בניגוד לעמדת היועמ"שית: הממשלה אישרה את ועדת הבדיקה לרוגלות

בניגוד לעמדת בהרב-מיארה והשב"כ, ולאחר שגורמים במשרד המשפטים הביעו חשש מהמהלך, הממשלה צפויה לאשר את הצעתו של לוין להקמת ועדת בדיקה לשימוש ברוגלות במשטרה. בפתח הישיבה התייחס נתניהו לירי בכפר כנא: "פיגוע נפשע"

Whatsapp Image 2023 08 27 At 1
רה"מ נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

הממשלה התכנסה היום (ראשון) ואישרה את הצעת שר המשפטים יריב לוין להקמת ועדת בדיקה ממשלתית על שימוש המשטרה ברוגלות - על אף התנגדותה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה וכן של המשטרה.

במהלך הישיבה התפתח ויכוח בין השרים לבין המשנה ליועמ"שית גיל לימון, שאמר כי "יש סמכות ואחריות לממשלה להקים ועדה אבל לא בנושאים תלויים ועומדים, וצריך לשמוע את גופי הביטחון". בתגובה, חלק מהשרים תקפו את הייעוץ המשפטי. שר המשפטים אמר כי "אתם הגוף המבוקר ואם מדברים על ניגוד עניינים אתם בניגוד עניינים מובהק בעניין הזה. מה פתאום אתם פועלים בתקשורת נגד הוועדה שאמורה לבדוק בסוף אתכם? זה ניסיון לטרפד את הוועדה".

שר התפוצות עמיחי שיקלי הצטרף ללוין: "נניח שיש תיק תלוי ועומד, והייתה שגגה בדרך ופעלו לא כדין, אז איך ההתייחסות שלכם לעניין הזה?". גם שרת המודיעין גילה גמליאל תקפה: "למה אתם לא מצטרפים לבקשה? אתם אמורים לרצות את זה, זה פגע בציבור בניגוד לחוק". בנוסף, השרות גלית דיסטל ומאי גולן תקפו גם הן את גיל לימון.

Whatsapp Image 2023 08 27 At 1
רה''מ נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: רויטרס

בפתח הישיבה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאלימות הגואה בחברה הערבית ואמר כי הוא "מבקש לשלוח תנחומים לנפגעים בפיגוע הנפשע אתמול בכפר כנא. ממשלת ישראל נחושה להאבק בארגוני הפישעה בחברה הערבית. זו מכת מדינה, הייתה מכת מדינה נוספת - ארגוני הפשיעה בחברה היהודית. אבל חיסלנו את מרביתם, כך אנו מתכוונים לעשות גם בחברה הערבית".

עוד הוסיף נתניהו על בכיר חמאס סאלח אל-עארורי: "הוא יודע היטב למה הוא וחבריו נמצאים במקומות מחבוא. בחמאס וביתר גרורותיה של איראן מבינים היטב שאנחנו נילחם בכל האמצעים שלהם לייצר טרור נגדנו. ביו"ש, עזה וכל מקום אחר. מי שינסה לפגוע בנו מי שיממן מי שיארגן מי שישלח טרור נגד ישראל, ישלם את מלוא המחיר".

Whatsapp Image 2023 07 09 At 1
היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה | צילום: רויטרס

ההחלטה בדבר ועדת הבדיקה הממשלתית הועלתה על ידי לוין ומטרתה לחקור את טיב השימוש בכלי הרוגלה במשטרה, בדגש על תוכנת "פגסוס" שעלתה לכותרות כשפורסם שנעשה בה שימוש נגד אזרחים. היועמ"שית התנגדה לוועדה, בעיקר מפני שלא הוחרגו ממנה תיקים שעדיין מתנהלים - ולכן יש חשש שיבוש תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בהחלטת הממשלה נכתב כי מטרת הוועדה היא ליצור תשתית לשימוש בכלים טכנולוגיים מתקדמים, וזו על מנת לחזק את אמון הציבור שנפגע בעקבות פרשת פגסוס, ונוכח הצורך להגן על הזכות לפרטיות, וכן לתת בידי גורמי האכיפה כלים אפקטיביים למאבק בפשיעה ובשחיתות.

הוועדה תקבע ממצאים והחלטות, ומסקנותיה יוגשו לשר המשפטים בתוך שישה חודשים מיום התכנסותה. הוועדה תוסמך לבדוק את התנהלות המשטרה, הפרקליטות ומערכות הפיקוח עליהן בכל הקשור לביצוע פעולות רכש, מעקב ואיסוף בכלי-סייבר אחר אזרחים ונושאי משרה.

Whatsapp Image 2023 07 30 At 1
רה''מ נתניהו בישיבת הממשלה | צילום: אביר סולטן, פול

בתוך כך, ביום שישי האחרון פורסם בחדשות 13 כי גורמים בכירים במשרד המשפטים הביעו חשש כי הוועדה תשמש לשיבוש ההליכים המשפטיים המתנהלים נגד נתניהו, לאור העובדה שלוין סירב להחריג תיקים מתנהלים מהחקירה והסתפק בקביעה כי יו"ר הועדה, שהוא עצמו מינה, יחליט על דעת עצמו האם נושא מסוים מהווה ניגוד עניינים. על פי גורמים במשרד המשפטים, הדבר אינו חוקי ועשוי לסייע לנתניהו, שכבר שאל בעבר "מי יחקור את החוקרים".

חוקיותה של הועדה, שהוקמה בניגוד לעמדת המל"ל והשב"כ, צפויה להיקבע בבג"צ לאחר שיוגשו עתירות בנושא. במקרה כזה, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה צפויה להצטרף לעותרים ולטעון בפני השופטים כי עיסוק הועדה בתיקים שעודם מתנהלים הוא אינו חוקי.