גורמים משפטיים בכירים: "אדלשטיין נגוע בניגוד עניינים חמור"

הבכירים הביעו בפני חדשות 13 תרעומת על התנהלות יו"ר הכנסת, והצהירו: "מקווים מאוד שהוא שמע את שופטי בג"ץ שהוציאו לו כרטיס צהוב". זאת, לאחר שהאחרונים מחו על כך שטרם הוקמו ועדות כנסת

זמן צפייה: 02:06

גורמים משפטיים בכירים הביעו היום (חמישי) תרעומת בפני חדשות 13 בשל התנהלות יור הכנסת יולי אדלשטיין. לדבריהם, "אדלשטיין נגוע בניגוד עניינים חמור ואינו יכול למנוע בחירת יו"ר כנסת חדש. מקווים מאוד שהוא שמע את שופטי בגץ שהוציאו לו כרטיס צהוב". זאת, בתגובה לביקורת שמתחו האחרונים על כך שטרם הוקמו ועדות כנסת.

ביום ראשון יתקיים דיון נוסף בבג"ץ בעניין. בעניין זה יהיו חשובות עמדותיהם של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והיועץ המשפטי לכנסת איל ינון.

בתוך כך, פרופ' טליה איינהורן, שמונתה להיות חברת בוועדה למינויים בכירים, כתבה היום בחשבון הטוויטר שלה: "הפתרון - לבטל את בג"ץ, להעביר לבתי המשפט המנהליים את מלוא הסמכות לדון בעתירות מנהליות".

יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין
יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: חדשות 13

הערב הסביר אדלשטיין בריאיון לחדשות 13 מדוע החליט להשבית את בית המחוקקים דווקא בימים אלה, כאשר בשל משבר הקורונה  - דרוש פיקוח על צעדי הממשלה יותר מכל זמן אחר. "אני רוצה לנפץ את הבלון - הכנסת לא סגורה ולא מושבתת. אנחנו עובדים", הבהיר, "כל מה שגורם לעליהום זו קבוצה קטנה בתוך כחול לבן, קבוצה אנרכיסטית, ששמה לעצמה מטרה אחת והיא למנוע ממשלת אחדות".

לדבריו, החברים בקבוצה הם בעצם "אותם אנשים ששלחו את הפעילים להפגנה נגד ההנחיות להתקהלות, וסיכנו אזרחים ושוטרים. אלה אותם אנשים שאמרו שיפרצו בכוח למליאת הכנסת". אדלשטיין הוסיף ואמר: "החזקתי את המליאה פתוחה בניגוד לנהלים במשך ארבע וחצי שעות על מנת להעלות את נושא הוועדה המסדרת לסדר היום - אבל יש כאן פוליטיקות קטנות".

יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין
יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: חדשות 13

"הצעתי לעשות שביתת נשק במשך שבוע בגלל המצב", פירט. "רק היום קיימתי תדרוך של ראש המל"ל ומנכ"ל משרד הבריאות עם נציגי הסיעות. ישבנו במשך שעה וחצי ושמענו תדרוך על המצב. אנחנו עובדים. זה אומנם לא תחליף לוועדת חוץ וביטחון אבל התחלנו לעבוד. הכנסת לא מושבתת". לדבריו, הוא אף פירסם את סדר היום של הכנסת רק משום ש"האזרחים מוסתים".

אדלשטיין ביקש להבהיר כי הוא לא נאחז בכיסא כפי שהמקטרגים אוהבים להגיד, והסביר: "מי שחושב ששבועיים שלושה יוסיפו לי משהו אחרי 7 שנים כיו"ר הכנסת - אז לא. הדבר היחיד שאני עושה מיום הבחירות - וגם בכנסות האחרונות, זה מנסה להציל את כולנו מבחירות רביעיות. זה או ממשלת אחדות או אנרכיה".