדיוס גדול, משל היו פיגועים פליליים". בנוסף, מבקשת הפרקליטות מבית המשפט להורות על חילוט רכבים של הנאשמים ועשרות אלפי שקלים לטובת אוצר המדינה.

יוסי מוסלי
יוסי מוסלי

בתוך כך, הוארך בשבוע נוסף ימים מעצרו של ראש ארגון הפשע יוסי מוסלי, שחשוד במעורבות בזריקת רימון בחולון ובהנחת מטען ברכב ברמת אפעל. נציג היאחב"ל טען בבית המשפט כי "מדובר בחשד למעורבות בשני אירועים פליליים, שבמסגרתם נעצרו מספר חשודים - ובשל כך אנו מבקשים להאריך את מעצרו". מוסלי, שסירב להגיע לבית המשפט, אמר בשיחת וידאו כי הוא סבור שאין כל סיבה להשאירו במעצר: "אני צריך לחגוג את החגים בבית". השופט הישאם אבו שחאדה קבע: "יש לציין שאתמול הוארך מעצרם של שלושה חשודים מרכזיים וכי שמארג הראיות הינו שונה. לחשוד הנוכחי מייחסים גם כי הוא זה שנתן את ההוראה - ומכאן המעורבות העמוקה שלו בביצוע העבירות".