"ישראל מקיימת משטר אפרטהייד"

דוח של המועצה הכלכלית והחברתית של מערב אסיה השייכת לאו"ם מאשים את ישראל ב"אפליית הפלסטינים על רקע גזעי" ומשווה את המשטר במדינה לזה שהתקיים בדרום אפריקה

מועצת הביטחון של האו"ם
סוכנות של האו"ם פרסמה היום (רביעי) דוח ובו האשימה את ישראל בכינון משטר אפרטהייד המבוסס על אפליה על רקע גזעי של העם הפלסטיני. זו הפעם הראשונה שסוכנות של הארגון מטילה האשמות כאלה על ישראל. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת הדוח גובש על ידי "המועצה הכלכלית והחברתית של מערב אסיה" (ESCWA), אחד מששת הארגונים של האו"ם הלוקחים חלק בתחומי כלכלה וחברה. המועצה מורכבת מ-18 מדינות ערביות במערב אסיה והמטה שלה נמצא בבירת לבנון, ביירות. ראשת הסוכנות, רימה חלף, אמרה כי הדוח "מסכם באופן ברור שישראל היא מדינה גזענית שייסדה מערכת אפרטהייד". היא טענה כי מסקנות הדוח "גובשו "על בסיס חקירה מלומדת והוכחות חותכות" אך הסתייגה ואמרה כי "רק פסיקתו של בית הדין הבינלאומי משמעותית עבור הערכה כזו".
''הכפשה של הדמוקרטיה היחידה במזה''ת''. דני דנון
''הכפשה של הדמוקרטיה היחידה במזה''ת''. דני דנון | צילום: רויטרס
עם זאת, דובר האו"ם, סטפן דוז'אריץ', מסר כי הדוח פורסם ללא כל התייעצות מוקדמת עם המזכ"ל, אנטוניו גוטרש. "הדוח כפי שהוא אינו משקף את עמדותיו של המזכ"ל", אמר דוז'אריץ' שהוסיף כי בדוח אף צוין כי הוא מייצג את עמדותיהם של מחבריו. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, קרא בתגובה למזכ"ל האו"ם להתנער מהדוח. "הניסיונות להכפיש את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון הם מבישים והזויים", אמר דנון. "לא מפתיע שוועדה אשר העומדת בראשה קוראת לחרם על ישראל והשוותה את ישראל למשטרים המזוויעים ביותר בהיסטוריה האנושית מפרסמת דוח כזה". שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, גינתה אף היא את הדוח ובירכה את המזכ"ל על ההתסייגות ממנו. "על המזכ"ל לנקוט צעד נוסף ולגנוז לחלוטין את הדוח", אמרה היילי. יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, תקף גם כן את הדוח וכינה אותו "נוטף שנאה ואנטישמיות". עוד הוסיף לפיד: "במקום ארגון שמגן על חופש, דמוקרטיה וערכים ליברליים הפך האו"ם על מוסדותיו לסייען של ארגוני הטרור. אירופה וארה"ב צריכות להבהיר חד משמעית כי כל עוד לא ייפסק מסע ההסתה של ארגון האו"ם ומוסדותיו נגד ישראל - הן יפסיקו את התמיכה בארגון שמזמן חדל למלא את תפקידו".