תיעוד: השוטר לא ידע אנגלית - הנחקר לא הבין במה הוא חשוד

במהלך ביקורו של דוד אילוז בארץ, הוא התעמת עם נהג מונית והובא לחקירה בחשד לתקיפתו. אלא ששני החוקרים לא הצליחו להסביר לו את החשדות - ולבסוף הוגש נגדו כתב אישום. "לא ידעתי מה מתרחש"

זמן צפייה: 03:21

בתיעוד שהגיע לידי חדשות 13 נראה דוד אילוז, יהודי צרפתי בעל אזרחות ישראלית בעודו יושב בחדר החקירות, תוך כדי שחוקרי המשטרה מנסים להסביר לו במה הוא חשוד - בשפה שאינו מבין, וזאת על אף שביקש מחוקריו להיחקר בשפה האנגלית, שאותה השוטרים לא ידעו. "אמרתי להם שאני לא מבין מה הם אומרים. האנגלית שלהם הייתה גרועה ביותר. לא ידעתי מה מתרחש, הם החזיקו אותי במשך שעתיים", סיפר אילוז.

אילוז, שהגיע לביקור בישראל לפני חמש שנים, נקלע לעימות עם נהג מונית בזמן שרכב עם בת זוגו על אופנוע. בעקבות כך, הוא הזמין את המשטרה לאחר שלטענתו הנהג תקף את חברתו, ואילו הנהג מצדו התלונן שאילוז הכה אותו והוא נלקח לחקירה.

דוד אילוז בחדר החקירות
דוד אילוז בחדר החקירות

כאמור, בתיעוד נראה החוקר מסביר לאילוז בשפה העברית את החשדות נגדו, ואילו הוא משיב לו בשאלה: "מה זה חשוד?". למרות חוסר הבנתו של אילוז את דבריו, המשיך החוקר להקריא לו את החשדות נגדו: "אני אומר לך שאתה חשוד שתקפת נהג מונית וגרמת לו חבלות בראש וגם ירקת עליו, וזאת בניגוד לחוק", ומייד לאחר מכן ענה לו אילוז: "אני לא מבין". בהמשך לכך, החוקר קרא לחדר החקירות קצין בכיר יותר ממנו וגם הוא התקשה להסביר לחשוד במה הוא חשוד: "מה לא ברור? אני אסביר לך לאט", אמר הקצין, ואילו אילוז ענה: "אפשר באנלית?", והשוטר השיב: "לא, בעברית". בפועל, אף אחד מהשוטרים לא הסביר לאילוז אפילו את זוכיותיו הבסיסיות.

"אנחנו עדים לחקירה שמתנהלת למעשה בשפה שאינה תואמת את שפתו של אותו אדם שנחקר, כאשר המבוכה הגדולה היא שאנחנו רואים שוטרים ברמת חוקרים וקצינים במשטרת ישראל שלא יודעים אפילו לדבר את השפה האנגלית ברמה הבסיסית ביותר", אמר עורך דינו של החשוד והוסיף: "עם הגשת כתב האישום, פנינו ישר לבית המשפט בבקשה לבטל את כל האישומים מאחר והחקירה התנהלה תחת פגמים מהותיים".

בתום החקירה שאת תוכנה לא הבין, אילוז שוחרר. כאשר שחזר לביקור בארץ כעבור שלוש שנים, התברר לו שהוגש נגדו כתב אישום. השופט ביקש לצפות בתיעוד מחדר החקירות והביע התפעלות: "דעתי אינה נוחה מהתנהלות זו, בלשון המעטה. ראוי היה לפנות לתרגום מקצועי בשפה שהנאשם בקיא יותר כגול אנגלית או צרפתית. בסופו של דבר, הגיעו הצדדים להסדר טיעון במסגרתו הורשע אילוז בתקיפה ושילם קנס בסך 1,500 שקלים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "החשוד נחקר לפני כחמש שנים בגין תקיפה לאחר שנתן אגרוף לנהג מונית, ובהמשך הואשם והורשע בדין. לצד אכיפת נחושה של החוק ומאבק בלתי מתפשר באלימות על כל גווניה, המשטרה פועלת ותמשיך לפעול להקפדה על זכויותיהם של חשודים, ובהתאם הופקו הלקחים הנדרשים".