בתוך שעות: פיגוע דריסה נוסף דרומית לברצלונה, 7 נפצעו

חמישה מחבלים חוסלו לאחר שדרסו קבוצת הולכי רגל בעיירה קמברילס, דרומית לברצלונה. נבדק החשד שהם לבשו חגורות נפץ והתכוונו לבצע פיגוע גדול יותר

שוטרים בקמברילס, הלילה
שוטרים בקמברילס, הלילה | צילום: רויטרס
מתקפת טרור כפולה בספרד: שעות ספורות בלבד אחרי פיגוע הדריסה הרצחני בשדרת הרמבלה בברצלונה, המשטרה בספרד חיסלה חמישה מחבלים שככל הנראה ביצוע פיגוע דריסה נוסף בעיירה קמברילס, דרומית לברצלונה. שישה אזרחים ושוטר נפצעו בתקרית. בשלב זה נבדק החשד שהמחבלים לבשו חגורת נפץ והתכוונו לבצע פיגוע גדול יותר. הרשויות בספרד הודיעו כי אדם שלישי נעצר בחשד למעורבות בפיגוע בברצלונה.
שוטרים בקמברילס, הלילה
שוטרים בקמברילס, הלילה | צילום: רויטרס
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מדיווחים בספרד עולה כי כוחות המשטרה בקמברילס הוזעקו למקום לאחר שרכב דרס קבוצה של הולכי רגל. תוך זמן קצר התפתחו חילופי אש כבדים בין השוטרים שהגיעו למקום למחבלים ובמהלכם חוסלו החמישה. שר הפנים של הממשל האזורי הקטלוני אישר כי קיים קשר בין שני הפיגועים שאירעו בספרד וכי הם התבצעו באופן דומה. האירוע בקמברילס מגיע לאחר שארגון דאע"ש נטל אחריות לפיגוע הדריסה הראשון, בו נהרגו לפחות 13 בני אדם ונפצעו עוד עשרות. מקור ביטחוני שדיבר עם סוכנות הידיעות של ארגון הטרור אעמאק אמר כי "מבצעי מתקפת ברצלונה הם חיילים במדינה האיסלמית, והם ביצעו את הפיגוע במענה לקריאות לתקוף את מדינות הקואליציה נגד דאע"ש". מדובר במתקפת הטרור הראשונה של הארגון בספרד.
אחד החשודים בביצוע הפיגוע
אחד החשודים בביצוע הפיגוע
במסיבת עיתונאים שהתקיימה הלילה, אישרה משטרת ספרד באופן רשמי שעצרה שני חשודים בביצוע הדריסה, אך נהג הרכב הפוגע נמלט מהזירה ועדיין לא אותר. גורם בתוך המשטרה סיפר כי בית מגורים באזור ברצלונה שהתפוצץ שלשום וגרם למותו של אדם אחד היה למעשה מעבדת נפץ שקשורה לפיגוע הדריסה. בתוך כך הובהר כי במקרה אחר שאירע בעיר אכן נורה חשוד נוסף, אך מבדיקה ראשונית עולה שאין קשר בין התקריות. במקביל ערך ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי מסיבת עיתונאים משלו וכינה את הפיגוע "מתקפת ג'יהאד".
עשרות נפצעו
עשרות נפצעו | צילום: רן אלתרמן
"היום המאבק נגד הטרור הוא בראש סדר העדיפויות של חברות חופשיות ופתוחות כמו שלנו", אמר רחוי. "זה איום עולמי והתגובה צריכה להיות בינלאומית". עוד לפני מסיבת העיתונאים הצהיר ראש הממשלה שיפעל לתגבור כוחות הביטחון בעקבות הפיגוע. "נפעל בשיתוף פעולה מירבי, נתגבר את הביטחון ונטפל בכל מי שזקוקים לכך", הבטיח בציוץ בטוויטר. בתוך כך, נודע כי ה-CIA הזהיר לפני כחודשיים את המשטרה הספרדית על כוונה לבצע פיגוע טרור בשטח ברצלונה. המשטרה עדכנה כי מניין ההרוגים הרשמי בפיגוע הוא 13, אך בכיר במשרד הפנים המקומי צפה כי המספר יעלה בשל חומרת הפציעות של רבים מהנפגעים. כמאה בני אדם נפצעו ופונו לבתי החולים בברצלונה.
מקום הדריסה - בלב העיר
מקום הדריסה - בלב העיר
לפי שעה לא ידוע במשרד החוץ על ישראלים בין הנפגעים, אולם ציינו כי עדיין מנסים ליצור קשר עם 28 ישראלים שהוגדרו "מנותקי קשר". ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו קיבל עדכונים מחדר המצב במשרד החוץ בנושא, והצהיר אתמול: "ישראל מגנה בתוקף את פיגוע הטרור בברצלונה. בשם אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. הערב ראינו שוב שהטרור מכה בכל מקום, ועל העולם התרבותי להילחם בו יחד כדי להביס אותו". לאות הזדהות עם קורבנות הפיגוע, הוחלט להחשיך את מגדל אייפל שבפריז ואת מרכז הסחר העולמי בניו יורק. מושל מדינת ניו יורק גינה בתקיפות את הפיגוע והודיע כי מרכז הסחר יואר בצבעי דגל ספרד: "מי שרוצה לזרוע פחד ושנאה ייכשל. ניו יורק עומדת לצד העם בספרד".‎‎
היערכות ביטחונית מוגברת
היערכות ביטחונית מוגברת | צילום: CNN
הפיגוע אירע בשעות הערב המוקדמות, כשרכב מסחרי דהר לעבר כיכר קטלוניה שבלב העיר המתוירת. לאחר שפגעו בעשרות בני אדם, ברחו המבצעים מהזירה ונתפסו לאחר מצוד משטרתי בזמן שעוצר הוטל באזור: השוטרים פינו את כל השוהים בזירה לחנויות, מסעדות ובתים סביב הרחוב הראשי במרכז העיר, הרמבלאס, שם שהו בעוצר למשך מספר שעות.