שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 180 אלף ש"ח: נגזר דינו של אריה דרעי

כשבוע לאחר התפטרותו מהכנסת במסגרת הסדר טיעון עליו חתם עם היועמ"ש היוצא מנדלבליט ו-23 שנים לאחר שהורשע בעבירות פליליות בפעם הראשונה, ביהמ"ש השלום בירושלים קיבל את הסדר הטיעון עם דרעי. כזכור, סוגיית הקלון ירדה לאחר שיו"ר ש"ס הסכים כאמור להתפטר

זמן צפייה: 03:43

לאחר שהגיש בשבוע שעבר את התפטרותו כחלק מהסדר טיעון עליו חתם, בית משפט השלום בירושלים, בראשות נשיא בית המשפט השופט שמואל הרבסט, אישר היום (שלישי) את גזר דינו של חבר הכנסת לשעבר אריה דרעי - ונקבעו לו 12 חודשי מאסר על תנאי לצד תשלום קנס בסך 180 אלף שקלים. הנשיא הרבסט: "זמן החקירה היה ארוך, אך העונש הוסכם מאוזן וראוי", והוסיף: "ברמה המוסרית - הנאשם יודע לבטח את שלבי החזרה בתשובה של הרמב"ם".

כזכור, בשבוע שעבר הורשע דרעי בבית משפט השלום בירושלים, כחודש לאחר שהושג הסדר הטיעון בעניינו, וכחמש שנים לאחר שנפתחה חקירה גלויה בפרשה. במסגרת הסדר הטיעון, יו"ר ש"ס הודה בעבירות לפי חוק מיסוי מקרקעין ופקודת מס הכנסה, והתפטר. כבר בהסדר נקבע עונש של מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 180 אלף שקלים.

אריה דרעי בפני שופט שמקריא את גזר הדין
אריה דרעי בפני שופט שמקריא את גזר הדין | צילום: הרשות השופטת

לפני קצת יותר מחודש, גורמים בפרקליטות מתחו ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעניינו של דרעי, כאשר לדברי הגורמים, היועץ משך את העיסוק בסוגיה זמן רב מדי - והיה צריך להגיע להחלטה או כתב אישום לפני כן. "מנדלבליט היה חייב להחליט הרבה קודם, וכך גם היה מונע מחשבות קונספירציה מצד חוגים מסויימים", אמרו בפרקליטות.

על פי כתב האישום, יוחסו לח"כ דרעי שני אירועים - האחד עסקת גבעת שאול, פרשה בנושא בעסקת נדל"ן משנת 2013, במסגרתה מכר ח"כ דרעי לאחיו שלמה דרעי, נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים. הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח המקוונים על העסקה (טופס מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח - לא שיקפו את מלוא פרטי העסקה, לרבות גובה התמורה שבעסקה.

צירוף פרטי העסקה החסרים למש"ח היה מאפשר לרשויות המס לשום את העסקה כראוי, ולהעמיד את שווי התמורה על סך 1.6 מיליון דולר (כ-5.8 מיליון שקלים), ולא 4.25 מיליון שקלים, כפי שדווח. בשל הדיווח החסר לרשויות מיסוי מקרקעין, מס הרכישה שנדרש שלמה דרעי לשלם הופחת שלא כדין. בגין כך נאשם דרעי בסיוע לעריכת הצהרה שאינה נכונה.

אריה דרעי ואביחי מנדלבליט
אריה דרעי ואביחי מנדלבליט

האירוע השני הוא הכנסות מחברת "גרין אושן", שהייתה קרן פיננסית להשקעות בארצות הברית. בשנת 2011 החלה גרין אושן לשלם לדרעי עמלת מגייס בגין גיוס משקיע לקרן. על-פי כתב האישום, החל מינואר 2013 עת חזר לחיים הפוליטיים, הורה ח"כ דרעי לגרין אושן להעביר את סכומי העמלות להם היה זכאי לאחיו שלמה.

בהתאם לכך, בין השנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקלים כנגד חשבוניות ייעוץ. דרעי לא כלל את ההכנסה בסך 101,074 שקלים בדוח שהגישה החברה בבעלותו לשנת 2013, וכן לא ניהל פנקסי חשבונות ולא הגיש את דו"חות החברה שבבעלותו לרשויות המס לשנים 2015-2014, ובכך נמנע מלדווח בפני פקיד השומה על הכנסה בסך כ-534 אלף שקלים לשנים אלו. בגין פרשה זו הוא נאשם בעבירות של הכנת דו"ח וידיעות לא נכונים וכן אי הגשת דו"ח ואי ניהול פנקסי חשבונות.