דיווח: המבקר מעכב פרסום דוח העוסק במעורבות נתניהו בתקשורת

ב"דה מרקר" פורסם כי מתניהו אנגלמן משתהה עם פרסום דוח שנכתב בתקופת יוסף שפירא, ובו מתוארת לכאורה התערבות חמורה של רה"מ ושל איוב קרא בגופי הפיקוח ופגיעה בעצמאותם

זמן צפייה: 00:26

מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, מעכב פרסום דוח חמור העוסק במעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקשורת ובעצמאותם של גופי הרגולציה בתקשורת – כך פורסם הבוקר (רביעי) ב"דה מרקר".

לפי הדיווח, בדוח, שנכתב בתקופת המבקר הקודם, יוסף שפירא, ישנן עדויות חמורות, בין היתר בהתערבות של הדרג הפוליטי בגופי האסדרה ופגיעה בעצמאותם. חלק זה של הדוח עוסק בעיקר בתקופת כהונתו של איוב קרא כשר התקשורת, ומתייחס בין היתר ליחסים בין השר לבין יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן | צילום: ערוץ הכנסת

אתמול נודע לחדשות 13 כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יבחן את התערבות נתניהו במועצת הכבלים והלוויין. זאת לאחר שאתמול פנו אליו המפלגות העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי בבקשה שיפתח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה. מפלגת כחול לבן הודיעה כי חבר הכנסת אסף זמיר מתכוון אף הוא להגיש בקשה דומה ליועץ המשפטי. גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אמר היום כי מנדבליט יהיה חייב לבדוק את ההקלטות. "כרגע לא ניתן להגיד אם יש פה סוגייה פלילית, אך הנושא ייבדק", ציין.

בתוך כך, פרסם משרד המשפטים התייחסות לפרסום ההקלטות, ומסר כי על פי הסדרי ניגוד האינטרסים שנערכו בשנת 2015 ו-2016, נתניהו היה מנוע מלעסוק בענייניו של משרד עורכי הדין שמרון-מולכו ושל חברות שבבעלות שאול אלוביץ'. לפי ההודעה, בשנת 2017 התפטר נתניהו מתפקיד שר התקשורת, אך הובהר לו כי אמנם מתוקף תפקידו כרה"מ הוא רשאי לעסוק בענייני משרד התקשורת, אם כי כפוף לאיסור על פעולה בניגודי עניינים שגובשו. עוד הובהר לו כי עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת נוגע לנושאים אלו.

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה להודעת משרד המשפטים: "ההודעה מוכיחה שראש הממשלה נתניהו צדק בתגובתו והיה רשאי לפעול בעניין ערוץ 20 שאינו קשור לאף אחד בהסדרי ניגוד העניינים שנערכו לו. לכן הניסיון להשתמש בתגובת משרד המשפטים נגד ראש הממשלה הינו המשך של מסע הרדיפה השקוף והנלעג נגד ראש הממשלה נתניהו. כל מי שראה את הפרסומים מבין מייד שראש הממשלה נתניהו לא פעל למען אף חבר אלא אך ורק למען גיוון הדעות בתקשורת ולמניעת השתקת ערוץ 20 - כבשת הרש של הימין בטלוויזיה".

שר התקשורת לשעבר איוב קרא וראש הממשלה בינמין נתניהו
שר התקשורת לשעבר איוב קרא וראש הממשלה בינמין נתניהו | צילום: חדשות 13

נתניהו פעל לטובת חדשות ערוץ 20 ומבקש לבטל את מועצת הכבלים והלוויין

כחלק מההקלטות שפורסמו אתמול במהדורה המרכזית, נשמע נתניהו קורא לביטול מועצת הכבלים והלוויין, במסגרת שיחה בנושא שידור מהדורת חדשות בערוץ 20.

נתניהו: "אתה יכול לפזר את המועצה דרך אגב?"

קרא: "יש לי סעיף 6, תסתכל שם, של מועצת הכבלים והלוויין".

נתניהו: "למה לפזר? בוא נבטל אותה"

קרא: "לבטל אותה. נבטל אותה. זו הכוונה, או לבטל או לפזר, זו הבדיקה שצריכה להיעשות עכשיו. אני חושב שצריך אולי לתקן את החוק"