חיות על המתקפות נגד הרשות השופטת: "ימים שאין להם אח ורע"

נשיאת העליון התייחסה למתקפה נגד גורמי אכיפת החוק, בין היתר מצד שר המשפטים. חיות ענתה לביקורת של ארדן בנוגע לעונשים מקלים לעבריינים, והציגה נתונים שסותרים לכאורה את נתוני המשטרה

זמן צפייה: 00:33

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה היום (רביעי) בטקס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין בנצרת למתקפות האחרונות על הרשות השופטת ועל גורמי אכיפת החוק, בין היתר מצד שר המשפטים אמיר אוחנה, שתקף בחריפות את הפרקליטות אתמול.

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20191030-1903' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_uf4p2o2m' duration='73'']

"ימים כאלה, שאין להם אח ורע בהיסטוריה השלטונית שלנו, מחייבים את כולנו לעמוד איתן ולעשות את מלאכתנו ללא מורא, באחריות ובשיקול הדעת, כמי שאמונים על שלטון החוק, על שמירתו ועל ביצור מעמדו. ובאומרי 'כולנו' אני מכוונת לא רק אל הרשות השופטת ואל הגורמים הנוספים המופקדים על אכיפת החוק, אלא גם אל לשכת עורכי הדין אשר בעיניי ממלאת תפקיד חשוב בהקשר זה", אמרה. "אכן, איש אינו חסין מביקורת ותמיד יש מה לשפר, לבחון ולבדוק. זהו חלק בלתי נפרד מדמוקרטיה מהותית, פתוחה, חיה ונושמת ואולם יש להיזהר ולהישמר שמא דברים הנחזים להיות ביקורת לגיטימית מהווים למעשה מהלך הטומן בחובו דה- לגיטימציה למוסדות ולמשרתי ציבור נאמנים, בלעדיהם נתקשה כולנו לשמור על שלטון החוק".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות באירוע של לשכת עורכי הדין
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות באירוע של לשכת עורכי הדין | צילום: חדשות 13

מאוחר יותר התייחסה למאבק בפשיעה בחברה הערבית, ותקפה את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שטען בעבר כי בתי המשפט מטילים עונשים מקלים על העבריינים. "חשוב לומר כי מערכת בתי המשפט משקיעה מאמצים רבים בתחום זה, ובית המשפט העליון התווה וממשיך להתוות הלכות לאורך השנים באשר לרמת הענישה ההולמת את החומרה היתרה הגלומה בביצוע עבירות בנשק ובאשר לביטוי העונשי ההולם המתחייב מכך", ציינה. "בעת האחרונה נשמעות מפי גורמים שונים טרוניות באשר לענישה מקלה כביכול בעבירות נשק כגורם להתפשטות התופעה. אותם גורמים אף מלווים את דבריהם בנתונים כאלה ואחרים הלקוחים, על פי הנטען, מדיווחי המשטרה".

"בהקשר זה, חשוב לציין כי בדיקת מדגם מייצג שערכה מחלקת המחקר שלנו המתייחסת ל- 119 נאשמים ב-95 תיקים פליליים, שסעיף העבירה בהם נוגע לעבירות של החזקה, נשיאה והובלה של נשק, ואשר נסגרו בתקופה שבין ינואר 2018 ועד אוקטובר 2019, מעלה כי הנתונים שהוצגו מדיווחי המשטרה רחוקים מלהיות מדויקים", הסבירה. "מן המדגם המייצג שבדקנו כאמור עולה, כי למעלה מ- 90% מהתיקים בעבירות מסוג זה בתקופה האמורה נסגרו בהסדרי טיעון שהוצגו לבית המשפט, בחלקם על ידי הפרקליטות ובחלקם על ידי חטיבת התביעות של המשטרה עצמה. עוד עולה מהמדגם שנבדק כי כמחצית מהסדרי הטיעון שהוצגו היו הסדרי טיעון "סגורים", דהיינו, הסדרים שבהם הושגה הסכמה בין הנאשמים למשטרה או לפרקליטות לפי העניין, גם באשר לעונש שמקובל על שני הצדדים וכי משך המאסר הממוצע שנגזר על הנאשמים בתיקים אלה עומד על 26.8 חודשים, ויודגש כי נתון זה איננו כולל עבירות של סחר בנשק אשר אם היו נלקחות בחשבון במדגם היה משך המאסר הממוצע גבוה בהרבה".

אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים
אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

"אני מציגה את הנתונים הללו לא מפני שאני סבורה שבתי המשפט אינם צריכים לתרום את חלקם במיגור תופעת האלימות והשימוש בנשק המוחזק באופן בלתי חוקי בחברה הערבית. הרי פתחתי ואמרתי שגם אנו מחויבים לתרום את חלקנו בהקשר זה. גם אינני סבורה כי עלינו לנסות ולגלגל את האשמה מגורם אחד לגורם אחר. מהלך כזה לא יתרום לטיפול בתופעה המשוועת לפתרון", המשיכה חיות. "אני מציגה את הנתונים רק על מנת להעמיד דברים על דיוקם באשר למשך המאסר הממוצע המוטל בתיקים מסוג זה וכן על מנת להבהיר, כפי שהקהל כאן, שהוא קהל של משפטנים מבין, שכאשר מוצג לבית המשפט הסדר טיעון, ובייחוד כאשר מוצג לו הסדר טיעון "סגור", נדירים המקרים עד כה שבית המשפט נהג להתערב בכך".

