אחרי מקסיקו: האו"ם על הכוונת של דונלד טראמפ

שעות לאחר שחתם על צווים נשיאותיים להקמת חומה בגבול מקסיקו, טראמפ מתכנן לצמצם את מעורבותה של ארה"ב באו"ם

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתכנן לחתום על צווים נשיאותיים שיסללו את הדרך לצמצום חלקה של ארה"ב באו"ם ובארגונים  בינלאומיים נוספים, כך על פי הדיווח של ה"ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, יהיו קריטריונים שיגדירו באילו מקרים יקוצץ התקצוב האמריקני, למשל ארגונים הנותנים חברות מלאה לרשות הפלסטינית, ארגונים הנשלטים בידי מדינות תומכות טרור או כאלה המסייעים לעקיפת הסנקציות נגד אירן או צפון קוריאה. גם ארגונים התומכים בסיוע או מימון לביצוע הפלות ייכנסו לרשימה.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון אמר כי "הפלסטינים ממשיכים לאיים בצעדים חד צדדיים נוספים נגד ישראל ואנחנו נמשיך להיאבק בצעדים האלה בכל האמצעים, אנחנו מברכים על כל מהלך שיפעל נגד צעדים חד צדדיים כאלו". דנון הוסיף כי "הקהילה הבינלאומית צריכה להבהיר אחת ולתמיד לפלסטינים שהדרך היחידה לקידום פיתרון היא באמצעות הפסקה הטרור וההסתה ועל ידי משא ומתן ישיר בין הצדדים".

עבודות להשלמת החומה עם מקסיקו, היום (רויטרס)
עבודות להשלמת החומה עם מקסיקו, היום (רויטרס)

בטיוטה לצו נשיאותי נוסף עליו עומד לחתום טראמפ, על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, יורה הנשיא לפנטגון ולמחלקת המדינה להכין תכנית ליצירת אזורים בטוחים עבור אזרחים בסוריה. התכנית אמורה להתגבש בתוך 90 יום מיום חתימתו.

הנשיא טראמפ התייחס הערב בנוסף לסוגיית העינויים ככלי להשגת מידע מודיעיני. כשנשאל על הפרקטיקה של דימוי הטבעה, פרקטיקה שהוצאה מהחוק בארצות הברית בשנת 2009 על ידי הנשיא ברק אובמה, אמר טראמפ כי "אני חושב שזה עובד", אך הוסיף כי יקיים התייעצויות בקבינט שלו בשאלה האם לעשות בכך שימוש.

טראמפ הבהיר כי יקשיב לעצתם של ראש ה-CIA מייק פומפאו ושר ההגנה ג'יימס מאטיס בעניין. "אם הם לא רוצים להשתמש בזה, זה בסדר", אמר טראמפ. "אם הם כן רוצים, אפעל לשם כך".

החומה מול מקסיקו תיבנה

טראמפ חתם היום על צווים נשיאותיים מיוחדים המצהירים על כוונתו לבנות את החומה מול מקסיקו, כפי שהבטיח במהלך מסע הבחירות שלו. "זהו הצעד הראשון להבטיח את הגבולות שלנו", אמר דובר הבית הלבן. "זה יעצור את זרם הסמים, פשע, והמהגרים הבלתי חוקיים המגיעים לארה"ב".

trr

בנייתה של החומה לאורך גבולה של ארצות הברית עם מקסיקו החלה למעשה כבר בשנת 2006, בעת כהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן. העבודות הופסקו בשנת 2010 בשל המחיר הגבוה של הבנייה – 2.8 מיליון דולר לכל מייל בנוי של חומה.

מוקדם יותר הערב התראיין טראמפ לרשת ABC האמריקנית וטען שם כי הבנייה תחל להערכתו כבר בחודשים הקרובים. טראמפ חזר על הטענה שלו לפיה מקסיקו אף תשלם על בניית החומה. "אנחנו נתחיל את המשא ומתן בנושא יחסית בקרוב", טען הנשיא בריאיון. "ויהיה תשלום, אולי בצורת פיצוי, אבל יהיה תשלום. חייבים להבין שבניית החומה הוא מהלך טוב עבור ארצות הברית".