קנס כבד: "יש עתיד" קיבלה פרטי ניצולי שואה בניגוד לחוק

במשרד המשפטים קנסו את מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, לאחר שנקבע כי העמותה העבירה ליו"ר מטה המפלגה את פרטיהם של ניצולי שואה לצרכי תעמולה ודיוור ישיר

צילום ארכיון
צילום ארכיון | צילום: אלעד גוטמן

מפלגת "יש עתיד", עמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל" ויו"ר העמותה, חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל, נקנסו בסכום כולל של 55 אלף שקלים על ידי משרד המשפטים. על פי הודעת הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד, אביטל העבירה ליו"ר מטה המפלגה קבצים ובהם מידע אישי רגיש ומזוהה על ניצולי השואה, לפי בקשתו. המידע נאגר בעמותה ללא שנרשם בפנקס מאגרי המידע, כמחויב בחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הקבצים העבירה אביטל ללא קבלת רשותם של הניצולים, כשהיא עוברת על החוק להגנת הפרטיות. בהמשך נעשה שימוש במידע לצורך תעמולה, כמו גם לדיוור ישיר לניצולים, לקראת הבחירות לכנסת ה-20. על הקנסות הוחלט לאחר שימוע לנציגי המפלגה והעמותה.

הפרטים נאגרו בניגוד לחוק (צילום ארכיון)
הפרטים נאגרו בניגוד לחוק (צילום ארכיון)

מפלגת "יש עתיד" נקנסה פעמיים: קנס אחד, בסך 25 אלף שקלים, הוטל בגין פגיעה בפרטיות הניצולים באמצעות שימוש בפרטיהם ללא רשותם; קנס שני, בסך 15 אלף שקלים, הוטל על כך שבעת ביצוע הדיוור הישיר לניצולים, לא פורטו הפרטים המחויבים בחוק.

עמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל" נקנסה בעשרת אלפים שקלים על כך שניהלה מאגר מידע מבלי לרשמו בפנקס מאגרי המידע. על אביטל עצמה הוטל קנס אישי בגין העובדה כי העבירה את המידע האישי הלאה.

"הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע תמשיך ותאכוף את חוק הגנת הפרטיות בכל ארגון במשק הישראלי, ובמיוחד כאשר מדובר בהגנה על מידע אישי וזכויות של אוכלוסיות חלשות כגון קטינים וקשישים, או במקרה זה של ניצולי שואה", הבהיר ראש הרשות, עורך הדין אלון בכר.