"אני מבקשת להוסיף ולומר כי מיגור האלימות לא יושג רק באמצעות פעולות אכיפה או ענישה, מחמירה ככל שתהיה. על מנת למגר את האלימות יש להשקיע בחינוך ולגלות מעורבות חברתית, וכל אדם שרכש ידע משפטי והוכשר כעורך דין יכול לתרום את חלקו בעניין זה, ולו במעט", סיכמה נשיאת העליון. "אני רוצה להאמין כי לכולנו מטרה משותפת והיא – לעשות למען חברה ערכית, צודקת וטובה יותר שבה נוכל כולנו לחיות בביטחון ולהרגיש כי זכויותינו מוגנות".

אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים
אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

כאמור, השר אוחנה תקף אתמול בחריפות את הפרקליטות במסיבת עיתונאים שכינס, בעזרת ציטוט דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין מהזמן שכיהן כיו"ר הכנסת. "אני מכיר היטב את הפרקליטות. מכהנים בה בחריצות ובמסירות פרקליטים רבים, שעושים עבודתם נאמנה. אך יש גם פרקליטות שבתוך פרקליטות - קריירות פוליטיות וציבוריות חוסלו בזו אחר זו", אמר אוחנה.

"יש מי שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחו לבסס את התפיסה כי מתחוללת מלחמה של בני אור בבני חושך, שבה הפרקליטות מגינה בגופה על הציבור מפני נבחריו", הסביר אוחנה. "הציבור מאמין שהפוליטקאים מושחתים, ושמוסדות השלטון רקובים".

"כל תהייה ומילת ביקורת נהדפת מיד - מקהלה של עיתונאי חצר ופרשנים נחלצת תמיד להגנת הפרקליטות ומציגה את התהיות ככפירה בשלטון החוק", קבע שר המשפטים."איש לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת בין גורמים באגף החקירות, בפרקליטות והתקשורת".

לדברי אוחנה, "כדי לסלק שר משפטים שלא מצא חן בעיני המערכת, נשלפו תיקים מההקפאה והודלפו מהם פרטים לעיתונאים מסוימים, תמיד לאותם עיתונאים, כדי שהפוליטיקאים יזכרו שהחרב תמיד מעל ראשם - אם זו אינה סחיטה איני יודע סחיטה מהי".

עו"ד ליאת בן ארי, הפרקליטה שמובילה את צוות החקירה של נתניהו
עו"ד ליאת בן ארי, הפרקליטה שמובילה את צוות החקירה של נתניהו | צילום: ynet

בהמשך תקף אוחנה גם את בכירת הפרקליטות ליאת בן ארי ואמר כי "בעוד שרוב הפרקליטים קובעים לוחות זמנים באופן בלתי תלוי, הפרקליטות שבתוך הפרקליטות קובעים לפי לוח זמנים פוליטי, ובכך מציבים אותם כשחקן פוליטי". לדבריו, "‪ הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה במהלך שימוע, ועל פי פרסומים כבר גיבשה את דעתה". השר הוסיף כי "בפרקליטות שבתוך הפרקליטות קיימת שתיקה על הגשת תצהיר כוזב", שבו חשוד בן ארי.

אוחנה התייחס להדלפות בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הציע "לערוך בדיקת פוליגרף לאיתור המדליפים בפרקליטות" - וסורב. לדבריו, במקרה זה היו "עשרות ואולי מאות הדלפות". בהמשך פנה שר המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש הקמת "חקירה בלתי תלויה על ידי גורם נטול פניות, שבסופה תוצאה שהציבור יוכל לתת בה אמון".

שר המשפטים התייחס לשאלת חדשות 13 בדבר האפשרות שראש הממשלה הוא זה שביקש שיתקוף את הפרקליטות: "אף אחד לא שלח אותי. אני הודעתי לראש הממשלה שאעשה זאת, היוזמה והדברים הם שלי". עוד אמר לכתב חדשות 13 בנוגע לתיקי נתניהו: "אני לא חושב שהיה תיק בתולדות מדינת ישראל שבו התנהלות המערכת היה כה לא הגון. יש התנהלות עבריינית ופושעת שאיננה נחקרת". אוחנה הוסיף כי הוא לא קורא לחקור עיתונאים, אלא את הגורם המדליף לטענתו, קרי עובדי הפרקליטות.

אביחי מנדלבליט, שי ניצן
אביחי מנדלבליט, שי ניצן | צילום: אודי פורטל, לע''מ

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מסרו בתגובה לדברי אוחנה: "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מצרים מאד על דבריו של שר המשפטים הערב. אנו דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי. מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר. עצמאות התביעה הכללית היא עקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין. מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד. איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

מאוחר יותר פרסמו פרקליט המדינה והיועמ"ש את המכתב ששלחו לפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי, ולפרקליטים במחוז: "לליאת, כל צוותי תיקי האלפים וכל פרקליטי מחוז מיסוי וכלכלה! היועץ המשפטי לממשלה ואני מבקשים להביע את צערנו העמוק על עוגמת הנפש העצומה שנגרמת לכם עקב המתקפות האישיות חסרות הבסיס שמופנות כלפיכם מזה זמן רב, ובראש ובראשונה כלפייך ליאת, אשר לצערנו הן הולכות ומתגברות בימים אלה, בעיתוי שאינו מקרי כמובן. יש לשנינו אמון מלא בכם ואנו מודים לכם מעומק הלב על עבודתכם המסורה יומם ולילה לטובת האינטרס הציבורי, שאנו יודעים בודאות מלאה שהוא האינטרס היחיד העומד נגד עיניכם. יש להתעלם מההתקפות, ההשמצות וההכפשות ולהמשיך ולדבוק בעבודתכם לטובת המדינה. איש לא הרתיענו בעבר ואיש לא ירתיענו בעתיד!"